Neztrácejme půdu pod nohama

(TV film)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2012, 28 min

Půda je slovo mnohoznačné. Úrodná či neúrodná zem, zastavěná, zničená, ale také rodná zem, rodná hrouda, tedy místo, kde se člověk narodil a kterou, stále ještě ve velké míře, neopouští. Ale většinou se o půdu ani nestará, protože během posledních století se to stalo zbytečností. V současnosti obhospodařuje půdu ve všech vyspělých zemích jen 4 % lidí. Půda má za sebou skoro půl miliardy let trvající evoluční vývoj a je nutností s ní dobře hospodařit, protože je to ona, která nás živí. (oficiálny text distribútora)

Marze

Ekologická katastrofa a důležité téma. Půdy si nevážíme přitom ve světě už rezervní úrodné půdy moc nejsou. Ne jedné konferenci nám říkali, že na Jižní Moravě jsou některá pole erodována až na spraše. ()

blitzer

Zajímavý dokument o proměně půdy na českém venkově a v okolí velkých měst. I když to místy připomíná inkvizici směrem k developerům, kteří ďábelsky zabírají úrodnou půdu, závěr vyznívá vlastně pozitivně. Z pětice průvodců - Cílek, mykoložka, malíř, krajinářská architektka a farmář - mě nejvíc zaujal právě posledně jmenovaný. ()