Celovečerní dokument Stanley Kubrick: Život s filmem (2001) je zatím nejobsáhlejším portrétem proslulého režiséra. Jeho režisérem a producentem byl Kubrickův švagr Jan Harlan, který měl samozřejmě přístup k jeho rozsáhlému archivu a také vlastní zkušenost z dlouholeté spolupráce. Stanley Kubrick (1928-1999) patří k nejvýše ceněným filmovým režisérům a svým dílem si vydobyl takovou míru tvůrčí svobody, o nichž se většině jeho kolegů mohlo jen zdát. Nad svými filmy uplatňoval důslednou kontrolu, včetně jejich reklamní kampaně a distribučního nasazení. Jako filmař proslul až obsesivním perfekcionismem (při němž neváhal jít daleko za rámec běžně dostupných technických prostředků) a mimořádným vizuálním cítěním. Většina z jeho třinácti celovečerních filmů znamenala ve své době událost, s napětím očekávanou nejen diváckou obcí, ale celou filmařskou komunitou. Harlanův dokument podrobně mapuje jeho život i dílo. Zachycuje nejen jeho tvorbu, již tu reprezentují podstatné úryvky z jeho filmů, ale také jeho pečlivě chráněné soukromí i neúnavnou práci při shromažďování materiálů na další (často nerealizované) projekty. Ve filmu vystupuje Kubrickova manželka Christiane (Harlanova sestra) a řada jeho spolupracovníků, herců i obdivovatelů (mj. Woody Allen, Arthur C. Clarke, Paul Mazursky, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Sydney Pollack, Martin Scorsese, Steven Spielberg). Původní komentář namluvil hlavní představitel jeho posledního snímku Eyes Wide Shut (1999), slavný herec Tom Cruise. Tento dokument zahajuje přehlídku šesti Kubrickových filmů (2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Barry Lyndon, Osvícení, Olověná vesta, Eyes Wide Shut), jež ČT uvede v rámci pondělního Filmového klubu. (oficiálny text distribútora)

Madadajo

Natočit dokument o takovém velikánovi jakým je Stanley Kubrick není vůbec snadné, proto lze tento pokus hodnotit jedině kladně. Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že snímek svým až mechanickým rytmem pouze klouže po tom obecně známém, ale jen málokdy zabrousí trochu hlouběji. S přístupem k osobním materiálům si myslím, že by se dalo o takové osobnosti, jakou Stanley byl, načrtnout mnohem více. Celkově se jeho psychika řešila poměrně málo, manželka, která mohla vypovídat daleko více, spíše mlžila, než odkrývala. 4* jen za to o kom to je, protože na druhou stranu, co o géniovi řekne víc, než jeho geniální dílo. ()

curunir

V podstate dokument ako každý iný, len sa líši snáď svojou dĺžkou v ktorej dôkladne predstaví všetky filmy tohoto významného režiséra. Stopáž však pomerne rýchlo ubehne, nakoľko je tu množstvo zaujímavých výpovedí Kubrickových spolupracovníkov a hercov, ktorí účinkovali v jeho filmoch. Ako inak, vychvalujú ho do neba, čo si však rozhodne Kubrick aj zaslúži. Škoda, že za celý život nakrútil iba 13 filmov (i keď ako Scorsese povedal, každý jeden je za desať!). Zvažoval som, že by som dal 5*, avšak nakoniec my to až tak výnimočné neprišlo. Umiestnenie v top 200, chápem skôr pre kultovosť režiséra. Ja by som si veľmi rád pozrel niečo takéto o Ridley Scottovi. ()

castor

Pro někoho podivín, pro jiné filmařský génius. A podle všeho i rodinný typ a milý člověk. Jen prostě tomu, co dělal, přikládal velký důraz a snažil se ze všech dostat maximum. Včetně sebe. Uznávaní filmaři tak vyprávějí a skládají poctu velkému jménu, které střídalo žánry, lpělo na maličkostech, herce svým perfekcionismem dovádělo k šílenství. Dokument je to obsáhlý, nicméně poměrně standardní, rutinní, nijak zvlášť vybočující. Vznikl po tvůrcově smrti, možná měl jeho švagr a dlouholetý producentský kolega nějaké dva tři roky navíc počkat. ()

lamps

Jakékoli nižší hodnocení je pro mě nemyslitelné. Kubrick byl skutečný génius, jaký se už nikdy nenarodí, a jeho filmy tvoří samostatnou kapitolu v dejinách kinematografie. Jeho snímky byly nejen filmařsky dokonale propracované a přesné, ale každý si nesl i určitou vizi, která často rozdělovala tehdejší společnost na dva válčící tábory. A zatímco jedna strana hledala na každém díle něco špatného a kontroverzního a vlastně dohnala Kubricka až k velmi samotářskému životu, tak většina z těch, co stejně jako on pronikli hluboko do tajů filmařského řemesla a nahlížejí na jeho filmy čistě z hlediska kvality, se jednoznačně shodují- Kubrick byl nejlepší, přes všechen perfektcionalismus a občasnou náladovost to byla jedinečná a silná osobnost, jejíž neduhy byly vždy smazány a překonány úžasným výsledkem jeho enormního pracovního zápalu. Pokud máte jeho filmy alepoň trochu rádi, tento zajímavý a oslavný dokument je pro vás naprostou povinností.. ()

Boss321

Geniální dokument o géniovy světové kinematografie. Dokument je natočen velice poutavě a vypráví nám chronologicky život a dílo tohoto umělce. Z rozhovorů s jeho spolupracovníků jasně vyplývá, že filmy soudobá kritika a obecenstvo plně nedocenilo a snad ani nemohlo pochopit jeho neuvěřitelně nadčasové filmy........ ()