Film o filmu Osvícení

(festivalový názov) (TV film)
  • USA Making 'The Shining'

Klasický film o filmu, tentokrát k filmu Osvícení režiséra Stanleyho Kubricka natočený jeho dcerou Vivian. Najdete ho jako bonus na DVD Osvícení. (poz3n)

Alfréda

Není to film o filmu, ale v podstatě outtakes ze zákulisí. Kubrick nám řekne dvě věty, Nicholson si bude čistit zuby v koupelně a rozepínat poklopec a košili před kamerou. Jediná pro mě zajímavá informace a fun fact: malý Danny ani nevěděl, kolik peněz za natáčení dostane. Myslel si že třeba tak dva dolary, a přemýšlel, co mu za účast na natáčení jeho rodiče asi koupí. ()

SOLOM.

Ničím extra výjimečný dokument, nebo lépe řečeno bonusový obsah. Stejně jako u mnoha jiných i zde se podíváme do zákulisí, poslechneme si rozhovory s Jackem Nicholsonem, Shelley Duvall, nebo třeba Scatmanem Crothersem. Věřím, že si natáčení užili, jiní měli co dělat s psychickým nátlakem, ale mě nikdy Kubrickovo Osvícení nějak závratě nenadchlo – potažmo celý příběh a Kingovu knihu jsem nikdy nečetl. Nicméně jsem se rád podíval na natáčení některých scén i na dopracování k jejich finální podobě. Každopádně jde o obyčejný průměrný dokument. ()

H34D

Příjemný mini-dokument o tvorbě famózního Oscvícení, dozvíme se pár zajímavostí, dočkáme se rozhovorů s herci, uvidíme samotného Kubricka a dokonce můžeme zaznamenat, že Jack Nicholson si neumí po vyčištění zubů vypláchnout držku a místo toho utírá pastu do ručníku. Přesto je tento Making of dost obyčejný, resp. je na něm zajímavé jen to, co je zajímavé na samotném Osvícení. Např. byl jsem zvědav na natáčení legendárního průtoku krve halou, ale ono nic. 7/10 ()

PPalmer

Skvělá příležitost jak nahlédnout do géniovy kuchyně. Záběry z natáčení Shiningu jsou pro mě sami o sobě vzrušující a vidět spolupracovat Kubricka s Nicholsonem neméně. Krásné záběry dojetím plačícího Scatmana Crotherse, malého Danny Lloyda, který pořádně neví, co že za to kapesné vlastně točí, Shelley Duvall, která je vlastně docela normální a Jacka, který normální není, ať už je zrovna Torrance nebo Nicholson. Škoda jen, že chyběl rozhovor s panem Velkým. Že by si taťulda neudělal na dcerunku čas? ()

ScarPoul

Originálne natočený dokument jedného fantastického filmu, ktorý okrem profesionality a aj neprofesionality všetkých zúčastnených vytvára mozaiku, príbehov a skutočností, ktoré nám odhaľujú osobnosť jedného z najlepších režisérov svojej doby, vďaka dokumentu od jeho dcéry Vivian. to že som sa pri ňom skvelo bavil nemusím podotýkať. ()