Jirka a bílé myšky

(TV film)

Osmiletý Jirka je s rodiči na návštěvě v rodině tatínkova nadřízeného, profesora ve výzkumném ústavu. Ačkoli se hoch usilovně snaží chovat vzorně, omylem vypustí z klece tři laboratorní myšky. Aby návštěva neskončila fiaskem, musí Jirka pochytat myšky tak, aby si toho nikdo nevšiml. To mu komplikují nejen rodiče, kteří ho bedlivě sledují, ale zejména podezřívavá hostitelka. Chlapec navíc brzy zjistí, že myšky vynikají nebývalou inteligencí a hodlají své dočasné svobody využít zcela jinak, než si Jirka představuje. Na scéně se navíc objeví další, zcela nečekaný a velmi nebezpečný soupeř…. (Zlín Film Festival)

ostravak30

Filmeček režíroval Karel Janák a jako by se vracel ke svým začátkům. Možná sledujeme jednoho z dětských hrdinů Snowboarďáků, Rafťáků nebo z Ro(c)ku podvraťáků. Tam pubertální hrdinové také zachraňovali důsledky napáchaných škod. Tohle ale reálně hrozí, když zkrátka vezmete dítě, kde nemá být, protože se prostě nudí. S trochou štěstí, ale i tak může všechno dobře dopadnout. Tím spíš, když vaše myšky disponují geniálním rozumem. ()

Tominko12

Krátky príbeh o tom, ako sa 3 inteligentné myši dokážu zbaviť Arthura, teda kocúra žijúceho vedľa v izbe. Nevedel som si to predstaviť, ako sa z toho môže spraviť zaujímavý príbeh, ale podarilo sa. Myši to dokážu hravým spôsobom za pomoci Jirku, ktorý sa tak nejak vždy ocitne tam, kde nemal. Podarené obsadenie, dobré spracovanie. ()

castor

Hlavně nevzbudit Artura. Fikaněji by útěk laboratorních myšek nevymyslel ani zasloužilý scénárista komplikovaných rodinných dramat. Naprosto banální příběh, který je tak nezajímavý, že i předškolní diváci Déčka musejí sledovat hodinky. Plesl nevyužitý, Postránecký jen pozvedává obočí, Kretschmerová třeští oči. A na už tak mělký příběh se nabalují všemožné umělé situace, které jsou vyloženě otravné. ()

honajz

Ze všech těch krátkých Janákových filmů pro děti asi nejlepší. Dospělé postavy se zde sice chovají hodně divně, aby mohlo dojít k onomu naplnění myšího plánu (třeba nikdo nejde uklidit to svinstvo na zemi, s klukem do koupelny nejde maminka, aby ho umyla, všichni jdou do zahrady a Jirku nechají v domě, i když vědí, že dělá problémy apod.), a on i ten myší plán tomu vysokému IQ moc neodpovídá, protože některé mezikroky byly zbytečné. Ale vcelku proč ne, pobaví to, Toma a Jerryho mi to také připomnělo. ()

easaque

+3* bez sebemenšího mrknutí oka dokážu dát této krátké dětské televizní komedii skoro 4 hvězdičky, i když tu nemá momentálně ani 50%. Odpadové hodnocení nechápu, ale asi někteří od dětských pořadů požadují něco jiného. Mě se to líbilo, zvířecí herci to zvládli a pro nabízený příběh bylo vše dostačující. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()