Papá Hemingway: Pravdivý příběh

Ukážka z filmu

Dílo si zaslouží slávu, ale světová sláva může být smrtící... Americký spisovatel Ernest Hemingway (1899–1961) bývá považován za čelného představitele tzv. ztracené generace. V roce 1953 byl oceněn Pulitzerovou cenou, o rok později pak získal Nobelovu cenu za literaturu. Životopisný snímek Papá Hemingway: Pravdivý příběh se odehrává koncem 50. let na pozadí událostí kubánské revoluce, kdy Hemingway se svou čtvrtou manželkou Mary trvale přesídlil do své vily Finca Vigía nedaleko Havany. Pro zajímavost lze zmínit, že natáčení probíhalo na autentických místech včetně vily, kde dnes sídlí jeho muzeum. Jednalo se o první hollywoodský snímek, který byl natáčen na Kubě od vyvrcholení kubánské revoluce v roce 1959... Scénář filmu vychází ze skutečného příběhu o přátelství, které literární velikán navázal s novinářem Dennem Bartem Petitclercem, jehož ve filmu představuje postava Eda Myerse (Giovanni Ribisi). Mladý ambiciózní reportér z Miami měl vždy jediný sen – stát se spisovatelem po vzoru svého literárního idolu Ernesta Hemingwaye (Adrian Sparks). Jednoho dne se odhodlá slavnému spisovateli napsat upřímný a dokonalý dopis o tom, jak mu dokázal změnit život, aniž by se osobně znali. Ed cítí potřebu mu sdělit, jak moc pro něj jeho dílo znamená, protože v nejtemnějších chvílích života se mu stalo jedinou oporou. Když se slavnému spisovateli dostane intimní dopis do rukou, osobně pozve mladého reportéra na návštěvu své vily na Kubě. Slavný spisovatel zde představuje největší turistickou atrakci a většinu času se věnuje rybaření, společenským večírkům a popíjení alkoholu. Zdánlivá kubánská idyla se ale promění v peklo vždy, když Hemingway propadne záchvatům své zuřivosti a sebevražedným stavům. Své skutečné já dokáže na veřejnosti pečlivě maskovat, ale v soukromí mívá zatraceně blízko k šílenství. Batistova tajná policie ve spolupráci s FBI navíc usilovně pracuje na jeho veřejné diskreditaci, aby ho dostali pryč z ostrova, kde zrovna zuří revoluce vedená Fidelem Castrem. (Česká televize)

Enšpígl

Trošku opomíjený film, ale o to více dokáže překvapit a to mimořádně příjemně. Příběh je intimnějšího podání = zaměřen především na dialogy a citlivý popis posledního období života Ernest Hemingwaye ve kterým kraluje herecký výkon Adrian Sparkse, který je zde naprosto dokonale přesnej. Nenechte se mýlit obsahem ač na Kubě je v počátcích Fidelova revoluce, příběh se jí venuje jen velmi okrajově a podstatnou pozornost věnuje Ernestovi H. Oceňuji také opravdové reálie a to jak exteriéry, tak interiéry ve kterých se EH i ve skutečnosti žil. ()

rikitiki

Dramatický osobní život spisovatele, který sebe sama vybudoval stejně jako své dílo – aby zaujal diváky, a neméně dramatické osudy mladšího novináře, jsou podány standardně, v průměrném životopisném filmu. SHRNUTÍ: Když se starý lev chystá do věčných lovišť moc velká sranda to není. ()

radektejkal

Počítal jsem s tím, že to bude nejspíš trochu slaboduché, ale bylo to pouze americké. Celkem hezky povyprávěný příběh z Hemmingwayova kubánského sídla, z doby kdy už nelovil nosorožce a zbraně pouze přepravoval. Jeho dílo jsem měl rád v mladém věku, což s tímto filmem docela dobře koreponduje; A Farewell to Arms byla také první kniha, kterou jsem četl v originále (v ruské edici se zajímavými poznámkami). ()

andrii

Havran v Havaně se mihne. Nad jeho osobní "havají." Klovne do páje z papáji. Ale až později, za hranicemi. Nálet křídel zazní, když nenapsaný, pomuchlaný list ho zaskočí v hlavě. Buď sbohem. Pápá, paličatý. Samoroste s (r)umem. ()

bratr.Milan

Ono to možná nakonec skutečně bude pravdivý příběh. Samozřejmě patřičně dramaticky upravený a po americku natočený. Pouštěl jsem si ho s obavami, ale byl mnohem lepší, než jsem čekal. U vztahů a emocionálních situací bylo cítit, že opravdu vycházejí ze života. Vizuální stránka filmu na mě působila jaksi blahodárně. Neuvěřitelně dobře se mi na to dívalo. Netuším, čím to bylo, nesnažil jsem se to analyzovat. ()

Amonasr

Poněkud jiný pohled na Hemingwaye v poslední fázi jeho života.  První polovina filmu působí poněkud popisně až odtažitě, ve druhé polovině už je to o něco dramatičtější i hlubší. ()

subic

Kdo zná příběh Ernesta Hemingwaye, nebude překvapen. Přesto mě ten konec celkem dojal. To podstatné na celém filmu je, že se točil v původním domě, kde Hemingway žil, dnes je tam muzeum. 6,5/10 ()

ostravak30

Říká se, že každý umělec má své démony. Ti velcí ještě víc. Talent jako by někde musel být vykoupen. Legendární Hemingway propadal záchvatům zuřivosti a sebevražedným choutkám. Kdo ví, nakolik za to mohl alkohol. Nevím, proč si vybral zrovna Kubu. Jasně ale vidíme, že Kuba je krásná a měla i styl. Bohužel měl tu smůlu, že se zrovna chystala revoluce, která ji proměnila. Ve vzduchu je cítit změna a spisovatel to cítí. Batista spolupracuje s FBI. To vše na Ernesta H. doléhá a působí to, že jde o poslední hřebíčky do jeho rakve. Snímek umocňuje fakt, že byl natáčen v autentických exteriérech. ()

GzL

Po dlouhé době mohu říct, že to byl film, který jsem si opravdu užil. Kdyby byl film delší a obsahoval víc dobových podrobností, určitě by to bylo na 5 hvězd! ()

PTuranyi

Kvalitná historická a osobná dráma velikána svetovej literatúry, ktorou nás sprevádza jeho priateľ, novinár Ed Myers. Produkcia je veľmi dobrá a herci stvárňujú postavy plasticky a uveriteľne. Príbeh poskytuje celkom slušnú dávku dramatických momentov, ktoré sú dobre spracované, ale ich rôznorodosť dej na jednej strane spestruje no na druhej strane rozbíja. Našťastie však nie vo veľkej miere, takže dej si udržiava kontinuitu a dobrú úroveň. Môžeme tak sledovať rozklad a úpadok Hemingwayovej osobnosti ako starnúceho spisovateľa, ktorý už nedokáže písať. 70% ()

gizi

Giovanni Ribisi je slabší stránkou tohoto filmu, který je jinak zajímavý, i když se chvílemi až moc vleče. 70% a 4*. ()

Berta

Původně jsem  nechtěla hodnotit, asi každý cítíme něco jiného. Ale nedá mi to. Herecké výkony výborné, interiéry a scény výborné to vše ne na pět ale na deset hvězd. Ale má to jedno velké a zásadní ALE. A to je scénář. Kde je těžiště toho příběhu. Vše bylo podané tak aby se všichni podívali, ale nikdo z jeho okruhu příznivců, příbuzných a dalších nemohl říct :Doprčic, tak takhle to vlastně bylo ! Celé mi to připadalo jako úlitba Bohům. Natočí se film, poodhalí se kousek života, ale moc to zas jako ukazovat nebudeme. Nepochopila jsem /až z zde uvedeného obsahu dodatečně/ že by se jezdilo na moře a dělaly často večírky. Aspoň ne nějak morbidně. To že tam pijí v té době všichni a všechno, to byla taková doba. Ale těžiště příběhu to přímo nevystihovalo. Bylo to takové učesané jak do učebnic a kdo si chce víc tak zavře oči a pustí fantazii a domyslí si to. Jinak hlavní postava - herec Adrian Sparks  narozený 9. března 1950, úžasný výkon. Škoda, že zde není uvedeno o jeho datum narození a o životě více. ()

Sejkorka

Životopisné, poučné. Hemingwaye jsem v mládí hodně četl. Sbohem armádu, Komu zvoní hrana, Stařec a moře. .... Ale kdo z nás ne ? ()