Endeavour

• Česko Detektiv Endeavour Morse (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scenár:

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (viac)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

Recenzie používateľa Crocuta k tomuto seriálu (4)

Endeavour (2012)

Skvělý seriál s geniální dobovou atmosférou, který střídá různé vražedné motivy stejně jako stupně napětí a ponurosti až po téměř hororový nádech 2. epizody 2. sezóny. Potěší řada přímých i nepřímých narážek na původní seriál "Inspektor Morse" (jednu z výrazných rolí si tu ostatně zahrála i dcera představitele samotného titulního (šéf)inspektora Abigail Thaw) i na jiná známá díla příbuzných žánrů (za všechny jmenujme třeba 2. díl 1. sezóny, kde se do výčtu známých sériových vražd dostaly i fairvaleské bažiny z filmu Psycho). Co ovšem nepotěší je několik cliffhangerů jako kráva na konci 2. sezóny, kdy zůstává až příliš motivů otevřených. Vzhledem k tomu, že příprava 3. sezóny začala již před rokem a o datu jejího uvedení dosud není vidu ani slechu, nejeden fanoušek série si může připadat jako čtenář Písně ledu a ohně G.R.R. Martina. Tak jo, už to natočili (3. a 4. sezónu) a furt je to paráda (2018) :-). ()

Pilotní díl (2012) (S01E01)

Skvělý úvod k výbornému stejnojmennému prequelu k mému oblíbenému oxfordskému detektivnímu cyklu. Kromě bravurně vystavěné zápletky, bezchybné dobové atmosféry (pokud to tedy při svém věku mohu posoudit) a charismatických policistů, je velkou devizou tohoto snímku i představitelka hlavní ženské role Flora Montgomery, půvabná a zkušená matadorka britských (ba i kanadských) krimi seriálů, ačkoliv pozorní fanoušci Poirota, Dalglieshe, Barnabyho nebo Cordelie Gray ji budou mít patrně zafixovanou jako blondýnu :-). ()

O hlavu kratší (2019) (S06E04)

SPOILER! Konec byl tak trochu westernově pohádkový, ale mě plně vyhovuje, rozhodně víc než otevřené a spíše depresivní závěry některých předchozích sérií. ()

Odchod ze scény (2023) (S09E03)

Důstojné rozloučení s jedním z vrcholů tvorby TV kriminálních sérií a to i v rámci tradičně vysoké úrovně britské produkce v tomto žánru. 5* svému oblíbenému seriálu udílím i přes onu masivní progresivistickou propagandistickou masáž, kterou tvůrci vpašovali do poslední epizody. Hlavní postavy celé série jsem si za ta léta zamiloval a jejich odchod ze scény proběhl způsobem, který jejich fanoušky určitě nezklamal. A teď - jak už tu zaznělo v jiném komentáři - by to chtělo opět zhlédnout neméně kvalitní původní seriál, který, pokud se nemýlím u nás běžel naposledy někdy v 90. letech na TV Nova. ()