Endeavour

• Česko Detektiv Endeavour Morse (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scenár:

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (viac)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

Recenzie používateľa flanker.27 k tomuto seriálu (3)

Endeavour (2012)

V zásadě stále platí, co jsem napsal k pilotu. Nejsem příliš velkým fanouškem klasických detektivek, většinou bývají příliš odtržené od reality a když tak dám příležitost těm, které se co možná přibližují reálu jako naše Případy 1. oddělení. Zde jde o třídu vysoustruženou k dokonalosti po stránce formální. Jediná drobná výtka je, že vlastně samotné případy (nebo jejich rozuzlení) často nejsou tak zajímavé jako to časté nakoukávání do stylu života různých lidí. Hlavním tahounem jsou však pro mě postavy, především tedy ani ne tak Morse, ale detektiv inspektor Thursday. Když si v posledním díle první série nabíjí doma revolver, člověk mu vyloženě přeje, aby se mu dostalo zadostiučinění vyřídit si to s tou mafiánskou chátrou hezky od podlahy. A právě škoda toho, že zápletka pak uhne jinam, protože vedle toho náběhu na řež jsou všechny současné gangsterky jen večerníčky pro děti. Mimochodem třetí epizoda je zcela zjevně inspirovaná Fincherovým Se7en. Update po 2. sérii: Po dokoukání druhé sezóny. Musím zmínit, co mi na tom vadí, a to mnohdy velmi nerealistické motivy jednání nejen pachatelů, ale i jiných postav, snad nejvíc je to poznat ve třetí epizodě, kdy místního gigola nějak vůbec netankuje, že jedna z jeho známostí za druhou se odebírají do hrobu. Je to takový ten případ, kdy se lidi zastaví v čase, dokud je nedožene nějaká scéna z děje. Pokud o tom člověk nepřemýšlí, zůstává mu pořád takřka dokonalé prostředí, ale můj problém je právě to přemýšlení. Na druhou stranu geniální hláška: "Copak jste nikdy nepřemýšlel o tom, co přijde po smrti? - Dle mých zkušeností policie." Update po 3. sérii: Bohužel trend nepravděpodobných motivů a podivného chování pokračuje i nadále. Navíc nevím proč náhle mizí ze scény Morseova milá, když už měli tu potřebu ji tam v předchozí sérii přidat, a stejně tak podivné bylo loučení s Thursdayovou dcerou. Čím dál víc mám pocit, jako by se scénáristovi na začátku rozjely nápady a pak mu došla inspirace, než epizoda resp. celá řada skončí, tak to pak vždycky musí nějak uplichtit. Update po 4. sérii: Případům stále vytýkám ne moc uvěřitelná rozuzlení, není to tu ovšem tak tragické jako v minulé sérii. Osobní rovina je tu ovšem zajímavější, to je konec konců to hlavní, co mne u seriálu drží. Hlavní postavy a prostředí. Jen finále bylo tentokrát trochu podivné a useknuté víc než jindy. Ovšem můj favorit Thursday dal krásně po hubě tomu slizkému šamstrovi své dcery, to bylo zadostiučinění pro každého otce. Update po 5. sérii: Tak tohle ne. S politickou korektností to vždycky hodně koketovalo, ale takovou nálož jsem nečekal. Se seriálem končím. ()

Pilotní díl (2012) (S01E01)

Aneb jak natočit kriminální příběh o nechutných věcech, aniž by v něm bylo nutné cokoli nechutného ukazovat. Stačí pár slov, aby si tu špínu večírků, na kterých si užívají mocní, divák představil ve vší oplzlosti. A přitom je to celé podáno s elegancí gentlemana, mladého detektiva, který ve spojení se svým nadřízeným nitky případu rozplete a dovede vyšetřování ke zdárnému konci, i když nakonec nitky vedou jinam. Absolutně britské a přestože obvykle klasické detektivky nemám příliš v lásce, v tomto případě si mě podání naprosto získalo. ()

Série 5 (2018) (S05) odpad!

Hmm, je mi líto, ale touto sérií se pro mne Endeavour naprosto odepsal. S politickou korektností to koketovalo vždycky, ale díky ostatním kvalitám jsem to přecházel. Tohle ale bylo vysloveně nechutné. Dokázal jsem to dotáhnout do čtvrtého dílu stále v bláhové naději, že uvidím něco víc než příručku jak čelit "extrémistům", či že pachatel musí být vždy nácek, misogyn nebo něco podobného, a že policii vždy přivede na stopu někdo správně politicky uvědomělý (před nímž i sám ústřední hrdina prokáže nevědomost), že případy budou aspoň trochu zajímavé nebo logické, ale nikoli. Konec. ()