Šálení

• Česko Cheatin' (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty
USA, 2013, 76 min

Réžia:

Bill Plympton

Scenár:

Bill Plympton

Příběh o lásce, žárlivosti, pomstě a vraždě pro dospělé diváky – prošpikovaný nahotou, násilím a virtuózními surreálnými vtípky animátora Billa Plymptona – čerpá inspiraci z drsných románů Jamese M. Caina Pojistka smrti a Pošťák vždy zvoní dvakrát, které posloužily jako předlohy klasických noir filmů. Jakea a Ellu svede dohromady osudová srážka aut, třesk a je tu láska na první pohled. Stanou se z nich ti nejromantičtější milenci v předlouhé historii milostných dobrodružství, ale na obzoru se brzy objeví „jiná žena", intrikánka, která do jejich dokonalé idyly vrazí klín žárlivosti a nejistoty. Teprve s pomocí vysmívaného kouzelníka a jeho zakázaného „psycho-stroje" bojuje Ella proti lžím a falši a pere se za své štěstí. (Anifilm)

ajuska

Vizuálně pastva pro oči a hudebním doprovodem zážitek pro uši. Na tyhle dva smysly útočí Plympton naprosto dokonale. Příběh je fajn hlavně v první polovině, milenecká zápletka nápaditě pojatá a dobře srozumitelná, byť se ve filmu nepromluví ani slovo. Mírně rozpačitá jsem ze sci-fi prvku v druhé půlce, jako by se tam připletl z jiného filmu a moc se k předchozímu nehodí. Přesto Cheatin´doporučuji, zvlášť velké plátno mu sluší. ()

Malarkey

Musím říct, že na Šálení jsem byl hodně zvědavý. To, že si Cinemax dovolí na nedělní večer dát nějaký animák pro dospělý, je pro mě jasným vykřičníkem, že Šálení není úplně obyčejným filmem. A také, že tomu tak skutečně bylo. Abych ale po shlédnutí jásal nadšením, to se také říct nedá. Nicméně uznávám, že ta kresba místy hypnotická byla. Třeba ta scénka na autodromu měla velké kouzlo. O to větší kouzlo by měla, kdyby byla jenom kraťas a ne součástí celého filmu. 80 minut koukat na tyhle zvláštní surrealistické obrázky chtěly tuny trpělivosti. A ta neuvěřitelně uřvaná hudba mi také klidu nedodala. ()

Master19

Typickou plymptonskou animaci si moc dobře pamatuju už z jakéhosi neidentifikovatelného animáče, který byl součástí operačního systému tuším Windows 98 a ukazoval multimediální schopnosti tehdejších počítačů. Tento film je velmi těžký na udržení pozornosti, ale odměnou je vizuální pastva a záplava nápadů a animátorských hříček. Muselo to dát hrozné práce a přitom taková blbost... ;-) ()

Renfield

Fantastická vizuální podívaná, která je navíc okořeněna vhodně zvolenou hudbou. Především na tyto dva smysly Šálení od prvního okamžiku útočí. Animace je opravdu povedená a není to "jen" animace, ve filmu je k vidění spousta dobrých občas ujetých nápadů. Z větší části sledujeme vývoj vztahu, který je sám o sobě zajímavý, ale v závěru přichází kouzelník, aby to celé pomocí svého vynálezu ještě více zamotal, či snad rozmotal? Mně osobně tento sci-fi prvek nevadil, naopak byl tímto film ještě zajímavější, šílenější, což mi prostě sedne. Celkově Šálení zdaleka není pro každého, ona ta jinak povedená animace může rušit. I já bych ho přeci jen o něco zkrátil a bylo by to dle mého názoru ještě lepší. Bill Plympton má ovšem můj obdiv, už jen za to, že se do něčeho takového v dnešní době pouští, a taktéž za jeho fantazii. 70% ()

xxmartinxx

Plympton je silný v animácích, ostatně to o sobě ví, a je mi trochu divný, proč se vůbec pokouší o celovečeráky. Zápletka je absurdní, ale špatným způsobem - způsobem, který ji vzdaluje publiku a zabrání napojit se na konflikt. Takže to je jen nekonečně dlouhá anekdota. ()

• Sedmý celovečerní snímek nekorunovaného krále nezávislého animovaného filmu Billa Plymptona (sám je tvoří i financuje), je prvním z nich, který kreslil úplně celý ručně, okénko po okénku. Vzniklo přes 40 000 kreseb kolorovaných vodovými barvami, což filmu propůjčuje takřka impresionistický styl. (Zdroj: Anifilm)
  • Film získal na Mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé v Třeboni hlavní cenu poroty. (P. J. D.)