Tajomstvá pokladov - Season 7 (2021) (séria)

Záhada zlatého bojovníka (S07E04)

(epizóda)
  • Česko Záhada zlatého bojovníka (viac)
Kanada / Veľká Británia, 2021, 45 min

Mark Bazeley (rozprávač)

Na březích Středozemního moře povstala starověká říše a navždy změnila svět. Ale zrození Řecka rovněž způsobilo zánik civilizace mnohem starší... Při pohledu na rozkvět starověkého Řecka si jen zřídka uvědomujeme, že mu předcházela existence jiných vyspělých civilizací. O jejich bohatství svědčí nedávno nalezený hrob takzvaného zlatého bojovníka, nazývaného též gryfí válečník. S ostatky bezpochyby významného muže byly pohřbeny poklady nevyčíslitelné hodnoty. Tento mimořádný objev učiněný v Pylu v jihozápadním Řecku nám umožňuje udělat si představu o tom, jak se zdejší civilizace probudila k životu a zastínila všechny, které jí předcházely, především pak legendární krétské Mínojce. (Česká televize)

Vavča

Nález významného hrobu bojovníka z éry Mykénského Řecka, exempláře z Pylu dávají nahlédnout do střední doby bronzové. Éra kdy Mykénští Řekové prosperovali, kdežto Mínojci náhle záhadně mizí ze scény. Jenže vše je složitější, než pouhá vojenská konfrontace jedné kultury proti druhé. Skutečně kvalitní dokument představující nové informace. ()