Drama Salvatora Samperiho se odehrává ve Francii v roce 1940 před okupací nacistickým Německem. Rodina Michoudových – matka Elaine, otec Henri, a mladá dcera Justine vlastní lékárnu, ve které pracuje prodavačka Juliette a příručí Armand. Paralela mezi napadením a ovládnutím Francie Německem a ovládnutím rodiny příručím Armandem je leitmotivem celého filmu.
Jednoho večera začne Armand omylem potmě ohmatávat paní domu Elaine místo Julietty, se kterou spí. Elaine ale reaguje jinak, než se Armand obává, nestěžuje si manželovi (respektive se k tomu už chystá, ale on jí místo aby jí vyslechl, začne vykládat o tom, jak výhodně se teď dají nakupovat umělecké předměty) a Armand se po chvíli obav rozhodne pokračovat. Elaine, která není svým starším a pasivním manželem nijak nadšena, se mu ochotně poddá a Armand ji postupně dále a dále sexuálně zotročuje. Nutí jí do trojky s Juliette, jednoho večera ji vyžene nahou na ulici před lékárnu a donutí ji, aby se ukázala místnímu opilci. Elaine s údivem zjisti, že jí to vzrušuje a Armand získává další prostor, stejně jako Němci začínají okupovat Francii, kde část obyvatel bojuje, část se ale podvoluje a část kolaboruje. Podobně probíhá vývoj v rodině, kde se manželka manželovi přizná v noci šeptem k nevěře k nevěře, ale ten dělá jakoby nic a věnuje se jen svým sbírkám. Armand zákonitě dostane chuť na panenskou dceru, která se nejprve brání, matka ji podporuje, ale pak podlehne, sama mu jí pošle a při defloraci ji drží za ruku za zvuku blížících se bombardovacích letek. Výraznou stránkou filmu jsou herecké výkony zejména Lisy Gastoni jako Elaine, Franca Nera jako Armanda, Andréy Ferreol jako Juliette a Claudie Marsani jako Justine. (Peabody)

dopitak

Docela dobrý film o manipulování lidí. Když si uvědomíme, jak silnou moc má vášeň a sexuální pud, není scénář nijak přestřelený. Franco Nero v postavě za nitky tahajícího playboye. Hlavní ženská postava je sice starší, ale poprsí má skvostné. Silná hudba, zajímavé svícení. Profesorovu motivaci odhalit nedokážu. ()

Peabody

SPOILERY BACHA Samperi natočil erotikou nabitou metaforu o rozpadu jedné rodiny pro sexuální frustraci a agresi na pozadí rozpadu Francie pod agresí Německa v roce 1940. Děj jsem popsal výše, tady bych chtěl jen zdůraznit skvělý výkon Lisy Gastoni jako neukájené manželky, která se stane otrokyní poměrně primitivního příručího (lady Chatterley), Její výkon je prostě skvělý, Nádherná je Claudia Marsani v další lolitkové roli - moc lidí ji znát nebude, natočila toho bohužel pramálo, ale kdo viděl Rodinný portrét Luchina Viscontiho, tak si ji, pokud je hetero, docela určitě pamatuje. Andréa Ferréol přidává další dimenzi ženskosti, lehká obdoba Velké žranice by se taky našla. Narůstající požadavky a tlak Franca Nera vede postupně k ovládnutí všech žen v domácnosti, zatímco otec sběratel si lepí své sbírkové předměty a libuje si, jak se dnes dá lehko nakoupit. Gradace do závěrečné deflorace napojené na nálet německých bombardrů nemá chybu. Erotično je silné, ale vůbec ne samoúčelné, je prostě jen součástí dramatu, které nám p a n režisér předkládá. Nedoporučuji feministkám, protože ty z toho budou asi dost znechucené / frustrované. Žena je tady skutečně objektem samčí brutality. ()