PKD

Volná adaptace vskutku nesmrtelného Lewisova románu. Nero zde předvádí až excentrický výkon a ctihodná panna (hahaha) Matilda/Matylda jako by z oka vypadla Bardotové.;-) Konec považuji za ironickou haluz, poplatnou době ale i zde se těžce doplácí na krácení, neb 500.str. vysoce našlapanou knihu, nelze uspokojivě vměstnati do pouhých 90min. Tohle jest takový výcuc. Přesto, zajímavý. Jsem zvědav na verzi z 2011. Od té se přiznám, čekám víc. ()

fragre

Román Mnich, který sepsal Matthew Gregory Lewis, patří k základům gotické literatury, a je z těchto románů asi nejvíce zvrácený (i když Beckfordův Vathek mu šlape na paty). Z tohoto hlediska je tato filmová adaptace umírněná, ty největší ujetosti z původního textu zde nejsou zobrazeny. Nad nějaký obecný horrorový průměr jej vyzvedává výkon Franca Nera v titulní roli. Jeho mnich padnuvší do osidel ďáblových (v podobě sličné ženy) je velice uvěřitelný. Velice uvěřitelné jsou ty manické fáze, kdy si v nově nabyté moci libuje a vyžaduje ještě více, které jsou střídány depresivními záchvaty kajícnosti a snahy získat zpět svou čistotu. Děj se celkem přidržuje předlohy - až na konec. V textu ďábel vynese mnicha nad skály a nechá jej roztříštit se o ně, takže neblahý hrdina ztratí život a samozřejmě i duši. Zde je ďábel rafinovanější, jeho duši už má jistou a tělo ještě může posloužit. Zde to zakončení tak překvapí, až se jeden musí smát, ale při tom je velice mrazivé. ()