Tajuplný cizinec na koni, který se usadí v horské vesnici, aby zde přečkal zimu, přináší do uzavřené komunity nedůvěřivých obyvatel neklid. S přibývajícím množstvím záhadných úmrtí začne být jasné, že jeho příjezd nebyl pouhou náhodou. Alpský western je svěží variací na oblíbené žánrové motivy. (MFF Karlovy Vary)

Jirka_Šč

Prostředí a atmosféra jsou takové, že jsem na to místy koukal s otevřenou pusou. Dnes, když jsou Alpy synonymem lyžařských středisek, si nedovedeme představit, jaké to v minulosti muselo být syrové a drsné místo pro život. A v tomhle filmu to je v míře vrchovaté! Negativum: Na první shlédnutí jsem registroval několik rušivých míst ve kterých režisérská práce nebo práce s hudbou nebyla kompaktní se zbytkem. Taky půjdu proti většině a řeknu, že přestřelky nejsou to, co tento film dělá jedinečným. Přesto. Zdejších aktuálně 66% považuji za podhodnocení Temného údolí. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=wZqYbJM3JJc ()

Aljak

Alpský western? Čo už len mohlo vzísť z tejto podivnej kombinácie? Ja osobne som dúfal v prekvapenie, ktoré sa ale napokon nekonalo, keďže to bol typický western so všetkým čo k tomu patrí, akurát zasadený v alpských zasnežených scenériách namiesto osvedčených polopúští a prérií. Proste klasika - dedinka pod nadvládou "banditov" v podobe klanu Brennerovcov a záhadný cudzinec, z ktorého sa vykľul pomstiteľ. A potom už to išlo podľa zaužívanej šablóny, ktorej dominoval motív pomsty a ako inak víťazstva dobra nad zlom... No neviem, nič úchvatné v tom nebolo, ani len poriadne dialógy. Jediné čo to ako tak zachraňovalo boli tie krásne alpské panorámy = 1*. ()

klerik

Náhodou... dobrý eastern. A možno to ani náhoda nebola. Pri finálnej prestrelke som sa usmieval nad tým, ako namakane to germáni zvládli. Film má svojskú európsku atmosféru. Príbeh o pomste, ktorí pôsobí živšie než dánska SPÁSA, ale vo výsledku rovnako štandardná žánrovka. Vzhľadom na súčasné westernové deficity (a katastrofy typu KOVBOJI A VOTRELCI), môžeme byť len radi, že vznikajú podobné filmy... ()

dr.fish

Film se úmyslně vleče, aby se do něj dala nacpat spousta dlouhých pohledů, záběry přírody, střihy apod. Postupně se dozvídáme cizincovo tajemství. Vyzdvihl bych výborný soundtrack a zvuk obecně. Finále se hudebně i střihem zvrtlo do stylu Quentina Tarrantina, čehož mi bylo upřímně líto, a proto taky dávám pouze čtyři hvězdy. Práce na filmu bylo habaděj a povedl se, o tom žádná. Jen by měl rejža být přeci jen víc svůj a nehledět tolik hrdinům svého mládí. 80% ()

Morholt

Protože Američani na svůj erbovní žánr kašlou, musela to vzít do ruky Evropa. Po Dánech se na western vrhla další nežánrová země Rakousko a z mého pohledu to dopadlo lépe než severský Salvation. Předně je tu naprosto úžasná atmosféra zapadlé alpské vesničky, kde rodina Brennerových vládne tvrdou rukou a obyvatelé vísky jsou na tom stejně, jako středověcí nevolníci. Pak je tu Sam Riley, kterému role mstitele sedne jako ulitá a upřímně řečeno jsem si ho nikdy v podobné úloze nedokázal představit. A ani jsem se o to nesnažil. No a pak je tu vynikající lesní přestřelka, kterou řadím k žánrovému TOP. A pak spousta drobností charakteristických pro evropský film a brutalita, na kterou v amerických westernech zase nejsme tak zvyklí. Samozřejmě potěší i Rexův páníček, který tu je za zatraceně hnusnýho bastarda a zapomenout nemohu ani na výbornou hudbu, která, ač se zdánlivě nehodila, pasovala jako by byla pro film přímo stvořená. Povedené po všech stránkách. 90% ()

• Film měl premiéru na 25. ročníku televizní a filmové tvorby Romy Gala 2014, kterou pořádá TV ORF a Thomas W. Kiennast si odnesl cenu za Nejlepší kameru. (Terva)
  • Rakousko zaslalo snímek do kategorie Nejlepší cizojazyčný film na 87. udílení Oskarů. Film však neprošel nominací. (Terva)
  • Natáčelo se v italském Val Senales. (Terva)

Das Filmfest 15. – 23.10.2014

Das Filmfest 15. – 23.10.2014

08.10.2014

Odvážné dokumenty odhalující praktiky světa vysoké ekonomiky či pozadí moskevských procesů s Pussy Riot, prestižními cenami ověnčené snímky bojující o Oscara, filmové adaptace slavných bestsellerů… (viac)