Uvidíte postupně události, které ovlivnily náš dnešní svět. Od pokusu o vraždu Ronalda Reagana po Stevea Jobse a džíny Levi's. (oficiálny text distribútora)

Dave.wud

Od začátků Applu a života Steva Jobse, přes novou módní vlnu se kterou přišel Calvin Klein a Levi's až po Tony Hawka jako legendu skateboardingu. Určitě jsem z prvního dílu velmi nadšen a na National Geoghrapic ho doporučuji hlídat. Jednotlivé události jsou sice na sebe hodně namáčklé, ale nijak to na kvalitě neubírá. Určitě bych ještě zmínil výborný český dabing (ostatně jakou většiny dokumentárních pořadů tohoto typu) a přesně vybranou hudbu. ()

sheepman

Rychly prierez hlavných bodov 80tych rokov. Vynikájúci a zaujímavý dokument pre doplnenie všeobecných vedomostí, ale aj ako inšpirácia do budúcnosti. Ak budú všetky diely ako ten prvý, tak je sa načo tešiť. V niektorých pasážach som sa pozastavil nad rýchlosťou českého dabingu, ktorý je ako inak veľmi dobrý. ()

marrrrian

Po druhej, možno tretej časti som zistil koľká bije. Hviezdičky a červeno-biele pruhy pršiace medzi riadkami, sa nedali prehliadnuť. Okrem kultúrneho diania v usa, sa rozoberá len zopár tém zo zvyšku sveta, ale pomerne poctivo. Napriek istej jednostrannosti sa jedná o výborný sumár udalostí daného desaťročia. Pri širšom geografickom pohľade by vydal aj na dvakrát toľko epizód, ale NatGeo TV v tvorbe podobných sociálnych a kultúrnych dokumentov málokedy siahne za hranice Spojených štátov. Aj tak ale obohacujúce, mnohé rozoberané udalosti mali skutočne globálny dopad. ()

JohnnyD

Bohovský a hlavne komplexný dokument o tejto úžasnej dekáde. Prierez politikou, hudbou, filmom, ekonomikou, sociológiou, či vedou a technikou - všetko, čo sa dalo zhrnúť do šiestich 45 minútových epizód tu je. Aj David Hasselhoff! ()

Matty

Osmdesátá léta očima Američanů. Přeceňovány jsou tudíž ty události, jimiž žila Amerika (resp. americká média), ale které měly pro zbytek světa minimální význam (televangelisté, dítě, které spadlo do studny). Rovněž hodnotová východiska jsou ryze americká, třeba i za cenu ostudného zplošťování dějin na troufalé skutky silných individualit (vážně skutečnost, že Lynne Cox přeplavala Beringův průliv, přispěla ke zlepšení vztahů mezi Západem a Východem?). Negativa amerického životního stylu (drogy, chamtivost) vyplývají dle logiky pořadu z nadbytku umožněného státním hospodařením a rozhodně je lepší mít hodně, než nemít nic, jako lidé trpící pod knutou sovětského svazu a komunistické Číny. Tyto unáhlené závěry, obhajitelné v historiografii možná tak před třiceti lety, bohužel zastiňují případové studie, které 80. léta opravdu vystihují (Cola vs. Pepsi a nástup ideologie značek, Ben, Jerry a komercionalizace hippie ideálů). Formálně jde o televizní standard (mluvící hlavy známých osobností, v menší míře také odborníků, záběry z televizního zpravodajství, filmů a seriálů), který ale díky segmentaci do mnoha mini-příběhů s vlastním vývojovým obloukem rychle odsýpá. Navzdory ambiciózní délce se v žádném případě nejedná o reprezentativní pojednání o jedné dekádě, pouze o zábavné připomenutí: a) některých dobových fetišů; b) možných kořenů myšlenkových vzorců, jimiž se západní společnost - již nejen americká - dodnes řídí (ačkoli i zde bychom mohli namítat, že třeba počátky konzumerismu sahají mnohem dál do minulosti). ()