A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

Krátkometrážny / Animovaný
USA, 2013, 2 min

Réžia:

Nico Casavecchia

Unikátní, časosběrný animovaný film, vytvořený v laboratořích firmy IBM, kde jsou jednotlivé snímky stvořeny z doslova jen pár atomů. Zde nejde o jednoduchý příběh, ale o ukázku technologie zmenšování a popularizaci vědy pro malé diváky. Samotný fim byl vytvořen za pomoci STM (Scanning Tunneling Microscope) a využity byly molekuly oxidu uhelnatého na měděné destičce. Tento film se díky svým "nano" rozměrům stal nejmenším na světě (Tom_Lachtan)

ecceHOMMO

To, akým spôsobom bol film vytvorený je nepochybne unikát a zaslúži si obdiv. Ale ako filmové dielo to má veľmi malú a nízku hodnotu. I keď natočiť niečo takéto, takým spôsobom je neuveriteľné. A preto to ani ohodnotiť nedokážem, tudíž nechcem, našťastie nemusím.... ()

Tom_Lachtan

66% procent ve chvíli, kdy jsem hodnotil?! Děláte si srandu? TOHLE je krystalická ukázka vědecké práce s nano technologií, oproti které se veškerý um společností jako je WETA může jít bodnout. Nemá cenu říkat víc, než je potřeba - IBM vládne nanosvětu. ()

• Tvůrci snímku atomy při tvorbě vlastně neviděli, ale orientovali se dle "zvuku posouvání atomů", protože mikroskop se krom zvětšení snímku užíval zároveň k posouvání atomů. (Tom_Lachtan)
  • Rozměry jednoho filmového políčka jsou přibližně 45 × 25 nanometrů. (Tom_Lachtan)
  • Počet snímků ve filmu je 242, atomů bylo potřeba přes deset tisíc a teploty -268 C°. (Tom_Lachtan)