Můj přítel vrah

Scenár:

Jana Lorencová

Kamera:

Pavel Vildomec

Jana Lorencová, Norbert Lichý (rozprávač)

Vězeň z Mírova – muž, který organizoval nájemné vraždy v kauze lehkých topných olejů – a jeho syrová, sugestivní i krutě nesmlouvavá zpověď v dokumentu Jany Lorencové a Jana Nováka. Novinářka Jana Lorencová je mezi televizními diváky známá především jako reportérka, která podrobně sledovala obchody s nezdaněnou naftou, označenou názvem LTO. Její příspěvky do populárního pořadu Klekánice mapovaly nejen cestu pohonných hmot, z nichž stát nikdy nevybral daně v řádu desítek miliard, ale i důsledky, které tyto obchody měly. Podařilo se jí vypátrat fakta, jejichž zveřejnění velkou měrou ovlivnilo mínění diváků i to, jak byly tyto transakce vnímány odpovědnými místy. Během své práce se setkala také s lidmi, kteří později stanuli před soudem. Patří k nim i Jiří Večeř, jehož svědectví mělo zásadní význam pro dopadení organizátorů a vykonavatelů některých z řady násilných trestných činů, které kauzu známou pod názvem „LTO", provázely. Jiří Večeř je vězněm na Mírově, kde vykonává trest za zprostředkování vraždy na objednávku bossů olejářské mafie. Spolu s Janou Lorencovou připravují vydání stejnojmenné knihy.
Rozhovor tvořící podstatnou část dokumentu je veden přes mříž, která je mezi oběma aktéry. Odděluje svět, v němž se odehrávají naše konkrétní činy, od světa, ve kterém se za ně nesou následky. Máme příležitost poznat, jak tenká může být tato hranice a jak v prostředí jedné z nejtěžších věznic zní slova o vině, odpovědnosti, svědomí... Nenechte si ujít tuto unikátní dokumentaristickou práci. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

"Kdo peče chleba z mouky smrti, musí být připraven ho i sníst." Když zákony tvoří politici tak, aby si gaunerská elita odklonila miliardy a pak poslala všimný do parlamentu, tak je potřeba konat. Jenže ani jeden tehdejší zastánce volnýho trhu nešel do tepláků a to mě neskutečně štve. To ovšem nijak nesnižuje práci novinářky Lorencový, která prokázala ohromnou statečnost, dokázala přežít a ještě udělala rozhovor se svým oblíbeným vrahem. Večeř je sdílnej a provede diváka světem podvodů s LTO naprosto precizně. Bez emocí, v klidu a to i ve chvíli, kdy sděluje, jak nechal kamaráda rozmetat výbušninou. Přesto je Večeř týpek, se kterým bych na pokec zašel. S Kutalem, Šišmou a bývalým ministrem Kočárníkem nikoli. ()

jefff

Za autenticitu a informační hodnotu by si dokument zasloužil hvězd pět, ale po filmařské stránce to vlastně moc dokument není. Je to víceméně statický záběr na obličej vraha zblízka. Líbilo by se mi, kdyby film byl pojat víc doširoka, než být vyloženě postavený na monologu. Ale i tak je to děsivě mrazivý náhled do jedné z nejhorších kauz u nás. ()

Vajonek

Jako bylo to docela napínavé povídání o tom, co všechno dokážou peníze, když člověk nemá charakter. Na druhou stranu to na mě, umocněno i názvem dokumentu, trochu působilo jako skoro až adorace (docela inteligentního) člověka, který udělal opravdu hnusné věci a přitom na něm nebyly vidět žádné výčitky svědomí, emoce. A to mi prostě moc nesedí, nechce se mi to dvakrát podporovat, ať už výborným hodnocením filmu nebo knihy. Měla bych i velké pochybnosti ohledně pravdivosti Večeřových tvrzení, kdo ví, kolik "vymáhaček" ještě zorganizoval nebo sám provedl a neproběhly zrovna bez větší újmy obětí. Takový nevyjasněný pro mě zůstal vztah Lorencová - Večeř, nedokázala jsem moc přečíst, jestli je to pro ni stále jen (vzrušující) práce nebo si s chlapem utvořila nějaké větší pouto, možná jím byla skoro až fascinovaná. U něj bych tipovala, že se prostě jal příležitosti se trochu zviditelnit. I když kdo ví, třeba se v něm opravdu aspoň něco málo hnulo a to jejich dopisování a spol. mu vážně pomohlo si v sobě některé věci srovnat... Co mi u dokumentu vadilo z "technického" hlediska, byla místy kvalita zvuku, resp. to, jak kvůli příliš výrazné doprovodné hudbě bylo někdy velmi špatně rozumět mluvenému slovu. Celkově za tři hvězdy a cca 60 %. ()

mira007

Na jednu stranu filmařsky primitivní dokument, který je pouze rozhovorem na jednu dvě kamery mezi novinářkou a topně lehce olejovým vrahem Večeřem, ale na druhou stranu s tak silnou výpovědí o prostředí jednoho z nejdražších ( pro české daňové poplatníky ) a nejbrutálnějších zločinů ( výbuchy aut, nájemné vraždy ). že musím dát čtyři hvězdy. Tohle je semínko pro potencionální pokračování Devadesátek. ()

Binne

Jeden velmi zajímavý fakt, kauza lehkých topných olejů spočívala primárně v tom, že např. z Ukrajiny k nám byla dovážena nafta, která byla ovšem deklarovaná jako lehký topný olej (za který podnikatel neplatil spotřební daň). Po prodeji "nafty" benzínkám tak nebyla odváděna spotřební daň, ale veškeré finance proudily do kapes jednotlivým skupinám organizovaného zločinu. Především pak skupina kolem Vratislava Kutaly pozvedla tento obchod o patro výš, když začala vyvážet fiktivně naftu za hranice, aby si následně nechala vyplácet DPH od státu. Vratislav Kutala se posléze stává jedním z porevolučních podnikatelů, kteří, ač v podstatně menší (a poněkud amatérštější) míře, následovali stejný vzorec chování jako František Mrázek, Antonín Běla a podobně. Mezi jeden z aspektů tohoto vzorce chování byla i "vlastní armáda", v jejíchž čele stanul Jiří Večeř, muž, o němž je tento dokument. Pan Večeř je jednoznačně prototypem psychopata, který je schopen přemýšlet nad svým chováním, jeho následky, je schopen sebereflexe i zcela opominout emocionální stránku vlastní osobnosti. Chlad a pragmatičnost s jakou vypráví o zločinech, kterých se dopustil je neuvěřitelná. Dokument je velmi podnětný pro ty, kteří mají znalosti v problematice kauzy LTO, může odpovědět na velké množství dotazů. Bohužel (i vzhledem k roku, kdy byl snímek vytvořen) zcela chybí hořký konec, který kauza měla - v podobě nápravy pachatelů. V dokumentu chybí také širší pohled na období kolem roku 1990 až 1996 a úzké napojení na politické kruhy, které se postaraly o to, aby daň na naftu nebyla rovna dani za LTO (navzdory faktu, že firmy jako BENZINA apod. několikrát upozorňovaly na soukromníky, kteří okrádají stát). Tato kauza je podstatně složitější a rozsáhlejší pro jeden dokument. Navzdory velké snaze předstírejme, že se jedná o snímek popisující vztah jednoho zločince k jeho vlastní minulosti. Pakliže to budeme předstírat, dostane se nám do ruky jedinečná záležitost mapující turbulentní období jednoho nájemného vraha a novinářky, která se málem stala obětí skupiny organizovaného zločinu. Dokument je důkazem toho, že stačí pouze dvě výrazné osobnosti, které si mají co říct, a vznikne tak 60 kvalitně strávených minut. ()

Saxos

Rozhovor Jany Lorencové s odsouzeným Jiřím Večeřem vykonávajícím trest v té době ve věznici Mírov. Doplněno o autentické záběry z rekognicí. Za objednané, naplánované, vykonané a následně prokázané vraždy tresty od 10 do 13 let to je výsměch. O stamiliardových daňových únicích ani nemluvě. Podstatné je, že v současné době již všichni mohou užívat svých zajisté dobře schovaných a křišťálově čistě získaných penízků původně přenášených v igelitkách. ()