Dumbo

Když paní Jumbová poprvé uviděla své malinké sloní mládě, okamžitě se do něho zamilovala. Ostatní se ale Dumbovi začali posmívat, protože měl velké uši. Ať dělat, co dělal, pořád to nebylo lepší. Pak ale potkal přítele, myšáka Timothyho, se kterým překonali všechny nástrahy a překážky. (oficiálny text distribútora)

Stanislaus

Příběh malého slůněte s nadměrně velkýma ušima znám už od dětství, ale teprve teď jsem viděl i filmovou podobu této disneyovské klasiky. I když jsem už z pohádek pro nejmenší krapet vyrostl, tak i přesto mě několik scén velice zaujalo - viz kolaps sloní pyramidy či opilecký sen. Navíc některé scény byly i řádně děsivé, takže si přijdou na své i starší diváci. ()

hous.enka

"To, co tě táhlo k zemi, tě vynese nahoru, Dumbo." Dumbo se nese zcela ve stylu linie Bambiho a já musím říct, že mi pořád tak nějak víc sednou pohádky o princeznách. I tak se mi ale tenhle ušatý slon líbí a scéna (a následné muzikálové číslo), kdy Dumbo přijde navštívit svou matku uvězněnou v maringotce, považuji za jednu z nejsilnějších scén v dějinách animovaného filmu. Dumbordéry byly už jen drobným detailem, který mě ponoukl dát tomuhle snímku tu čtvrtou hvězdu. ()

Defaultovna

Ako dieťa ma volali Dumbo. Hádajte prečo ;-) Asi aj preto mám k tejto Disney-ovke ešte o kus bližšie než k ostatným. Navyše mi často zmieňovaný sentiment neprekáža, ešte aj teraz na staré kolená mi vháňa slané kvapky do očí. Návšteva uväznenej matky je šialene emotívna, najmä v originálnom znení. A aby som nezabudla, scéna s ružovými slonmi mi vo svojej nádhernej psychedélii v mnohom pripomenula Žltú ponorku. 5 hviezd za sobotné ráno pri telke a animovaný návrat do detstva. ()

BigDeal

Je to síce pravda, že smutné osudy malého sloníka sú doprevádzané silným sentimentom, no priznám sa, že mi to zďaleka nevadilo ako pri iných filmoch. Inak je Dumbo vtipný (cirkusové čísla, slonice, vrany), veselý (Dumbova mimika), smutný (návšteva uväznenej Dumbovej matky) a originálny (opilecké vízie) + chytľavé piesne. ()

papadoce

Mne sa ponúkajú dva pohľady na pôvodnú rozprávku z roku 1941. Ten prvý je genialita animácie. Keď sa na to dívate a uvedomíte si rok výroby, tak mnohí animátori takú úroveň dnes nedosahujú ani náhodou. Tu nie je čo vytknúť, práve naopak. 5 hviezdičiek jak oči. A potom je tu druhý pohľad. V Dumbovi sa vlastne dívame na otrocký život zvierat v zajatí cirkusu. Malé stiesnené vagóny, reťaze na nohách, biče, nezmyselné namáhavé čísla pre pobavenie idiotov. Hej a potom je tu ešte šikana a ponižovanie z dôvodu inakosti. Týmto by Disney dnes teda nezaujal. Asi budem nespravodlivý zato, že kvôli tomu znížim hodnotenie, ale mne sa proste téma absolútne nepáčila. Iste bola tu aj čistá a nezištná materinská láska, alebo úprimné kamarátstvo dvoch “lúzrov”. Ale len slabá náplasť na to všetko zlé. Dám teda celkové štyri. ()

• Jedná se o jediný animovaný film studia Disney s hlavním hrdinou, který ve filmu nepromluví jediné slovo. (Mr.Hudson)
  • Prezident Harry Truman sa pri svojej návšteve Disneylandu v roku 1957 odmietol odviezť na Dumbovej atrakcii, pretože slony sú symbolom republikánov. (Raccoon.city)

Guy Ritchie chystá Aladina

Guy Ritchie chystá Aladina

12.10.2016

U Disneyho zabodovali s hranou Popelkou i Knihou džunglí a příští rok dostaneme Krásku a zvíře. K tomu se chystají předělávky Mulan, Dumba nebo Lvího krále a teď se celovečerního kříšení dočká i… (viac)