Slečna Julie

• Nórsko Frøken Julie (viac)
Nórsko / Veľká Británia / Kanada / USA / Francúzsko / Írsko, 2014, 133 min

Roku 1890 se během Svatojánské noci v hrabství Fermanagh (Severní Irsko) Julie (Jessica Chastain), dcera anglo-irského aristokrata, snaží přimět Jeana (Colin Farrell), sluhu jejího otce, aby ji svedl. Jedná se o filmovou adaptaci nejznámější hry stejného jména od Augusta Strindberga. (JohnX)

VenDulin85

Mám ráda tyto hry na kočku a myš, obzvlášť, když se zde stejně jako v Marii Stuartovně role postupně obrací. Nejprve má navrch znuděná kočka Julie (bezchybná Jessica Chastain), pak se náhle změní z myšky sluha Jean a pak už to je masakr nad masakry. Collin Farrell má často výraz, při kterém jsem si říkala 'lobotomie se zdařila' (fandové prominou), ale musím říct, že tu nebyl páté kolo u vozu, naopak, celkovou proměnou osobnosti během jedné svatojánské noci projde tak, že mu to i věříte (a proto nikdy, nikdy nevěřte mužům! ;-). Úplný závěr pak je nesmírně strhující a budu si tu hru muset znovu po dekádě přečíst. Vážně by mě totiž zajímalo, jak to bylo s tím kanárkem! ()

sedm.1 odpad!

V knižní, či divadelní podobě by možná mohlo jít, nebo lépe řečeno spíš i jde, o snesitelnou záležitost, ovšem ve filmové podobě, respektive spíš právě v tomto tvůrčím zpracování, se jedná o naprosto nejkřišťálovější možný Odpad! Do tohoto filmu jsem šel čistě jen kvůli ústřední herecké dvojici, která ovšem přestože hrála, co mohla, nezachránila stejně vůbec nic, a já ty více než dvě hodiny doslova protrpěl jako pes. Dějově to totiž po celou tu šíleně dlouhou dobu stagnovalo na místě, bez jakéhokoliv spádu, či gradace, dialogy řešili pořád a pořád a pořád to samé dokola, prostě zoufalství, které nebralo konce, postavy se navíc chovali tak nuceně nepřirozeně, že to chvílemi spíš připomínalo nechtěnou tragikomedii, o nějakých emocích, atmosféře, či tvůrčí nápaditosti se pak nemá cenu ani zmiňovat, tohle jsem prostě vážně krutě nedával a upřímně obdivuji, neodsuzuji, ale skutečně obdivuji diváky, kteří ve svém hodnocení dají cokoliv jiného než právě já, neboť v tom zřejmě našli i něco sebemenšího, co je dokázalo oslovit, mě se to ovšem nepovedlo, a opakuji, já tuto nesnesitelnou nudu protrpěl a sám sebe si naopak cením za to, že jsem to do těch závěrečných titulků vůbec přežil. ()

maddy

Sfilmovať divadelnú hru od Strindberga je niečo podobné ako sfilmovať Shakespeara. Tie príbehy sú dôverne známe, už niekoľkokrát sfilmované a pokúšať sa päťdesiaty krát o to isté si žiada v roku 2015 o niečo neotrenejší prístup. To však nie je prípad Miss Julie, ktorý natočila takmer 80-ročná režisérka Liv Ullmann a dopadlo to presne tak ako keď dôchodkyňa adaptuje 100 ročnú divadelnú hru. Príbehu o troch postavách odohrávajúcemu sa v dvoch miestnostiach tak po celých dlhých 133 minút chýba dávka vášne a postavy tak síce prednášajú šlabikárovo presné, kvetnato rozvinuté repliky, ale bez toho, aby ich vzťah mal nejakú osudovosť. Navyše je celé dianie úplne zbytočne situované do Írska čo pre príbeh nemá žiadne opodstatnenie, okrem toho, aby Colin Farrell mohol predviesť svoj írsky akcent. Avšak ako postava zlyháva, pretože režisérka mu nevložila ani kúsok šarmu, pre ktorý by sa mala celá táto hysterická romanca rozpútať. Jessica Chastain síce v druhej polovice predvádza výkon hodný ocenenia, ale to nič nezmení na to, že Miss Julie je iba obyčajnou kostýmovou drámou bez štipky invencie. Klasika natočená príliš „klasicky“ (a nie v tom dobrom slova zmysle). CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

mat.ilda

Noc splněných chtíčů s pelyňkovou příchutí - touha po luxusu, plná zášti k němu, soupeření chudoby se samotou, třídní boj kalhot se sukní, zápas loajality s lidskou důstojností... a taky snění k zešílení. Trvám na tom, že se jedná o povedenou a dokonce zfilmovatelnou divadelní záležitost, a taky, že Jessica Chastain je krásně řezaná, Colin Farrell♥ mužný a prostředí magické, téměř pohádkové... jen nevidět slečnu Julii Saffron Burrows a lokaje Petera Mullana, kde emoce stoupají k závrati a co do živočišnosti a vášně - i tady Condonova verze za Figgisovou těžce pokulhává. ()

MartinezZ odpad!

Neuvěřitelná, neskutečná, zhmotnělá nuda, ze které to divadelní drámo doslova stříká jak z protrženého měchu. Nedokoukáno, to se nedalo. Přes dvě hodiny tohle dá jen masochista nebo skutečně velký milovník těchhle velkohubých komorních dramat. Přetvářka, mariánsky hluboké dialogy a během chvíle milionkrát vystřídané postoje odevzdání se, vyzpovídání, vyřvání, zhnusení, ponížení, vyznání, opovržení, znechucení, vábení, povrchnosti... bleh, co je moc, to je příliš. Vidět to v celé zamýšlené délce v divadle nebo i kině, proženu si hlavu kulí, pro jistotu několikrát. ()