Vraždy na Shetlandech

Veľká Británia, (2013–2023), 42 h 42 min (Minutáž: 53–60 min)

Predloha:

Ann Cleeves (kniha)

Hudba:

John Lunn

Douglas Henshall, Steven Robertson, Gemma Chan, Alexander Morton, Alison Peebles, Anthony Flanagan, Martin Wenner, Jordan Young, Lewis Howden, Kari Corbett (viac)

Kriminální seriál podle novel Ann Cleeves. Jimmy Perez je detektiv na skotských Shetlandech, odlehlém souostroví, kde se téměř všichni znají. Polovina obyvatel má nejbližší sousedy za kopcem, dveře se tu nezamykají, a když dojde k vraždě, je pravděpodobné, že někdo z malého policejního sboru je příbuzný oběti, a kdekdo z obyvatel má za to, že ví, kdo je vrah. (noby)

emma53

Na konci druhé série, konstatuji, že jsem byla velmi spokojená a tak zvyšuji hodnocení až na horní příčku. Postavy mně byly bližší a celkově konstatuji, že kriminální zápletky v prostředí na Shetlandu mají svůj osobitý ráz a atmosféru. Pěkně pomalu, ale jistě se Jimmy dostal k vyřešení případu s prima kolegy, kteří mu byli vždy k dispozici. Ale strom jsem tam snad vážně ještě neviděla, možná tak keřík. Je to i přehledné, takže jsem v těch postavičkách neměla hokej, jak se mně někdy stává. - Tak a jsem na konci třetí série, kde se nám to malinko zkomplikovalo, ale výsledek byl uspokojující. Nicméně jsem s vyšetřovací partou pokračovala dál až do šesté série, kde je jasné, že musí následovat sedmá. ()

Cervenak

Prvé dve série s kratšími prípadmi len taký rozbeh... ale potom rozohrajú väčšie celosezónne prípady a stane sa z toho scenáristická a herecká lahoda. Jimi Perez vo famóznom podaní Douglasa Henshalla vchádza do siene slávy britských detektívov. ()

Trajektt

Jimmy Perez je hlavní persona policejního oddělení na Shetlandských ostrovech, které podléhají Skotsku respektive Spojenému království. Fauna a flora je zde neobvyklá, jelikož se ostrovy nachází na nejsevernějším území našeho kontinentu a proto zde nerostou skoro žádné stromy, za celý seriál jsem jich napočítal asi pět a kromě několika psů, koček, ryb, ptáků a nějakých těch domácích krav a ovcí jsem v tomto seriálu neviděl skoro žádnou jinou zvěř. Skoro všichni místní burani se zde znají  a proto, když se zde stane nějaká ta vraždička, tak jak už to v takovýchto komunitách bývá, že každý začne podezřívat každého. První dvě série byli super, jelikož jsme se seznamovali s místními zvyklostmi a koloritem zdejších vidláků a celkově jejich životem a každý případ byl uspokojivě vyřešen ve dvou dílech. Taktéž další tři série byli zajímavé, ale bohužel byli roztahovány a prodlužovány do šesti dílů a to i pro otrlýho diváka a fanouška napínavých kriminálních případů bylo moc. Taktéž rodinné vztahy neuškodili tomuto seriálu a někdy byly i zábavné. A je také pravdou, že místní občané si do své domoviny asi nenechávají vpouštět cizí vlivy zejména ty fast foody, obchodní řetězce, no celkově ty nadnárodní společnosti zde neuvidíme, což je velice milé a překvapivé, protože v Evropě a v Americe je to takový unikát, jelikož co vím, tak kromě Islandu se dokázaly tyto obchodní giganty nasrat snad úplně všude. Ovšemže musím vyzdvihnout herecký výkon hlavního představitele Jimmyho Pereze, kterého skvěle zahrál skotský herec Douglas Henshall a jeho pomocnice Tosh, kterou taktéž skvěle zahrála irská herečka Alison O'Donnell. Po pěti sériích hodnotím tento napínavý a zábavný kriminální seriál prozatím 80ti %. ()

Arsenal83

Len druhá séria bola podľa mňa silná, ostatné sa viezli na takom priemere a keď od tretej série začali do šiestich častí dávať jeden príbeh, tak to bolo až naťahované. Shetlandy sú inak z pohľadu diváka krásne, nehostinné, nechceli by ste tam žiť, ale z tepla obývačky sú atraktívne. ()

snaked

Shetland mám čím dál radši. Ještě mi zbývají 2 části a budu mít konečně dokoukanou 2. řadu. Není to žádná výjimečná záležitost ani na britské poměry, ale slušně vykreslené postavy a atmosféra se cení. Na rozdíl od jiných krimi seriálů a sérií jsem se tu nesetkala s nepřehledností a překombinovaností. Nebo už si to nepamatuju. :) ()

bouncer

Parádní TV mini-série, která nás zavede na Shetlandy, stovků ostrovů, z nichž jen pár je obydleno a většina jen desítkami nebo stovkami lidí, kteří jsou často příbuzensky spjatí. Když se na takovém ostrově stane série vražd a podezřelých úmrtí, rozhodně se bude na co koukat. ()

Tirion

Přijde mi, že třetí série je trochu slabší - asi tím, že je roztahanější než ty předchozí. Ale přesto je to supr seriál. Musím konstatovat, že nejvíc na seriálu obdivuji prostředí (jsem úchylák do čehokoliv skotského) a taky postavy. Ty příběhy zas tak úžasné nejsou. Celkově to však pěkně zapadá. Jen aby se z toho nestaly Vraždy v Midsommeru. Ony ty Shetlandy taky nejsou moc velký, tak aby nebyly brzo celý vyvražděný :-) ()

flyboyeda

Velmi temne, velmi mrazive aneb vase historie vas vetsinou nakonec dozene. Ctvrta sezona patri mezi absolutni top zanru. Herecky precizni, krasne scenerie jako bonus... ()

filmmovier

Skotsko miluju, atmosféra naprosto fantastická, prostředí přenádherné, hudba úžasná, postavy vyšetřovatelů skvělé. Na mrňavých Shetlandech se navíc tak nějak všichni více či méně znají... Vraždy na Shetlandech jsou absolutní TOP detektivního žánru. Lahůdka, ve které je perfektní snad naprosto všechno. Dvojdílné adaptace předloh v prvních dvou sériích byly výtečné, ale pak seriál začal žít vlastním životem a celosezónní případy ho vytáhly snad ještě výše! Tohle je opravdový skvost a nádherná, fenomenální záležitost, na kterou se těším týden co týden. Lepší detektivka v televizi neexistuje a je zcela jasně to úplně nejlepší, co v tomto žánru Británie nabízí. 90%. ()

Tosi

Dvojdílná první série byla jako studený předkrm skvělá. Ostrov, kde je jen obloha a moře, a kde svědkem záhadné vraždy mohou být nanejvýš racci. Originalita možná pokulhává, ale inteligentní divák může na nudu zapomenout a to díky ohromujícímu prostředí ostrova, tak i podobou se skandinávským stylem vyšetřování. Zatím čtyři, rád to po další sérii zvednu... ()

LadyPupu

S čím by se Seveřani babrali minimálně 8 dílů, vyřeší Perez za dva díly. Což je neskutečně sympatické, ale bohužel to platí pouze pro první dvě série. Ve třetí už je jeden případ natáhnutý do dílů šesti a to osobně vidím pro napětí a celkové vyznění lehce likvidační. Nicméně pořád se jedná o nadstandardní záležitost a já se hodně těším na čtvrtou sérii, která se právě začíná vysílat... ()

venison

Po S01-S02: Příjemný detektivní miniseriál se sympatickým hlavním hrdinou. Jednotlivé kriminální příběhy jsou vždy rozděleny na dva díly, takže pokud divák chce, může a nemusí si dát naráz dvouhodinovku. Jednotlivé případy nejsou nic světoborného a jsou spíše běžnějšího rázu. To, co mě na seriálu baví je pro mě neznámé prostředí Shetland. Seriál hezky znázorňuje běžný život, přírodu, ale i místní tradice. Plus soukromý život hlavního hrdiny je veden je okrajově, což je také příjemná změna v tomto subžánru. Po S03: Bohužel tvůrci opustili koncept 1 případ/2 díly a tentokrát natáhli vyšetřování přes celou sezonu, takže se bohužel stává seriál tuctovější a sem tam jsem zápasila s hluchými místy. Uvidíme, kam k jakému konceptu se do budoucna přikloní. ()

noby

Prostředí zapadlých ostrovů, kde se toho moc neděje, dobře dotváří minisérii samotnou, která si nechce na nic hrát. Případ není příliš neobyčejný, policejní práce a její tempo působí skutečně (do míry, kterou s nulovou zkušeností s policejní prací posoudím :)). Pocit skutečnosti, neuhlazené a občas trochu hloupé, je největší devizou Shetlandu. Škoda jen, že i v podstatě jedinou. Nenadchne, ale uspokojí. ()

kolemjdouc

jako fanda všeho co jen proběhne kolem Anglie jsem notně zklamaná.Děj ubíhá jakože jsme na ostrovech ,nám neproklouzne ani myš.......To se rychleji odlepí i aktivisti přilepení vteřiňákem než se děj doplazí k nějakému vyhrazenému konci..Fakt mě to zklamalo.Fakt jsem se těšila a do toho tak půl napůl reklamy.Stačilo. ()

Illy

Z ostrovů kde neroste ani strom, celej rok je stejný počasí a žije tam pár tisíců lidí, kteří navíc mluví strašným skotskonorským dialektem přichází solidní detektivka. Atmosféra ostrova pomáhá uvěřitelnému vyšetřování v prostředí, kde jsou téměř všichni příbuzní a všichni se znají. Uspokojí čtenáře a diváky klasických britských a severských krimi. Mě tedy rozhodně. (V letošním roce se podle imdb můžeme těšit na tři další dvoudílné případy.)....2014 - s druhou sérií zvedám na plný počet. Tohle mě hodně baví, detektivka jak má být. ()

Mlle

Když je jasno, je na horizontu vidět Norsko. A támhle Island. Není tu Topshop ani McDonald. Lidi jsou svérázní, postavy živé, reálné a zemité. Vyšetřoval je zkušený sympaťák s vyrovnaným přístupem ke světu, celá natáčecí parta navozuje příjemmný, familiérní dojem vlastního domova. Napětí je mrazivé, atmosféra působivá. Tak co víc si přát než Shetland. ()

bllm

Sympatickej seriál s narůstajícím tempem, nemám jednu jedinou výhradu. První dvě série pracují s modelem jeden případ dvě epizody, ve třetí sérii se po 6 epizod řeší větší spletitější případ, což přece jen dodalo seriálu na větší napínavosti (takže jsem se rozhodla pro 5 *). Navíc se vše odehrává v zajímavém prostředí, s pěknou vizuální atmosférou. Jimmy Perez je postava, kterou jsem si docela zamilovala, klidný, vyrovnaný, empatický vůči okolí (jsem ráda za detektiva, který nemá žádné zásadní problémy se sebou samým, a ty problémy co má, jsou naprosto běžné) a stejně tak klidný a vyrovnaný je i jeho hlas, ten bych mohla poslouchat hodiny. Sympatický je zbytek týmu a když se zamyslím, vlastně i všichni ti záporáci, člověk s nimi vesměs soucítí aniž by to sklouzlo k dojáku. A to dvoutaťkovství je parádní nápad, to mě moc bavilo. ()

Inozuka

1. série ... dobrá kriminálka z atraktivního prostředí Shetlandských ostrovů. Nádherná krajina a atmosféra. Natočeno velice civilně s přirozeným chováním protagonistů příběhu a s důrazem na uvěřitelnost. V době, kdy je všechno točeno na efekt, příjemné zjevení. Jen těch dílů mohlo být víc. ()

chelsea63

Zvláštní ponurá atmosféra slibuje docela zajímavý zážitek. Prostředí na Shetlandech je i v televizi tak syrové, že je člověku zima i pod dekou. Zápletka vypadá slibně, ale pak se to celé tak podivně zašmodrchá a rozuzlení je tak banální, že to musí naštvat i místní tuleně... ()