Ukončete výstup a nástup

(festivalový názov)
  • USA Stand Clear of the Closing Doors

Třináctiletý Ricky je autista, který žije se svou imigrantskou rodinou v New Yorku. Jednoho dne se ztratí v metru a začíná jeho dlouhá odysea po městě, kterému nerozumí. Tíseň strachující se rodiny narůstá v okamžiku, kdy se k městu začne přibližovat hurikán. (MFF Karlovy Vary)

=woody=

Nazdar bazar! Film o klukovi s autismem a jeho rodině, která emigrovala do Ameriky, není tak úplně o autismu a není tak úplně o imigrantské problematice. Tato témata jsou jen načrtnuta pro lepší vyznění bezradnosti a "malosti" jedince pohlceného metropolí. Je to více o mezilidských vztazích, o tom, jak moc jsou jednotliví členové rodiny na sebe napojeni, jak moc přes různé neshody potřebují jeden druhého. Přidejme neotřelé záběry z mocného Newyorkského metra, tepoucího organismu, který dává tušit, že má nad vámi navrh, a máme velmi sugestivní podívanou, hodnou pozornosti. Mějte se filmově! Woo. ()

Sandiego

Kde je slibovaný "opravdový" film o autismu? Ano, snímek se snaží tvářit jako realistický záznam reakcí chlapce (hraného skutečným autistou) na pro něj nově objevený svět. Většinu děje tiše cestuje metrem, neustále sleduje dění ve svém okolí a to párkrát zareaguje na jeho přítomnost. Přitom se ho snaží jeho matka a sestra bez viditelného pokroku hledat. Po půl hodině se začala hlásit moje trpělivost. Momentky z metra by myslím mohly odpovídat i vnímání jakéhokoli jiného člověka, kterého jednoduše zaujmou zajímavé věci kolem něj. Slibovaný průnik do svébytného světa autistické postavy nahradila úmorná observace bez jakékoliv spojnice. Násilně vložený symbolický cíl cesty, na nějž se postava upne, nedokázal věrohodně vysvětlit ani sám režisér a asi se ještě více rozmělnil ve "vrcholném" motivu hurikánu, který byl do filmu bez většího rozmyslu vložen během samotného natáčení. Navíc pocházel zcela z jeho hlavy, tudíž nelze označit za něco, co by bylo znakem Rickyho mentálního stavu. Vztahy mezi postavami jsou načrtnuty bez zajímavějších konfliktů, i samotné charaktery jsou ploché a jejich úkolem je plnit roli v naprosto přímočarém příběhu. Nedokáže je pozdvihnout ani herecké podání, které v jediném případě nevybočuje z průměru. Snímek nakonec zůstává nedotažen snad ve všech složkách, nedokáže vtáhnout a neustále upozorňuje na svou vypravěčskou úmornost i bezradnost. Proto myslím, že chyba na straně agentky StarsFan skutečně nebyla, i mě film s přibívajícími minutami stále více a více vytáčel a bylo mi to vzhledem k nadšení a nasazení tvůrců osobně líto. ()

StarsFan

Z objektivního hlediska dobře natočený film, který letos vyhrál jednu z cen na festivalu Tribecca; ze subjektivního pohledu nicméně snímek, který mě na letošním MFF Karlovy Vary vytáčel jako žádný jiný. Nejspíš za to mohlo mé očekávání. Chtěla jsem vidět rozmanitost New Yorku skrz oči člověka, který si všimne toho, co mně běžně uniká. Namísto toho jsem sledovala to, co vidím pokaždé, když nasednu do dopravního prostředku, aniž by to alespoň bylo doplněno nějakým zajímavým komentářem hlavního hrdiny. Mohla bych Ukončete výstup a nástup chválit za realistické pojetí? Asi ano. Jenže jakékoliv racionální hledání kladů filmu nezmění nic na tom, že jsem z kina toužila po celou druhou polovinu stopáže odejít. Přiznávám dobrovolně, že chyba je tentokrát nejspíše ve mně. ()

LuccinyFilmy

Lidé se po staletí hádali o sebemenší hlouposti a zabíjeli se kvůli sebemenším rozdílnostem - až přišlo metro, kde vedle sebe (ne Německo a Francie vedle sebe, ale špička MHD vedle sebe) až na vzácné výjimky poklidně existují lidé naprosto odlišní, ze zcela jiných světů, kteří by se na ulici vyhnuli širokým obloukem. Podle mě je to fenomén moderní doby a tenhle film jej věrně zachycuje. Jo, a ještě je tam ten kluk, co se ztratil. (A jen pro znovuvyvážení vesmíru sem napíšu, že toho člověka, který ten film uváděl ve Varech, by neměli nechat uvádět nic, protože to neumí.) ()

• Herec Jesus Sanchez-Velez, který ztvárnil Rickyho, je opravdu autista. Pochází z Floridy, a jelikož je nezletilý, bylo složitější získat ho na natáčení. (Juditt)