Prípady 1. oddelenia

• Česko Případy 1. oddělení (viac)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (15)

Prípady 1. oddelenia (2014)

Filmařsky natočeno nadprůměrně, až na roztěkanou kameru, to už snad není ani postmoderní, jak je to otravné. Scénář, detaily, uvěřitelné herecké výkony, určitá syrovost, lokace, to vše je dobře. Ale netuším, zda je dobře, že jsou zde policajti za pitomce, a to má jít pěkně prosím o 1. oddělení! Starý a zkušený kriminalista, který už podobné případy řešil, nemá ani poradní hlas, dva detektivové se mezi sebou hádají, kdo je vrah, místo, aby si prošli fakta, a když se policisté dozvědí, že je v bytě možné vraždy nově vytapetováno, ani je nenapadne hledat možné důkazy pod tapetami. Kde je tým techniků, proč sem nenaklusal hned v úvodu se svými infračervenými lampičkami a neprohlédli třeba gauč? Proč se zkoumá odpad umyvadla, ale ne odpadkové koše? Apod. Pokud bych však měl hodnotit uvěřitelnost typů a vztahů na služebně, pak bych musel dát plný počet. ()

Rozčtvrcená (2014) (S01E01)

Znovu jsem viděl krátce po Místo zločinu Ostrava, a ten nepoměr a kvalita na straně 1. oddělení je fakt znát. Postavy tady působí uvěřitelně, výslech toho kluka chytře (kam se hrabou různé výslechy nejen Ostravy, ale třeba Specialistů), nikdo tady ze sebe nedělá lacině blbce. ()

Podnájomníci (2022) (S03E01)

Zajímavá profilace a trochu i psychologie, skvělý černočerný humor (pečenej vařenej, vařím Čočku, to snad vejde do top filmových a televizních hlášek), trocha politické nekorektnosti, až jsem se divil, že to Česká televize pustila a necenzurovala (ale oni si to vynahradí lesbickou detektivkou Marthou Issovou) a případ samotný se vyvíjí rovněž zajímavě ("My jsme vám právě zachránili život.") Skvělý byl rozhovor v autě při sledovačce o tom, proč nemá postava Blažka ráda nového kolegu Netíka. ()

Fľaša (2022) (S03E02)

Nemůžu si stěžovat - sice mi chybí Plíšek, ale jinak je to filmařsky moc dobře udělané (tohle že režíroval manýrista Bebjak?), zahrané scénář funguje, jak má, navíc je tu černý humor a nejednoznačné postavy jako ze života (postava Filipa Blažka samozřejmě v tomto dílu vede prim). Navíc skvěle využitý Vladyka a trik s flaškou, který se sice dal předpokládat, ale stejně je to dokonale načasované (včetně fotek smetiště "pro manželku" :-)). Navrátil excelentní. A ti mladí hrají taky slušně. Btw, Bočková hrála ve filmu Metanol. :-) ()

Veteráni (2022) (S03E03)

Tenhle díl mě tak nevtáhl jako ty předchozí a dokonce jsem mu moc nevěřil, ale rád jsem viděl Skopala jako zloducha, potěšilo mne, že se Plíšek  vrátil na scénu, a selfíčko fakt pobavilo. Ale jinak poměrně slabší díl, kde nevím proč ten mladý najednou podceňuje staré a jejich zkušenost, přitom v předchozích dílech s tímhle problém nikdy neměl. ()

Retiazka (2022) (S03E05)

Tohle se mi hodně líbilo a je znát, že jde o příběhy ze života, dobře zvolené pro převod do televizní podoby, protože přesně tady se nedá určit, kdo je kdo a tipovat si podezřelé, jako v těch komerčních blábolech, neb tady život zamakal trochu jinak. A líbilo se mi, že romská problematika zde není násilně učesaná. Ten konec dílu je pak fakt hodně smutný, když si člověk uvědomí, že tohle někdo fakt byl schopen udělat, a ještě se pak ohánět nějakými svými právy. ()

Taxivrah (2022) (S03E06)

Pokračování příště, takže těžko teď hodnotit, ale do samotného vyšetřování je divák vtažen natolik, až je skoro účastníkem veškerého dění, a nejednoznačnost postav a neshody na pracovišti jsou skutečně jak v reálném životě, a ne vycucané z prstu, což velmi oceňuju. ()

Električka (2022) (S03E07)

Srdcovka už kvůli Modřanům, kde bydlím. Ale celkově opět scenáristicky propracovaný díl s dokonalými charakteristikami postav a s příběhem, který bych neváhal zařadit mezi mysteriozní. Jako schéma zavražděná věřící žena - archanděl Uriel - svatý obrázek Cyrila a Metoděje - v podstatě Boží pomsta, protože policajti byli zcela bezmocní, to se mi líbilo hodně. ()

Strihač (2022) (S03E08)

Rozjezd to má dost pomalý a nebýt klánovické hospůdky V lese, asi bych se začal nudit, ale pak nastoupí zlo v podobě nové šéfové, která je skutečně neskutečná mrcha, kariéristka, která o práci v terénu ví kulové a své přešlapy hází na druhé, a rovněž se objeví to spojení s vykradačem, jenž působí od začátku neuvěřitelně bizarně a je fajn, že vybrali pro jeho představitele tohoto herce, ten jím snad byl v reálu, jak dobře ho zahrál. Korejs svým výslechem hodně pobavil, zmínka o Plíškovi taky. Btw, kde se dá sehnat podtácek (tehdy) neexistujícího piva Felix? :-) ()

Rómeo a Júlia (2022) (S03E09)

Přišlo mi to takové slabší. Jako jo, jsou tu skvělé kontrapunkty ("je mladistvá a právě přišla o rodiče" x "zasloužili si to"), ta necitelnost vůči adoptivním rodičům byla děsivá, větší role Plíška potěšila (hlavně jeho rady zelenáčovi a jejich vlastní pátrání na vlastní pěst) a bavilo mě, že jde o jednotu času a děje a částečně místa, takové scenáristické "svítáníčko" (modří vědí), ale jako by to herce moc nebavilo. A kokoti jako jejich šéfka, které zajímá víc instáč než skutečná práce firmy, jsou žel šéfy v mnoha jiných společnostech, kde kazí, na co sáhnou, aby pak byli vykopnuti výš se zlatým padáčkem. ()

Smoliar (2022) (S03E10)

Občas člověk žasne, jaké shody náhod se můžou odehrát. Nejlepší je ten závěrečný přehled všech "kdyby". Opět slušný postup policejní práce, opět to má atmosféru, ale nechytlo mě to až tak, jako předchozí díly. ()

Spolubývajúca (2022) (S03E11)

Čím víc nad tím dílem přemýšlím, tím víc mi přijde jako naplnění úsloví "malý, ale velký". On ten případ je krutý a děsivý, ale víc než o vyšetřování je to o totální prázdnotě současného digitálního života lidí. Kdy bydlíte v bytě s pěti dalšími lidmi, ale nic o nich nevíte, a dokonce ani netušíte, že tam žije i šestý člověk. S tím tentokrát dokonale souzní tlačení šéfky na powerpointí prezentace (noční můra všech zaměstnanců těchto firem s rádoby moderním přístupem, kdy jde skutečná práce stranou) nebo Tinder schůzky s neznámými lidmi na jednu noc, jako v případě Kozákovy dcery (která mimochodem byla fakt na přesdržku). Kozákovi se oddělení sype, ale aspoň nějakého drobného zadostiučinění se mu dostane, což mne potěšilo, nebylo to jen černobílé vršení smůly. No a jedna naprosto skvělá hláška: "Jo, ty jedeš po D1, tak to hlavně dojeď ještě dneska." ()

Lotéria (2022) (S03E12)

Líbí se mi, jak seriál poukazuje na různé způsoby, které k vyřešení vražd vedou, a že to ne vždy musejí být zrovna přesně a přísně korektní způsoby - ostatně ti zločinci taky nejedou zrovna podle příruček etikety a slušného chování. Pokud jde o chování šéfky, nejhorší je, že asi hodně z nás podobné namyšlené, arogantní a urážlivé, přitom v podstatě neschopné typy zná, že nejde o výmysl ani výjimku. Takoví dovedou zničit všechno, co druzí dlouho budovali, jen aby oni vypadali, jakože něco dělají nebo jsou nějak aktivní, jedno že mimo mísu. Otázkou, která mě zajímá, jestli donáší Korejs, Pražák nebo někdo jiný. Plíšek a Tůma skutečně hodně silná scéna - a přitom beze slov, zdálky a přes okno! Skvostné herectví i filmařina. ()

Trik (2022) (S03E13)

Smutné loučení a dost možná napořád. Fajn, že Korejs dostal ochutnat vlastní medicínky, ale jinak teda mohl za uši dostat víc a pořádněji. "Kvůli téhle fotce si založím Instagram." - dobrá hláška. Skvělý rozbor policejní práce z úst Polívky - Plíška v úvodu dílu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD