Otec Brown

Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2013–2024), 89 h 45 min (Minutáž: 43–54 min)

Predloha:

G.K. Chesterton (kniha)

Mark Williams, Sorcha Cusack, Nancy Carroll, Alex Price, Hugo Speer, Katarzyna Kołeczek, Bryony Afferson, Sam Hoare, Julian Wadham, Robert Cavanah (viac)

Detektívne príbehy sa odohrávajú v 50. rokoch minulého storočia v srdci malebnej anglickej krajiny so svojimi typickými vidieckymi domami a ich prijímacími salónmi, krásnymi záhradami a ich zákutiami, obecnými úradmi, obchodmi, železničnými stanicami, miestnymi kostolmi i farnosťami. Otec Brown, katolícky kňaz, sa javí ako veľmi nadaný vyšetrovateľ prípadov a záhad. Po rokoch mnohých vypočutých osudov a vzťahov od nespočetného množstva farníkov, získal Otec Brown veľké skúsenosti a nezvyčajnú intuíciu, ktorá ho vedie k odhaleniu páchateľa často aj skôr, než sa to podarí polícii. (STV)

Aky

Má to kouzelnou atmosféru staré dobré Anglie. Jinak to lehce trpí rozvláčností a mírně omezenou vynalézavostí scénáře, který zachovává základní rysy Chestertonových předloh. Právě v tom je asi trošku problém, neboť vymezenost kněžským pohledem přináší jistou jednotvárnost. Není to na 80%, ale 60 by bylo málo. ()

fragre

To je opravdu jen vybrakování knižní předlohy, tohle figurkaření nemá s vtipnými a paradoxními originály lautr nic společného, tedy až na to jméno hrdinovo. V tomto seriálu otec Brown hraje roli, kterou v podobných idylických detektivkách hraje anglikánský kněz, ten má početnou farnost a společenské zařazení. Ale to je dost nepravděpodobné u katolického kněze v Anglii, kde byl katolicismus pár století potlačován a vytlačen na okraj. Ten rys jistého disidentství, sociální ostrakizace a nesamozřejmosti je v předloze stále přítomen, zde ne. A i kdybych neznal předlohu, jsou tyto detektivky dost prostoduché, příběhy nevalné a průhledné. Takže hvězdičky jen za tu zelenou idylickou Anglii. ()

Mariin

Tak hodnotím zatím jen první díl "Kladivo Boží", který mne spíše zklamal. Původní povídka je až trestuhodně předělána a zdaleka tu nemá hloubku Chestertonovy mistrovské zkratky. Řečeno stručně: literární předloha je i při své minimální délce duchovní, tato televizní adaptace zcela neduchovní a povážlivé plytká. Přes to vše nelze mluvit o špatné detektivce, ale od BBC jsem čekal lepší.----------------- Viděn druhý díl: "Létavice". Potvrdil se mi dojem z prvního dílu. Na BBC překvapivé nedostatky, z nichž nejhrubší jsou modernistické prvky v dobovém chování a v církevním prostředí. Zůstávám na třech hvězdičkách.-----------Viděny další díly, třetí a čtvrtý... a závěr je jednoznačný: neduchovní, antichestertonovské, moderní, nekatolické, relativistické, irenistické - a to zřejmě záměrně. Ono to na Chestertonovi jenom parazituje, určitá kvalita je jen vizuální. Z toho důvodu snižuji na dvě hvězdičky. Nesouhlasím s tím, že toto zpracování je "protijed": http://www.katyd.cz/clanky/zpravodajstvi/kultura/otec-brown-jako-protijed.html, spíše naopak! ()

Crocuta

Adaptace literární předlohy G. K. Chestertona - to zde znovu připomínám pouze pro ty, kteří nemají o nějakém Chestertonovi ani tušení (a nebo si alespoň nepřečetli obsah výše) a mylně se domnívají, že tento seriál "jde ve stopách svého německého předchůdce". Ne přátelé, není tomu tak :-)). "Otec Brown" je zpracováním známé látky, ale jestli zdařilým, toť otázka. Osobně si to nemyslím - představitel titulní role mi nesedí a irituje mne nejen svým zjevem, ale především nesnesitelným moralizováním a blahosklonnou "moudrostí", a ačkoliv se svého literárního předobrazu seriál nedrží nijak otrocky, nemohu se zbavit dojmu, že se v něm z předlohy objevuje to, co je na ní ne právě nejlepší (soudě hlavně podle 2. dílu) - Chestertonův nekriticky odmítavý, až xenofobní postoj k východním (a vlastně všem nekatolickým) náboženstvím a modernímu umění a konzervatismus prostý tolerance. Velká Británie je, co se krimi seriálů týče, skutečnou velmocí - a to co do kvantity, tak co do kvality.Tenhle příspěvek do daného žánru se ovšem, podle mého soudu, zrovna nejlépe nevyvedl. ()

Sifaka

První série byla dost průměrná, ale i tak jsem to bral jako skvělou oddechovku, hlavní představitel se mě zamlouvá, je to v krásném prostředí a člověk se i často zasměje, druhá série je lepší a i zajímavější, vždy se těším na další díl, baví mě špičkování mezi knězem a policií...1.série 3* 2.série 4* ()

• Fiktivní obec Kembleford hrálo několik skutečných obcí v hrabství Gloucestershire. (Aja2001)
  • 1. série se natáčela od 11. června do 14. září 2012 v hrabství Gloucestershire. (Varan)