Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

Réžia:

Daniel Farrands

Scenár:

Daniel Farrands

Corey Feldman, Amanda Righetti, Danielle Panabaker, Monica Keena, Robert Englund, Julianna Guill, Tom Savini, Ben Feldman, Wes Craven, Derek Mears (viac)

SOLOM.

Říká se: To nejlepší na konec…a v případě tohoto „mega“ dlouhého dokumentu to platí dvojnásob. Již His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th byl suprový a zdejší tvůrci použili odtud i některé pasáže a rozhovory, ale nešlo jen o bezduchou kopírku, to v žádném případě. Tentokrát se totiž všechny díly rozebírali mnohem více a důkladněji, ovšem méně humornějším způsobem (no chyběly mi tam herecké etudy Toma Saviniho). Diváci mají šanci nakouknout pod pokličku nejen, co se scénářů týče, ale podíváme se i na to, co se odehrávalo mimo záběry kamery na place (samozřejmě hlavně díky fotografiím a krátkým rozhovorům), mrkneme se, jak vznikaly masky a speciální efekty během jednotlivých mord scén – což bylo mimochodem to úplně nejlepší, nebudou chybět ani erotické scény a osudy nadržených teenagerů po milostném aktu, nebo i během něj (nejvíce mě pobavila scéna z devátého dílu ve stanu). Poslechneme si, který z herců a hereček utrpěl nějaký ten úraz během natáčení, nebo měl zdravotní následky po natáčení některých scén (většinou podchlazení, šitý prst, atd…) – no prostě každý si tu jistě najde to své. Pokud vás tedy neodradí ta hrozivá stopáž – obsah však stál za to. To čekání než se to „dososá“ však stálo za to a že jsem nad tímto dokumentem strávil celé dnešní dopo – odpoledne – to mi vůbec nevadí. Finální výsledek a celkový prožitek stál za to. Takže prozatím se s touto sérií loučím, ale pevně věřím, že Jason ještě nekončí… ()

PKD

Jedno z největších kindrvájíček tohoto roku od scenaristy Halloween 6, co se týče dokumentů. Na to, že je tato série bez debat tupá ( a pokud by nebylo Halloweenu, tak nikdy nebude) jak, nebudu jmenovati a všichni víme o co v ní hl. jde, tak má paradoxně squellý, výživný a i při té monstrstopáži nenudící (shlédnuto v kuse) dokument na rozdíl od toho nešťastného Hellraisera:( 6.5h nálož prakticky všech Pátků a že jich už je. Takže když si spočítáte, že každému filmu se věnuje zhruba 45min. tak vám vyjde pak 6,40 jen to mačetou fikne. S potěchou kvituji, že drtivá většina tehdejších dívčích obětí i přeživších, před 8 lety vypadala (jak vypadají dnes, to netuším) velmi slušně a některým to zestárnutí jen prospělo. Hl. mé osobní favouritce, Amy Ocelové z 2.;-) Ta by stála za propíchnutí....mačetou:))) Všechny palce nahoru za ten perfektní úvod a závěr (ve kterém si Corey Feldman konečně splnil to, co mu producenti V a VI, odepřeli) alá classické Pátky u táboráku (což znalci série okamžitě identifikují) se kterým souhlasím, když si v částech, které se ho týkají, stěžuje, že v pokr. už nebyl (úvod k V nepočítám), což je fakt škoda. Jeho postava totiž jak víme, je ve 3 filmech (což jest Pátkový rekord u jakékoli postavy)  ale hrán pokaždé jiným hercem, a to je na palici. A měla po konci IV super potenciál. Podobným způsobem zase jiní mistři, zabili konec, Halloweenu 4. Náhoda? Výrazné zaječení nadšení ve chvíli, kdy matka ESP Tiny ze VII nadhodí nápad (který jsem měl už před mnoha, mnoha lety) , jak by bylo super (a to tedy bylo!) pokud by se ve 13.filmu setkali proti Jasonovi, všechny (moc jich zase není;) přeživší hrdinky z dosavadních Pátků (pochopitelně krom 10). A jak se vyjádřily dotyčné dámy, bez váhání by do toho šly. Producenti! Začněte už konečně něco s tím dělati. Ty baby vám nevydrží na věky. Ale to se nestane. Série totiž i přes velké výdělky super remaku z 2009, šla očividně k ledu, zatímco nám WB a spol. servírují čím dál tupější lekačky, vedle kterých je série Pátků, Exorcistou. I když jsem to měl čekati, tak 11min. fjénovaných mému oblíbenému tv s. se zavádějícím názvem (ne, fakt to nemá krom producentů a hud. skladatele s Jasonovou sérií nic společného, což vůbec nevadí) též nehorázně potěšila. Jen škoda, že nesehnali super vyfoukanou zrzku, Louise Robey. Aspoň že tam byl Ryan;) Dověděti se totiž, že seriál vznikl jako odpověď na úspěch STTNG, byl docela nářez. I s tím paradoxem (který je pro mě starý již 26 let), že značná část Pátkové ságy je od Paramountu, právě jako Star Trek. No a dnes to dopadlo tak, že ST je na rozcestí (až na fan projekty a Satan jim za to žehnej) a Pátky nejsou pro jistotu žádné. Asi tak. Ale abych se neloučil v pochmurném duchu...tak ještě podrobněji.....je to bomba a plných 5 bez debat. Nemusíte si už sháněti všelijaké 2 discové edice apod. (tedy pokud nejste totální nadšenci a musíte míti ke každému Pátku aspoň 3h bonusů) jednotlivých Pátků, páč tady je všechno pohromadě. Každý si tam najde část dle svého osobního favorita (já jich mám pochopitelně několik) a tím pádem, vlastně nemůže býti nikdo zklamán. Jak ďábelské, hehe. A taky není moc dokumentů, které jsouc dle knižní předlohy, což je pro mne, 2násobně (za)jímavé. Závěr? Pro vlastníky všeho, co bylo natočeno a má název Friday the 13th, základní kámen/monolith/vzdělání/výbava. P.s. ten značný nepoměr, jedna z nejtupějších film. sérií, má jeden z nejlepších dokumentů, je fascinující. Chceme tu 13tku se Survivors Female Squad vs Jason!!! Right fucking now!!! () (menej) (viac)

George Stobbart

Nebyť perfektného dokumentu "His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th", bola by to bomba. Takto je to „iba“ zaujímavá vec, ktorá však kvôli svojej megalomanskej minutáži zrejme zláka len zarytých fanúšikov tejto hororovej série. Osobne sa však nesťažujem; bolo to pre mňa niekoľko luxusne strávených hodín. ()

Dellamorte

Narýchlo mi nenapadá lepšie spracovná látka venovaná fenoménu, akým táto mačetová séria bezpochybne je. Mikroskopický rozbor s väčśinou interview bonusom, no podaný formou, ktorá osloví aj slepého a témy neznalého diváka. Napadá mi však niekoľko horrorových legiend, ktoré by si zaslúžili aspoň kúsok z tohto výnimočného koláča. ()

Raziel_cz

Stejný formát jako Never Sleep Again, akorát Friday the 13th má víc dílů, takže... tohle má skoro sedm hodin. Opět je k vzteku, že mezi vyzpovídanými chybí ta slavnější jména – přitom si myslím, že zrovna Bacon je žánru dost otevřený, takže by mě zajímalo, jestli ho vůbec oslovili –, ale jinak je obsahově monstróznější a (předpokládám po ohlasech na NSA), snad půlka času vyhrazeného na každý díl série je věnována fantastickému a důmyslnému světu speciálních efektů, což mě ohromně potěšilo. Takže jednoduše řečeno – prostě je to ještě ultimátnější ultimátní dokument a je to ještě strašněji strašně super. Takovýchhle dokumentů svět potřebuje víc! Třeba o Phantasmu. Nebo o Hellraiserovi. Nebo o Phantasmu. Snad se někdy dočkáme! ()