Helix

• USA Helix
USA, (2014–2015), 17 h 49 min (Minutáž: 37–43 min)

Tvorcovia:

Cameron Porsandeh

Hudba:

Reinhold Heil

Billy Campbell, Kyra Zagorsky, Mark Ghanimé, Jordan Hayes, Neil Napier, Sue Beattie, Hirojuki Sanada, Meegwun Fairbrother, Matt Long, Severn Thompson (viac)

Zástupce centra pro kontrolu nemocí v Atlantě doktor Alan Farragut je se skupinou spolupracovníků vyslán do odlehlé arktické oblasti, kde se na výzkumné stanici Arctic Biosystems vyvíjejí nové druhy léků. Došlo tam údajně k úniku retroviru. Jsou dva mrtví a jeden nakažený. Když se ukáže, že členem týmu je i jeho bývalá žena Julia Walkerová, Alan se ptá, proč byl vybrán právě on. Dozvídá se, že přeživší nakažený muž je jeho bratr Peter, se kterým měla jeho žena kdysi milostnou pletku... (TV Prima)

erased

To, co se prvních šest epizod dokázalo prezentovat jako jakž takž fungující mysteriózno, se i přes otřesné herectví a bohužel z velké části naprosto nezvládnuté napětí s přibývajícími díly proměnilo v beznadějnou slátaninu, která se v zájmu nekonečného šokování a napínání a poutání pozornosti nechtěně změní v parodii na sebe sama. A zdaleka za to nemůžou jen komičtí zombíci. Nakonec se totiž neochvějní a v nenadálé zlepšení stále doufající diváci dočkají třeba i pěti shockerů za díl a ve zkratce tak Helix nejlépe začne nejlépe vystihovat desítihodinová dramatická veverka s na pozadí puštěnou libovolnou kulisou z produkce Asylum. A co je hůř, tvůrci (a co je ještě hůř, diváci) neměli ani dost soudnosti na to, aby celou tu taškařici alespoň včas ukončili, a tak její závěrečný cliffhanger slibuje do příštího roku katastrofu ještě monstróznějších proporcí. Ruce pryč! _____ I přes vlastní odpor jsem nakonec druhé řadě šanci dal, a dojmy z ní jsou překvapivě o řádný kus lepší. Přestože nechápu jakým způsobem, a hlavně za jakým účelem, tvůrcům se nejednou podařilo balancovat na hranici mezi jakýmsi konspiračním hororem (který je základní premisou seriálu) a groteskní parodií (kterou zase evokuje pohodová hudba) - obzvlášť co se týče jen zřídka se objevivších zdeformovaných zombie). Časový posun od první řady byla také skvělá volba, a ač jsou všechny hlavní postavy stále naprosto nesympatické, konečně se nad nimi díky novému prostředí izolovaného ostrova s šáhlými kultisty dá alespoň mávnout rukou. To bohužel stále neplatí o překomplikované ústřední příběhové lince, ale po loňském fiasku se v tomto ohledu zlepšení očekávat stejně nedalo. ()

Hal_Moore

Pilot, Vector: Další pravěký virus? Bude to chtít hodně práce, aby se Helix lišil od ostatní podobně zaměřené "konkurence". Odříznuté prostředí od světa připomnělo D-Tox, bude zajímavé sledovat, jak se v tomto pro některé klaustrofobickém prostředí bude děj dále vyvíjet. Klaustrofobií trpícím jedincům rozhodně nepomůžou ani scény z ještě uzavřenějších prostorů (větrací šachty) á la Vetřelec. Je dobře, že hrozbou pro hlavní hrdiny není pouze virus samotný, ale i jím dříve napadení jedinci. Jak to po prvních dvou epizodách vypadá, budu mít problém s hereckými představiteli, neboť jsou mi krajně nesympatičtí, což může ve výsledném hodnocení hrát nemalou roli. 7/10 ----- 274: Posun vpřed jen minimální, hra virusu na schovávanou (mám ho, nemám ho, kdo ho vůbec má) nezanechává v divákovi vůbec nic, pro příště očekávám alespoň z poloviny tak napínavé provedení, jako to provedl Kurt Russell. Alespoň "drajv" zůstal a hlavní postava získává mírně na líbivosti. 7/10 ----- Single Strand: Prozatím nejlepší díl. Postavy se začínají vybarvovat a některé z mnoha otázek nacházejí své odpovědi. Za cliffhanger nedík, pěkná podpásovka. 8/10 ----- The White Room: Začíná se to pěkně rozjíždět, na otázky odpovídat a další samozřejmě vyvolávat. Jako jeden velký maraton se všemi díly najednou by myslím šlo o ještě lepší podívanou. V případě Helix však překvapivě není týdenní rozestup mezi jednotlivými epizodami ku prospěchu. PS: Ellen Ripleyová tu škemrá o eutanázii.. jen více rolí pro další dvojníky prosím. 8/10 ----- Aniqatiga: Zakončení šesté epizody slibuje (snad) zatím největší a nejzajímavější dějový posun v epizodě následující. Co se Aniqatigy týče, nestačím se divit, kde tvůrci na tak omezeném prostoru berou další a další a další postavy. Co díl, to někdo nový. Byl bych rád, kdyby se děj odehrával jen uvnitř komplexu a vně jen minimálně. Ale třeba budu časem překvapen a změním svůj názor, to by ale tvůrci museli zabrat. 7/10 ----- Survivor Zero: Aby tu za chvíli nebylo přenulováno (viz. sedmá epizoda Patient Zero). Další nesympatické postavy přibývají a najednou je tu zase a znovu vícero otázek než odpovědí. Meh. Chtělo by to ubrat na postavách a udržet únosný poměr otázky/odpovědi. 7/10 ----- Bloodlines: Aneb jak posunout příběh o notný kus dopředu a neprozradit přitom ani ň. Nejlepší epizoda, která uběhla nejrychleji ze všech. Klidně by v podobném béčkovém duchu mohl doběhnout celý zbytek seriálu. 9/10 ----- Level X: Téměř perfektní epizoda. V každém filmovém okénku se něco děje, otázky se zodpovídají, další se pokládají (nutno říci, že konečně v menším počtu), až by člověk řekl, že finále bude v desáté epizodě. Nevím, jak tvůrci chtějí laťku udržet čtyři díly. PS: U hrníčkové scény jsem zrovna obědval, ale chuť mě naštěstí nepřešla. 9/10 ()

sir-dave

Hodně mi to připomíná Stargate: Universe. Neodehrává se to sice ve vesmíru, ale máte partu lidí v uzavřeném prostoru. Tentokrát je to výzkumné zařízení v Arktidě. Typově jsou tady dokonce podobné (klišovité) postavy. Je tady hlavní velitel, také chytrý vědec jako byl Robert Carlyle a samozřejmě se nemusí. Dál nechybí správný voják, dvě hezké ženské, boční postradatelné postavy atd. Universe měl narozdíl od Helixu větší potencionál a mohl se rozvinout. Zde mi přijde, že už první řada vyčerpala hodně možností a klidně to mohl být epizodní dvou díl nějakého sci-fi seriálu. Každý díl Helixu zahrnuje jeden den života v budově a okolo. Rozdělil bych to do tří částí. První seznamovací (1.-6. díl), asi nejnudnější. Druhá (7.-10.) po příletu nových postav, více akčnější a třetí (11.-13.) závěrečná část se snese do předvídatelné, akční, telenovelské roviny. Největší pochvalu si zaslouží netypická hudba. Výborně doplňovala, odlehčovala atmosféru. V posledních dílech došlo ke znatelnému zlepšení, takže mrknu za rok na novou řadu a uvidím jak to půjde dál, každopádně ten konec s dnem 253 se mi ani trochu nelíbil. 2. řada byla o chlup lepší, zejména díky lepšímu prostředí tajemnějšího ostrova. Hodnocení nechám při starém. (hodnocení za 1. - 2. sérii - konec) ()

elanius

Až na tých pár telenovelovských vsuviek som bol milo prekvapený. Jasné, je to B jak vyšité. Ale momenty to má občas prekvapivé. Plus tá téma ma proste baví, kombinácia ala zombies infekcie a obstojne vymyslenej zápletky s Ilaria Corp. / 1.séria 6/10 / Druhá séria prvý diel vyslovená pecka na Helix pomery. Ostrov ala Lost, ďalšia infekcia, dve časové roviny. Obávam sa ale dalších epizód. ()

slunicko2

Tvůrci se měli rozhodnout, co vlastně točí. Scifi, thriller, telenovelu nebo akční střílečku? 1) Motiv nakažených je trestuhodně nevyužit, spousta náznaků a nic z toho. Motiv Ilarie a jejích lidí koncem řady převažuje, což z původně scifického thrilleru udělalo akční bojovku. Nevěrohodné posuny v chování postav pak jen umocňují rozpaky, které jako divák mám. 2) 36letý Kanaďan s libanonskými kořeny Mark Ghanimé (major Sergio Balleseros) je snad jediný sexy chlap v celém projektu. 3) Po dvou řadách bylo natáčení seriálu ukončeno. Psáno po zhlédnutí první řady. 4) Výstižný koment: Zeck**. ()

• Každá epizoda časově pokrývá jeden den (24 hodin) a i přes to, že se děj odehrává prakticky na Jižním pólu, se stihne vystřídat den a noc. (kotheram)