Vesmírný pirát Kapitán Harlock

(festivalový názov)
  • Japonsko Space Pirate Captain Harlock (viac)

Kapitán Harlock je rebel a již století brázdí vesmírem! Jak to že žije tak dlouho? A proč je rebel – jen proto, že se nemá rád se Spojeneckými silami? Navíc teď čelí spolu se svou chrabrou posádkou těm, kteří si chtějí nechat Zemi jen pro sebe... Legendární kapitán Harlock je zpět! (Zíza)

sniper18

Je to dosť dobrý animovaný akčný sci-fi film. Má vydarený príbeh odohrávajúci sa vo vzdialenej budúcnosti, kedy ľudstvu, ktoré medzičasom kolonizovalo množstvo planét a radikálne sa rozrástlo hrozí kvôli úbytku surovín zánik a veľká časť z neho sa pokúsila vrátiť späť na Zem, čo ale očakávane spôsobilo vojnu a tak je teraz návrat na ňu prísne zakázaný. O to sa stará mocná organizácia Gaia, ale problémy jej robí obávaný kapitán Harlock so svojou mocnou loďou a vernou posádkou, ktorý sa snu o návrate na Zem len tak nevzdá a má svoj plán. Do jeho posádky sa podarí dostať aj odvážnemu mladíkovi, infiltrátorovi v službách organizácie, ale čoskoro si už nie je istý, ktorá strana je tá správna a navyše sa dozvedá nečakané tajomstvá. So spracovaním som spokojný, síce sa tu nájde pár prvkov, ktoré mi moc nesadli, napríklad všetko súvisiace s pirátskou tématikou, čo sa do tohto žánru a obdobia vôbec nehodí, nerozhodnosť hlavnej postavy mi miestami prišla trochu rušivá alebo ešte pár detailov, ale inak ma to dosť bavilo. Dej je až prekvapivo zaujímavý už od samotného začiatku, jednotlivé strany majú výborné motivácie, začlenenie Gaie do mytológie filmu ma vždy poteší, každú chvíľu sa tu nájde nejaká skutočne vydarená scéna alebo nápad, ako je to v podobných filmoch často zvykom, získal si ma ten motív priateľstva a hrdinstva a tak sa tu je väčšinu času rozhodne na čo pozerať. Najviac ma mrzí, že to finále mi prišlo také nevýrazné, očakával a prial som si niečo úplne iné, ale dá sa nad to povzniesť. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná. Síce záporov je tu dosť, najviac ma mrzí miestami výrazný stereotyp, nulová drsnosť, pričom priestor tu na to bol a tiež minimálna možnosť sa obávať o hlavné postavy, keďže ich loď má kvôli jednej extrémnej výhode takmer úplne istú výhru za každých okolností, dokonca aj keď stojí proti tisícenásobným presilám. Ale zase na druhú stranu je perfektne vizuálne zvládnutá, je tu množstvo skutočne okulahodiacich momentov a dobre sa pozerá nielen na veľkolepé vesmírne strety, ale aj na komornejšie prestrelky a celkovo z toho aj tak prevláda kladný pocit. Veľkým plusom sú aj postavy, až na tú spomínanú nerozhodnosť je tu výborný hlavný hrdina, zaujímavý kapitán Harlock, tradične nechýba perfektná ženská postava, ktorá si každý svoj záber berie pre seba a bavili ma aj zvyšné výrazné postavy, tu nie je žiadny problém. Čo sa týka animácie, tak tu sa dá prakticky len chváliť, perfektné prostredie, či už vesmír, planéty alebo interiéry, skvelo zvládnuté postavy, až na hlavnú loď, ktorá sa mi svojim pirátskym ladením moc nepáčila aj perfektný dizajn strojov a tak či už v akcii alebo mimo nej, stále je to zážitok. A celkom slušná je aj hudba. Takže zápory sa tu určite nájdu, ale kladov je podstatne viac, jednoducho Space pirate captain Harlock je ďalší vydarený animovaný film z japonskej produkcie, ktorý by si ich fanúšik určite nemal nechať ujsť. 76% ()

kulyk

Vynikající animace, děj umístěn do atraktivního prostředí, prvních deset minut filmu mě navnadilo jako přímý přenos z MR mladších žaček v gymnastice nezaléčeného pedofila. Proč se to potom zkokotilo v nelogické blábolení, plné pseudofilosofických úvah bambusovitého typu, ví snad jen autor sám. Míchanice nihilistického pojetí, ekoteroristické vytřeštěnosti a (opět, kurva opět!) nelogického jednání postav dostala Harlocka na kolena. Neskutečná škoda. Mezi doublem a triplem, z nasranosti půjdu níže. ()

MartinezZ

Nepřekvapivý japonský animák. Z toho plyne: špičková počítačová animace, naroubovaná na sci-fi ultra-dramatickou pitomost. Celé je to táááák osudové, že bych plakal... kdyby to tu nebylo už po sté první. Další japonské anime (tedy animovaný film a je mi putna, jestli se tomu tak říká nebo ne), jehož skutečným kladem je pouze technické zpracování. o blbostech a hromadě nesmyslů ála lodní kormidlo, pirátská vlajka vlající ve vzduchoprázdnu a tady bohužel i příliš moc zvuků ve vesmíru (což mi normálně nevadí, ale tady to s tím vším dohromady bilo do očí), plus zjištění lidstva, že je osamělé, ale perpetuum mobile vynalezla cizí rasa a jeden její zástupce žije. A co lépe, vypadá jak člověk resp. Elf. Zase promrhaná technologie. ()

noriaki

Dobrodružství kapitána Harlocka má všechny ctnosti a nectnosti filmu jeho žánru a zaměření. Což je na jednu stranu škoda, zvlášť co se akčních scén týče. Ty jsou pojaty primitivně, skoro westernově. Stačí jeden úder, a po všem je veta, ať už je to loď, a nebo po zuby ozbrojený voják. A příběh by taky mohl být zajímavější, a nemusel by se brát tak křečovitě vážně. Ze scénáře čiší osudovost, předurčenost, nevyhnutelnost a podobné a bůh ví co ještě. Ale najdou se i plusy. Ten kdo tohle všechno vymýšlel, měl pořádně bujnou fantazii, a technika jeho vize dotáhla skoro na hranici realističnosti. Alespoň efekty stojí za oběť těch dvou hodin času. ()

Gemini

A je to tu, Shinji Aramaki se definitivně zcvoknul. Nejen, že natočil remake mangy/anime z konce sedmdesátých let, ale natočil ho stylem snoubícím Piráty Z Karibiku s Mass Effectem a s... vymyslete si nějakou new age bio udržitelnou ptákovinu, jejímž smyslem bude Naděje, a budete tomu asi nejblíž;) Že jsem si to naopak já vymyslel? Dobře, řekli jste si o to:) Takže tu máme nesmrtelného (jako že nestárnoucího, ale i nezranitelného - tak moc, že dokáže skočit jen tak nalehko v plášti a škorních z oběžné dráhy do nitra sopky;)) vesmírného psance, který si to s nepřáteli nejraději rozdává na šermovačku, a má na rameni metrového ptáka... barevného, opeřeného, "Jar-Jar-Binks-žertovného". Pak tu máme mládence, který se po čtvrthodině ukáže být tajným agentem, ale Kapitán to samozřejmě ví, takže ho naschvál vezme mezi své powerarmorové námořníky, seznámí ho se svojí dvorní mimozemšťankou, a hodlá z něj udělat nového kápa. Proč? Protože věří, že on věří... Čemu? No, to je právě trochu problém:) Čímž se dostávám k tomu Mass Effectu, že?:) Ne, ten jsem zmiňoval hlavně proto, že tu není nouze o scény "Kapitáne, obklíčilo náš čtyřicet tisíc lodí a pálí na nás" (to číslo jsem si nevymyslel) nebo "Tato zbraň, čerpající energii z cílené gravitační destrukce Jupiteru, je zřejmě to jediné, co dokáže jeho loď zničit". A do toho jsou tam zamíchaná nějaká ta rodinná ze zášti a (ne)odpuštění plynoucí dilemata, a aby to třeba nebylo moc krátké, tak se to třikrát převrátí naruby. Zlatí Starhip Troopers, ti byli taky dějově divní, ale byla tam aspoň fanservicová cool sniperka s odhalenými ňadry:) Jediným kladem Captaina Harlocka je zkrátka a dobře animace. Ta je skutečně špičková - jenže než tohle, asi bych se radši díval na nějaké technologické demo. Z Aramakiho tvorby je tohle jednoznačně největší provar. Obvykle bych šel o něco výš za prvotřídní technické kategorie, ale celkový dojem je WTF, protože se to přes všechny výše uvedené hyperúlety tváří stále stejně vážně a poselstvínesoucně... Jelikož mnohem, mnohem více zábavy užijete s New-Age Bullshit Generatorem, dávám 50%. ()

Future Gate Sci-fi Film Festival

Future Gate Sci-fi Film Festival

25.02.2016

Festival sci-fi filmů Future Gate vstupuje letos do třetího ročníku, v průběhu března navštíví postupně Prahu (3. – 6. března 2016, Kino Bio Oko) i Brno (17. – 20. března 2016, Kino Art). Na obou… (viac)