Jistě, pane premiére

• Veľká Británia Yes, Prime Minister

Tato zbrusu nová exkluzivní série přináší politickou satiru osmdesátých let. Jim Hacker je zpět ve funkci předsedy vlády Velké Británie a vede koalici tváří v tvář největší hospodářské krizi... Kdo je opravdu v čele státu? Politická satira je zpět, znovuobjevena novou generací, ovšem neztrácí svou kousavost ani ostrovtip. Uznávaný originální seriál bravurně paroduje vnitřní fungování vlády. Vše se točí kolem fiktivního předsedy vlády Velké Británie Jima Hackera, jeho prohnaného poradce Sira Humphreyho Applebyho a hlavního tajemníka Bernarda Woolleyho. Tento seriál, zasazený do současnosti, vytvořil původní tým – Jonathan Lynn a Antony Jay – a byl natočený podle jejich úspěšné divadelní hry. Děj začíná krizí Jima Hackera, jehož funkce předsedy vlády je v ohrožení. Vede křehkou koaliční vládu a musí čelit největší hospodářské krizi své generace. Dostává lákavou nabídku energetického obchodu z neobvyklého zdroje, musí však ustát krizi po boku svých koaličních partnerů, referendum o nezávislosti Skotska a největší morální dilema, kterému kdy musel čelit. Naštěstí je tu Sir Humhrey, který mu vždy dobře poradí. Nebo ne?

Epizoda 1:
Evropská konference, zdá se, nenachází žádné řešení finanční krize, jež ohrožuje křehkou vládu Jima Hackera. Spása je naštěstí na dosah: Kumranistan nabízí Evropě obrovský úvěr jako pobídku k nákupu jeho nově objevených zásob ropy. Jenže je tu něco, co Sir Humphrey Jimovi záměrně tají. Celý obchod má totiž zásadní podmínku: Británie musí vyměnit své libry za euro, což je proti Jimovu přesvědčení...

Epizoda 2:
Po odhalení Humphreyho plánu, že Británie přistoupí na euro, pořádá Jim večeři v Chequers pro ministra zahraničí Kumranistánu a připravuje půdu pro masivní úvěr, který zachrání Evropu. Mezitím BBC plánuje odvysílat zásadní pořad Vládní krize. Když se Jim sejde s generálním ředitelem BBC, využívá hrozbu pořadu BBC, aby dostal možnost vystoupit na konci programu živě.

Epizoda 3:
Zdá se, že Jim zneškodnil Humphreyho plán, aby Británie přijala euro. Jenže pak sdělí Bernard Humphreymu, že našel důkaz pochybných výdajů, když byl Jim v opozici. Nicméně, když se Humphrey snaží využít této informace, zjišťuje, že Claire odhalila podobně riskantní informace o něm. A tak přistoupí na gentlemanskou dohodu a Británie je zachráněna od eura.

Epizoda 4:
Když už to vypadalo, že obří půjčka od Kumranistánu je vyřešena, přichází Bernard s časovanou bombou: pokud Jim neposkytne určité sexuální služby, z dohody sejde. Pokud Jim udělá, co se po něm žádá, může se se svou politickou kariérou navždy rozloučit. Jenže když odmítne, jediná naděje na vyřešení evropské hospodářské krize splaskne jako mýdlová bublina. Jak se zachová?

Epizoda 5:
Zatímco se předseda vlády potýká s problémem, jak se vypořádat s neortodoxními sexuálními požadavky kumranistánského ministra zahraničí, udeří další krize. Vůdce skotských koaličních partnerů, Rory McAlister (Robbie Coltrane) vyhrožuje, že jeho strana přestane podporovat Jima a svůj vliv přesune na jednoho z jeho kolegů. Cena za loajalitu je masivním ústupkem Skotska. Co si Jim počne? Naštěstí je tu Sir Humphrey, který mu řekne, co dělat.

Epizoda 6:
Poslední epizoda seriálu. Jimovo úsilí splnit sexuální požadavky ministra zahraničí Kumranistánu je k ničemu. Zdá se, že je vše ztraceno: žádná finanční injekce pro Evropu, selhání evropské finanční konference a nevyhnutelná rezignace předsedy vlády. A aby toho nebylo málo, i rozhovor pro BBC asi skončí katastrofou. Má Sir Humphrey nějaké řešení? "Jistě, pane premiére..." (HBO Europe)

Joll

Seriál, není špatný, ale nevím, jestli bylo dobré tuto serii oživovat. Britové mohli najít lehce podobné téma a zpracovat ho a dopadlo by to určitě lépe... Seriál behužel nemůže dosáhnout dokonalosti originálu i kdyby se sebevíc snažil. Politika se bohužel, také moc nemění natož prostředí, takže závan nových problémů tu v podstatě ani moc nehrozí :) ()

tom.nosek

Asi trošku zbytečné pokračování Jistě, pane premiére po 25 letech. Rozhodně lepší politická satira než The Thick of It, ale jako navázání na velice kvalitní Jistě, pane premiére z 80. let to ztrácí. Jim Hacker už není naivní, proevropský a ustrašený politik, který se snaží vymanit z vlivu sira Humphreyho, v pokračování mi přišel spíše jako politik, který by chtěl vládnout celému světu, proevropský pouze pokud to bude dobré pro jeho osobní úspěchy, ale příliš hloupý na to, aby to dokázal, takže si přímo říká o pomoc siru Humphreymu. Sir Humphrey už si nelahodí v tom, jak zemi vlastně řídí on, na rovinu říká, že s demokracií vůbec nesouhlasí. Krom toho i on značně povýšil, co se hamounství po moci týče. U něj konkrétně jsem nespokojen i s výběrem herce. Přestože je Henry Goodman sympatický, na roli Humphreyho se mi nehodí, připomíná mi Robina Williamse s napoleonským komplexem. Nakonec Bernard, ten je své původní postavě asi nejpodobnější, ale vybraný herec je opět úplně mimo. Zatímco původní Bernard byl mladý, již od pohledu inteligentní muž plný ideálů, který věděl, že od politiky se má držet dál, nový Bernard vypadá, že neví, kolik je 2+2. Sem tam sice prohodí nějaký latinský citát, ale celé je to strašně těžko uvěřitelné. Po vtipné stránce musím říct, že vtipy tam jsou, ačkoli jich zdaleka není tolik, co jich bývalo dříve. Nové Jistě, pane ministře je tedy takový průměr, hlavně proto, že se snaží navázat na mezi politickými satirami naprosto kultovní pořad, což se mu moc dobře nedaří. Kdyby to byl pořad, který by začínal "na zelené louce", možná bych mu ty 4 hvězdy dal. PS: Vadí mi, že se očividně snažili napodobit (hezčí) kancelář z Ministerstva pro administrativní záležitosti. Buď měli udělat kancelář úplně novou, nebo napodobit kancelář z čísla 10, ale těžko premiér sídlí ve svém dřívějším ministerstvu... ()

insurgentes

Za těch 30 let uteklo hodně vody a pánové Lynn a Jay už nejsou nejmladší. Možná si už teď dělají do plínek, a jestli ne, tak určitě při psaní příští série už je to nemine. Prostě, řečeno s klasikem, stářím jejího autora je hra také poznamenána. Měknutí mozku je to, co tu vykukuje z každého řádku. Opakované vtipy. Nesnesitelné přehrávání hlavních postav, hlavě premiéra. Necharismatický Humphrey, který to hraje jak nějaký sitkom máma-táta-dcera-tlustá babička. Absolutní šáhnutí vedle v osobě Bernarda. Tatam je jeho uhlazenost, tohle je nějakej čuráček. Obsazení nějaké kundy navíc, která vůbec nic komediálního do seriálu nevnáší (sice si dál budem dělat srandu z bruselské byrokracie, ale gender kvóty platěj i pro nás). Předchozí série byly vtipné v tom, že byly civilní, reálné: všechny postavy se chovaly a jednaly tak, že nebyl problém jim uvěřit jejich roli ve vysoké politice. Tenhle premiér je uřvaná hysterka, co shání kurvy po telefonu a schovává se pod stolem. ()

Tommassi3

Poměrně přes čáru teatrální restart jedné seriálové legendy by sice zejména fanoušek původního geniálního britcomu, který dodnes vůbec neztratil na aktuálnosti, čímž si tvůrci vlastně tu pověstnou laťku nasadili až nad věž Big Benu, mohl velmi snadno a snad i poprávu poplivat, nicméně i po těch třiceti letech dokážou staříci Antony Jay s Jonathanem Lynnem pořád kousat.. Rovnou do zadnice.. ()

Nethar

Samozřejmě že když člověk zná originál, tak mu tohle leze na nervy, jsou to jiní herci, to první bylo lepší, toho se člověk jen tak nezbaví. Ale ono to je dobré, aspoň co prozatím z jednoho dílu mohu usuzovat, další snad uvidím později. Velmi podobně laděné. Na druhou stranu proč natáčet něco stejného znovu. Hlavně je trochu hloupé, že to jsou stejné postavy, kdyby to byl úplně někdo jiný, vůbec by mi to nevadilo. A jak se zdá, premiér je mnohem průraznější a Humphrey nudnější, jako by si to vyměnili, i když Nigel Hawthorne prostě nasadil laťku extra vysoko, to se těžko překonává. ()