Sex a Lucia

• Česko Sex a Lucía (viac)

Mladá servírka Lucía z restaurace v centru Madridu se po telefonu dozvídá, že její milenec, spisovatel Lorenzo Alvarez, zahynul při automobilové nehodě. I když jejich letitý vztah rozhodně nebyl ideální, hledá dívka okamžitou úlevu v útěku na osamělý středomořský ostrůvek. Ví, že právě zde Lorenzo před šesti lety prožil krátké a vášnivé milostné vzplanutí k neznámé dívce. Sex v moři pod úplňkovým měsícem vylíčil po návratu do Madridu ve svém románu - a právě tyto pasáže Lucíu přesvědčily, že Lorenzo je tím jediným správným mužem, kterého by mohla milovat. Na ostrůvku Lucía trpce prožívá svou samotu a vzpomíná na chvíle, které prožila po milencově boku. Zároveň však naráží na Lorenzovu minulost, ve které je teprve teď schopna rozluštit dříve netušená tajemství. Začíná vnímat složité vztahy mezi pravdou, lží a spisovatelskou imaginací. Některé romány totiž obsahují kapitoly, které byly dlouho skryty nejen čtenářům, ale i očím těch, kteří bezprostředně ovlivnili jejich vznik a podobu. A navíc ani samotný spisovatel nikdy nemůže tvrdit, že ví všechno... Dávná úplňková noc totiž nezůstala bez následků. Také prostřednictvím Eleny, která svou dcerku vzešlou z oné magické noci pojmenovala Luna, je teď Lucía milenci blíž než byla kdykoli předtím. Když se minulost dokáže tak nečekaně změnit, může být vůbec nějaká smrt definitivní? Temné vidiny, příběhy a touhy se slévají se skutečností podobně, jako se mořské vlny vpíjejí do bělostného písku na pláži. Každá přítomnost má budoucnost a Lucía je konečně připravena ji přijmout.

Španělský režisér Julio Medem nabízí příběh plný tělesné vášně, bolestně hluboké lásky a křehké mystiky. Stejně jako v jeho předchozích filmech i zde nacházíme jeho originální poetický pohled na svět, pro který je příznačná hra s představami a skutečností a s logikou časové posloupnosti. Důraz na osudovost mění soukromý příběh vášně, viny a odpuštění v podobenství o spletité provázanosti lidských osudů. (oficiálny text distribútora)

Šakal

Jedním slovem NÁDHERA! To se nedá popisovat, to se musí VIDĚT! K názvu filmu, bych před sex a Lucia přidal ještě jedno slovo a to LÁSKA! Julio Medem je bůh. Podle názvu by člověk čekal nějakou " erotickou slátaninu " , ale to, čeho se mi dostalo, předčilo veškerá moje očekávání a to v nejpozitivnějším slova smyslu! Neskutečná režijní invence Julia Medema, nádherná kamera, spousta hodně otevřených erotických scén, které ale nejsou ani trochu samoúčelné, výborné herecké výkony ( což při obsazení dvou překrásných žen jménem Paz Vega a Elena Anaya bylo nesmírně těžké ( soustředit se pouze na jejich hraní :o), překrásný příběh a opravdu povedený konec, který nepokazil dosavadní zážitek ( ba právě naopak ). O tom, jak mě snímek zasáhl, hovoří samotný fakt, že silně zvažuji, že změním mou TOP10 ,uvidíme..... ()

Fr

Reklama na krásu, příroda, úplněk, erotika (někdy snad i provokativní). A Ta z ostrova. Asi tak. Příběh? Seznámení Lorenza s Lucií – spousta anatomického poznávání. Ale stále je tu Ta z ostrova. Nadejde čas a začíná mne nudit i ta erotika. Vše spěje (pomalu, pomalu a pomalu) k protnutí plytké dějové linky nějakým dramatickým zlomem. Po 70ti minutách. Protože je tu stále Ta z ostrova. Příběh tak nabírá na zajímavosti, přicházejí emoce. Ne nadlouho, nic strhujícího. Asi mi nestačí jen hezké obrázky a sympatičtí herci. V žádném případě se nejedná o klasický stereotypní erotický film. Mělo by to být drama protkané erotikou. Já tyto věci raději odděleně. ()

Arsenal83 odpad!

Úžasná prehliadka dekadencie, ale honibrci, ktorí sú na soft porno a chlpaté orgány budú radi. Dozvieme sa aj také slastné rady, že napríklad najlepšie je masturbovať s matkiným vibrátorom. Predpokladám, že asi neumytým. Vizuálne umenie sa sústredí na také kúsky ako mužský žaluď či bradavka v nosnej dierke. Poetizmus jak sviňa, čistá báseň od Homéra. ()

Vančura

Asi nejlepší Medem - žádný jeho další snímek se mi už nikdy tolik nelíbil, jako právě Sex a Lucía. Z velké části je to díky úchvatnému zjevu Paz Vega - v titulní roli je natolik zajímavá a okouzlující, že si ji nejde nezamilovat. Její herecký protějšek Tristán Ulloa mě naopak moc nebavil, zčásti kvůli jeho příšernému účesu a zčásti proto, že jsem měl problém věřit mu postavu chlápka, na kterého tolik letí ženské. Řada lidí asi může mít problém se v orientovat v komplikovaném ději, ale osobně mi atypická vyprávěcí struktura tohoto filmu nevadí, naopak mi přijde zajímavá, a spolu s nádhernými lokacemi, atraktivním obsazením a spoustou skvěle natočených milostných scén ji řadím k hlavním přednostem tohoto snímku, kvůli nimž stojí za vidění. UPDATE 21.3.2021 - Pustit si po pár letech tenhle film znovu pro mě opět znamenalo nechat se jím zcela okouzlit. Myslím, že opakované zhlédnutí je zde dobré i kvůli tomu, že napoprvé to člověk nemusí všechno pobrat. Mimochodem nově mi tam byla postava Lorenza snad ještě více protivná než minule - nechápal jsem, co na něm ty ženské viděly, všechny 3 mu spadly do klína zcela bezpracně, podobně jako mi bylo záhadou, z čeho vlastně žije, když neměl žádné zaměstnání, a v životě napsal a vydal pouze jednu knihu (ano, sice je tam zmínka o vyplacené záloze nakladatele za druhý román, ale stejně). Přesto mi to nijak nebránilo si ten film znovu vrchovatě užít - ta jeho atmosféra léta, moře a vášně je tak neodolatelná, že nelze jinak (vše podbarveno dokonalým soundtrackem). Navíc mě tam strašně baví to prolínání spisovatelské fikce a reality - jako celek mi to přijde mimořádně promyšlené a umělecky působivé. Dokonce si myslím, že struktura toho filmu je na něm to nejzajímavější, a ten sex mi tam přijde skoro vedlejší, navzdory tomu názvu, který možná není úplně nejšťastnější (byť kdysi dávno to byl právě on, kdo mě k tomu filmu přivedl). ()

Enšpígl

Když má film v názvu sex spolehlivě přitáhne mou pozornost. Ovšem během filmu jsem velmi rychle přestal na ten sex v názvu myslet a propadal jsem hluboko do krásného příběhu několika obyčejných lidí, které mezi sebou spojovalo jedno slovo -- láska. Moje oči dostali snad největší dávku krásy za dobu své existence, v podobě krásně fotogenických záběrů na ostrově, v podobě erotických scén, které byli natočeny takovým způsobem, že se musí líbit i papežovi Benediktovi XVI a když jsem spatřil herečku Paz Vega v mých očích se doslova zastavil život. Až si příště pustím film Sex a Lucía, tak ne proto, že má v názvu sex, ale proto že v sobě ukrývá krásu a život. ()

• Paz Vega získala za tento film následující ocenění: Nejlepší španělská herečka na cenách Sant Jordi 2001 a nejlepší herečka na cenách Ondas 2001. Cena Premios Goya 2001 a ocenění na filmovém festivalu v Cannes 2001 jako objev roku v kategorii herečka. (Rosalinda)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz