Satoru Fujinuma prožívá poměrně složité životní období. Je mu 29 let a zrovna nedávno skončil ve své práci, kde se živil jako autor mangy. Nyní z nouze vzal práci, ve které rozváží pizzu. Satoru má však velmi zvláštní dar. V určitých chvílích se mu náhle stává, že se vrací v čase a tyto skoky jsou zpravidla pokaždé spojeny s nějakou významnou událostí nebo katastrofou, kterou má Satoru možnost ovlivnit a zvrátit. Takto se mu například podaří zachránit malého chlapce od toho, aby jej přejelo nákladní auto, jehož řidič měl infarkt za volantem. Aby toho nebylo málo, tak se do Satorova života po tomto incidentu vrací jeho matka. Toto shledání a případ únosu, který se objeví v televizi, u Satora vyvolají vzpomínky na dětství a na okamžik, kdy nedokázal zachránit svou spolužačku Kayo Hinazuki před únosem, z kterého byl nakonec obviněn starší chlapec, kterého Satoru považoval za svého kamaráda. Vše nakonec vyvrcholí okamžikem, kdy se Satoru jednoho dne vrátí domů a nalezne svou matku mrtvou, a aby toho nebylo málo, stává se hlavním podezřelým z její vraždy. V momentě nejvyšší nouze se Satoru opět nečekaně přenese v čase. Je rok 1988 a Satoru je mladý chlapec. Do únosu jeho spolužačky Kayo Hinazuki zbývá měsíc... (Jeoffrey)

Hromino

Po zhlédnutí Sword Art Online jsem měl o schopnostech Tomohika Itóa značné pochyby, po zhlédnutí první řady Gin no sadži jsem se pro změnu jemně uchýlil k názoru, že se možná jen v případě SAO tento režisér chopil poněkud nešťastné látky, a po zhlédnutí Boku dake ga inai mači se k témuž názoru kloním s definitivní platností; přesvědčen, že téže látce bych v podání jiných režisérů a studií bez většího váhání dokázal udělit pouhou jednu hvězdu. Itó zde dokazuje, že i z pochybné kočkopsí předlohy rádoby psychologického, rádoby sci-fi a rádoby detektivního rázu dovede vytvořit dobře prokomponovaný vyprávěcí celek a předložit divákovi podívanou, která – ač pracuje s postavami ne vždy logicky uvažujícími a motivacemi uvěřitelnými – mi postavy přece činí sympatickými, která – ač nepevnými pravidly cestování v čase na příběhové nelogičnosti si postupně zadělávající – přece dovede držet nějakým způsobem pohromadě, a která – ač identitu vraha velmi zřetelně prozrazuje na dlouhé míle dopředu – přece napětí nezabíjí, ale naopak s ním výborně pracuje, umí si udržet divákovu pozornost v relativně vysoké míře až do konce a je k tomu velmi zdařile naanimovaná a ozvučená. Do budoucna bych si přál, aby Itó spolu s hlavním scenáristou vytvořili nějaké původní dílo, nezávislé na jakékoli předloze, kde by mohli naplno ukázat své tvůrčí schopnosti. Režisér je to totiž vynikající a z látky s mnoha dírami a hloupými chybami dokázal přece vytvořit dílo, které minimálně na silné 3* má. ()

novoten

Life was Strange. Upřímná smršť pocitů, která vzpomíná na dětství dostatečně nostalgicky a přitom se spoustou všedních vzdělávacích či rodinných odboček (po kterých se nám někdy palčivě stýská nejvíc). V rovině vzpomínek a přátelství je proto seriál takřka bezchybný, čímž bohužel trpí rovina detektivní. K té se děj vrací jen občas, ale zároveň se nechce vyhnout povinné konfrontaci s pachatelem. Taková zákonitost pro mě není přímo mínusem, snad jen nutností, bez které bych se obešel. Přesto je Erased trochu překvapivě počinem pro všechny potenciální diváky. Pro milovníky záhad, pro nostalgiky i pro ty, kteří se jako já chtějí utopit v nekonečných možnostech toho, co mohlo být a možná také bylo. ()

Zíza

Už je to dávno, co mě takhle chytlo vážně laděné anime. Každý v tom zřejmě uvidí to své, ale já v tom měla poměrně hluboké myšleny, zajímavou ústřední postavu, která si dokázala zachovat chladnou hlavu a snažila se zachránit, co se dá. Hlavně se mi také líbila symbolika červené barvy. Jak šlo do tuhého, červená tam prostě figurovala. Nemluvě o tom, že opening i ending mě bavily a já si je pokaždé poslechla. Ale co na mě zapůsobilo ze všeho nejvíce – povedený konec. Opravdu se mi zakončení líbilo a jsem ráda, že ho udělali podle předlohy. Slabší 5*. ()

Jeoffrey

"Zachraň roztleskávačku, zachraň svět!" přesně tyhle slova mě napadly po první episodě, ale musím říct, že jsem měl naprosto stejný pocit, jako když zazněli v starých dobrých Heroes. Viděl jsem pro mě asi nejpůsobivější první díl v této sezóně, kdy mi byl představen hlavní hrdina - 29-ti letý suchar s krizí identity, který se tak nějak hledá a já si ho během těch pár minut neskutečně oblíbil. Ukázali mi zajímavý příběh s povedenou zápletkou, která se mi prostě líbí a na jejíž rozplétání jsem se těšil asi jako na každý nový díl první série výše uvedených Hrdinů, když to ještě o něčem bylo. Hlavní otázka po takovémto zážitku byla jen jedna jediná: "Dokáží autoři tuto kvalitu udržet?". Přeci jen první díl byl impozantní, napínavý, reálný a originální. Ukazuje se však, že to nebude problém. Jistě, některé díly již nejsou tak intenzivní jako byl ten první, ale pořád mají co nabídnout. Hlavní hrdina je pořád docela uvěřitelný a to co se děje kolem je pořád velmi zajímavé. I v polovině to dokázalo překvapit a i když člověk svého podezřelého má tak ještě stále chvílemi tápe a pochybuje. Čeho jsem se docela bál byl závěr, zažil jsem již mnohokrát, že úplný konec dokáže všechno pokazit. Navíc se mé obavy ještě prohlubovaly, když jsem se dozvěděl, že se autoři v posledních 2 dílech odchýlili od mangy (což skoro vždy značí velký průšvih). S mangou jsem se po tomto zjištění rychle obeznámil a přečetl jí prakticky za pár hodin na jeden zátah a mrzelo mě, že tam ten konec nebude, protože finální konfrontace je v manze opravdu hodně dobrá. Anime pracovalo na mnohem menším prostoru a ještě před posledním dílem jsem pochyboval. Ale vyšlo to perfektně! Finále anime má náboj, jistou dávku překvapení a velmi příjemné rozuzlení, které se mi líbilo a navodilo ve mě pocit spokojenosti. I zde se finální konfrontace povedla a byla snad ještě o stupínek hlubší než v manze, i když tam zase bylo vše lépe rozpracované. Výsledný dojem je vynikající a já si sledování opravdu skvěle užil. Výborná adaptace výborné mangy a jednoznačný TOP této sezóny.. 10/10 ()

Scalpelexis

Víc takových, prosím! Valte to na mě! Nejgeniálnější anime všech dob to zdaleka není, ale zase po delší době jsem se přistihl nenasytně hltajíc nějaký seriál díl za dílem a to díky pro mnohé anime ne moc úspěšně aplikované vlastnosti: Napětí. Ono je k tomu třeba zručnější alchymie, ale výsledný mix potemnělých tonů podkreslují příběh na jedničku a i přesto, že scénář má výrazná okénka, tak je to detektivně nalajnované stálě nadprůměrně a nechává diváka drobet tápat (zde se klidně mohlo přidat na pile, já bych se nechal podusit mile rád). Oceňuji, že přítomné nadpřirozeno se odpoutalo od velkých paradoxů, takže časové skoky vnitřně příjímáme a dále se neptáme. Sám cestující Satoru je sympaticky zručný, nebojí se převzít iniciativu a když se něco nepovede, nezhroutí se někde v koutku; vůbec mi celý dětský gang připomínal důvtipnou bandu ze Stranger Things. Nebyl bych to ale já, abych si neodpustil drobné špačkování a tentokrát ho trochu schytá konec. Pro mě to byla vyloženě nejslabší část, protože rozuzleno už má tehdy spousta z nás a tak se očekává závěrečný drtivý úder, který holt..nepřijde. Neříkám, že byl špatný (a budiž to tedy důkazem kvality seriálu), ale ono vypořádání se s hlavním padouchem by zasloužilo více času; potěšil by mě nějaký twist / překvapení, možná nějaký záporákův diaboličtější B-plán. Každopádně, i přes jistou předvídatelnost, je to v rámci detektivní tvorby povedený kousek a žádnému anime fandovi by neměl uniknout. Slabších 5* ()

TomX2

Satorovi je 29 rokov a živí sa ako autor mangy. Teda tak to fungovalo ešte pred nedávnom, kedy si s tým natrvalo skončil. V núdzi si zobral prácu, pri ktorej má za úlohu rozvážať pizzu. Satoru má však veľmi nezvyčajnú schopnosť, o ktorej normálny človek môže len snívať. Možno si to neuvedomuje ani on sám, ale pri každom nebezpečí sa môže vrátiť späť do minulosti. Takto sa mu podarilo zachrániť život už niekoľko ľudí. Jeho život sa však zmení, keď je obvinený z vraždy jeho matky. Satoru sa pomaly zamotáva do blázonstva. Kto je vrahom? Veď on nič nespravil. Nevie prečo, ale spomenie si na pár vrážd, ktoré sa udiali v jeho detstve. Má pocit, že za vraždy môže stáť istý človek, ktorý je pravdepodobne vrahom jeho matky. Preto sa musí dostať späť do minulosti aby zachránil život nie len svojej matky, ale aj obeťam hrôzostrašného vraha. Avšak podarí sa mu vrátiť sa späť do minulosti a zachrániť nevinných ľudí? Medzitým sa Satoru zobudí v posteli v byte, ktorý nespoznáva. Vidí pred sebou matku živú a šťastnú. Je rok 1988 a toto je pravdepodobne posledná šanca na šťastný život. Celkový dojem: Úvodné diely sľubovali skvelú time-travel záležitosť, ktorá však vyústila v prekombinovanú drámu a bola hlúpo zakončená. Nebyť toho záveru, aj by si to odo mňa zaslúžilo štvrtú hviezdu, takto som však ostal sklamaný a užil som si to len "polovične". Stále sa však jedná o nadpriemernú záležitosť, ktorá poteší najmä animáciou a hudbou, ktoré spolu pekne ladia a vytvárajú tak celkom dojemný obraz. ()

SonGokussj

To je tak, když první episoda oslní, druhá napne, třetí zchladí, čtvrtá vše prozradí a pátá až 11 se veze v nudě, jen aby se 12 naprosto blbě zakončila. Nechal jsem si to pěkně projít hlavou, než jsem toto hodnocení vyslovil a musím říct, že už si nepamatuju tak půlku, přičemž to skončilo před pár týdny. Nikdy se k tomu nevrátím, nesžil jsem se s hlavním hrdinou, hlavní záporák byl naprosto ubohý a i když nás autoři chtěli ke konci překvapit, bylo to něco naprosto... Idi*tského. 35% ()

Mkqp

Většinou si počkám až je seriál celý a až pak jej zhlédnu, tentokrát jsem, ale nevydržel a když vyšel 7. díl, moje vůle byla rozlámána na absolutní kousíčky. Anime je to hodně kvalitní a na to, že se povětšinu času pohybujeme ve školním prostředí základní školy, tak se vyvarovalo typické Japonské infantilnosti a navíc si drží stabilní úroveň po celou dobu. Jenomže i přesto mi u něj chybělo jakési kouzlo, které by si mě obmotalo kolem prstu. Tímto pocitem jsem oplýval pouze u prvního dílu, ale i tak jsem viděl nejlepší anime za posledních pár let. Příběh je super a drží se v thrillerově kriminálním stylu, které mám tak rád, jen je škoda, že pachatelem byl ten o kom jsem byl přesvědčen zhruba od třetího dílu. Charaktery jsou celkem barvité, ale psychologii moc vyšperkovanou nemají. ()

Starletka

Wow. Prostě wow. Jednak už tady dlouho nebylo nic o skákání v čase, ale tento kousek má navíc ještě náběh na slušné psychologické drama. K zajímavému příběhu přidejte ještě hustou atmosféru, propracované postavy, příjemnou animaci, pěkný soundtrack, opening a ending, a máte bez diskuze nejlepší kousek sezóny. Bohužel u odhalení identity sériového vraha se žádné překvapení nekoná, což na jednu stranu zamrzí, ale naštěstí na celkové kráse zas až tak moc neubírá. 9/10 ()

Ryuuhei

V anime sezónách vychází leccos, od naprosto nekoukatelných generických odpadů, přes alespoň trochu koukatelné tituly, až po ty doslova dobré. Když tedy začala zimní sezóna letošního roku a s ním taktéž další várka všemožných titulů, jen těžko bych čekal, že se z čista jasna vyrojí něco, jako je právě toto anime. Ale vezmu to popořádku. Máme tu hlavního hrdinu, kterému se v životě moc nedaří, proplouvá životem a jediné, co je v jeho životě zajímavým, je jeho speciální schopnost, díky které se může klidně o pár minut zpět vracet v čase. Nicméně tuto schopnost sám neovládá a tak v případě, že náhle pocítí ten jasný pocit naznačující, že se chystá vrátit v čase, má jen pár sekund na to, aby zjistil, co se asi v jeho blízkosti stane za katastrofu a jak tomu může zabránit. Pokud jste to přečetli až sem a chcete se vyhnout pořádnému překvapení, dál rozhodně nečtěte! V opačném případě budu pokračovat. Abych zhodnocení neprotahoval, jistá událost našeho hrdinu dostane náhle o mnoho dále do minulosti a do časů, kdy ještě jakožto malý kluk navštěvoval základní školu ve svém rodném městě. A zde se rozhodne zachránit dívku, kterou v té době potkával, nicméně s ní nikdy nepromluvil a ona byla později zavražděna záhadným sériovým vrahem unášejícím a vraždícím malé děti. Anime tedy nastoluje takovou tu „druhou“ šanci a musím říct, že i přesto, jak ten popis zní, je to naprostá paráda. Nehledě na to, že cestování v čase přidávám body téměř všude, kde to jde. Hrdinové jsou zde děti, tedy hlavní hrdina, který má mozek 28-letého, ale tělo 13-letého a jeho kamarádi, kteří se ho rozhodnou ve všem, k čemu se chystá, podpořit. Nicméně nejde o žádnou infantilitu, se kterou by se s problémy právě týkající se oné dívky Hinazuki potýkali. Vše jde až do pekelně těžkého dramatu, které podporuje hlavně mnoho věcí okolo samotné Hinazuki a hlavně neustálé nejistoty, kdo je oním vrahem a zda nebude opět usvědčen někdo nevinný, jako se tomu v původní budoucnosti bohužel stalo. Neskutečně napínavá jízda, nenudící ani vteřinu a každým dílem nasazující akorát těžké cliffhangery, které tvořily týdenní čekání na další díl až úmorným. A vyvrbení? Osobně by mi i stačilo, kdyby vše skončilo o trochu dřív a děj nasadil nějaký uspokojivý konec, nicméně takové vyvrbení, to jsem rozhodně nečekal a i když jsem spíš očekával, že se konec tradičně něčím podělá, nebylo tomu tak. Abych to pomalu uzavřel. Beze sporu se jedná o jedno z nejlepších anime, troufnu si říct, za poslední roky. To, co se na obálce tvářilo jako divné, dětské hrdiny obsahující anime, nakonec vyrostlo v něco velkého, něco celkově uznávaného a něco zatraceně dobrého. Ještě teď mám tendence ze zakončení popadat dech. Má víra v to, že mohou ještě vznikat anime tituly ne nadprůměrné, ale téměř bezchybné kvality, tímto opět ožila. Toť mé vůbec první a taktéž patřičně vyčerpávající hodnocení anime na ČSFD. A s touto tradicí hodlám od tohoto okamžiku pokračovat. ()

Yoda sama

Osudový dotyk v piatich tragických dejstvách. Na anime som vyberavý, preto keď ma niečo chytí za srdce a za nervy a "exnem" to za jeden deň, nemám potrebu hľadať v tom vady na kráse či potrebu opodstatnenia schopnosti hlavného hrdinu. Bolo to proste výborné. ()

ravalah

5 hvězdami docela šetřím, ale tohle je velmi dobře napsáno, děj je neodhadnutelný a to je dnes taková rarita, že těch 5 hvězd prostě dám. ()

haluska11

moje první anime! vraždy, napínavé pátrání, detektivní zkoumání tragické minulosti, cestování v čase, láska - vše, co člověk od prvního anime může chtít. tedy až do bodu, když se na konci objeví bizarní nesmyslný senpai zvrat. achjo. byla jsem poučena, co člověk od anime může čekat. příště už radši čisté yaoi ()

andalin

Co díl, to zlato. Zhltla jsem to během jednoho odpoledne. Když nad tím ale teď tak přemýšlím, v mnoha směrech mi to připomínalo americký Butterfly effect s Ashtonem Kutcherem. ()

Milano33

Svet stvorený z kontrastov, kde krásne a potešujúce scénky striedajú tie kruté a šokujúce, kde mrazivé prostredie kontrastuje s hrejivými dotykmi postáv. ()

ProgLaney

Tak tohle byla prostě super jízda. Podezřelého jsem měl sice velice záhy, ale atmosféra, budování příběhu a vážnost celýho děje byla prostě skvělá. Pecka! ()

Terezinka198

Ta správná kombinace všeho, co mám ráda - cestování v čase se spojeným butterfly efektem, skvělé a realisticky zachycené pocity, sympatický hlavní hrdina.. a šílený učitel :D ne, upřímně.. po dlouhé době zase anime, ze kterého mě místy i skutečně mrazilo. Dokonalost sama. Víc není třeba dodat. Jasných 10/10 ()

geimz

Zhruba prvá polovica, točiaca sa okolo zachránenia Kayo, je obstojná a napínavá, no po vyriešení tejto zápletky sa seriál akoby stratí a až do konca si nevie nájsť identitu. Hlavnú výtku však mám k vrahovi, ktorý je od prvých dielov tak do očí bijúci, že si človek takmer naisto myslí, že ide o zámernú divácku návnadu. Ale nie, je to skutočne on a ešte je to hrané ako veľké odhalenie. Uf, a koniec je strašne naivný a presladený, to ani nehovoriac o nejakej logike. Po The Promised Neverland ide o druhé anime v rade, ktoré ma ultimátne sklamalo (toto o niečo menej). ()

Emo-haunter

Téměř dokonalý seriál, který mě přikoval k židli. Dynamický, nenudící ani na minutu, silný dějem, konverzacemi, postavami, cliffganery, pointizacemi a mnohými dalšími aspekty. Konec rovněž výborný, díky kterému dávám doopravdy plný počet. Skvělý mystery psychothriller s řádnou dávkou romantiky, melancholie, sociálními strukturami a čistou přirozeností. A přitom tak něžný a čistý, jen co je pravda. Jsem doopravdy spokojen a seriál jsem dál na jeden nádech, byť ta první polovina seriálu byla ještě více bezkyslíková (tzv. ještě geniálnější), než ta druhá (která jen o pár % ztrácela lehoulince dech (tedy byla o trošku méně bezkyslíková, já vím divné fráze, ale tak co už)). Více takových seriálů. Děkuji. 9/10! ()