České a slovenské filmové dialógy v talkshow Adely Banášovej a Michala Prokopa. Česká televízia a RTVS sa spojili a vytvorili československý koprodukčný cyklus Colnica alebo Československo po 20 rokoch, resp Celnice. Projekt ponúka 26 dokumentárnych filmov od renomovaných tvorcov a 13 diskusií.
Akú perspektívu majú dva rozdelené národy v spojenej Európe? Ako sa darí ľuďom v bývalom spoločnom štáte? Kde sa žije lepšie? Ktoré problémy máme spoločné? Čo nás trápi? Aktuálne spoločenské témy spracovalo 13 slovenských a 13 českých režisérov. Česká televízia a RTVS vytvorili cyklus komponovaných pásiem zložených z dvoch dokumentárnych filmov od českého a slovenského autora a debaty.

Témata jednotlivých dílů a autoři dokumentů:  1. Krize autorit (Zuzana Piussi a Jan Látal)
2. Svět v nás (Martina Saková a Pavel Abrahám)
3. Máme 20 (Tereza Nvotová, Jan Papoušek)
4. Naši vedle nás (Jaro Vojtek a Karel Žalud)
5. Zdraví nemocní (Diana Fabiánová a Andrea Culková)
6. Světoví Slováci/Češi (Juraj Lehotský a Jana Počtová)
7. Mluví Bůh česky/ slovensky? (Marek Šulík a Lucie Králová)
8. Národní mantinely (Robert Kirchhoff a Jan Gogola ml.)
9. Za světlou budoucnost (Peter Krištúfek a Filip Remunda, Vít Klusák)
10. Ruce v hlavě (Viera Čakányová a Vít Janeček)
11. Rodina bola základ štátu (Vlaďa Plančíková a Robert Sedláček)
12. Od federace k federaci? (Tina Diosi a Petr Marek)
13. Svatba a rozvod z rozumu (Peter Kerekeš a Jan Němec) (oficiálny text distribútora)

Radko

Program Colnica mal zmysel len vďaka samostatným polhodinovým dokumentom. Dodnes sa dajú pustiť na stránkach slovenskej aj českej televízie (s výnimkou dokumentu Jana Němca Môj proces s TGM, ktorý je Boh vie prečo stiahnutý, resp. nedá sa prehrať). Tieto dokumenty režírovali rôzni dokumentaristi. Vo "federálnom" páre (jeden český, jeden slovenský) sa púšťali v rámci 90 minútového bloku s názvom "Colnica". Vatu medzi filmami v programe vypĺňali tliachy dvoch moderátorov a pozvaných ľudí. Objavovali Ameriku. Predbiehali sa vo vyhláseniach o tom, ako sme si my Česi a Slováci kultúrne, ľudsky a neviem ako blízki aj keď rozdielni. To už lepšia je ozajstná cukrová vata ako naplánovaný a do bodky dodržaný koncept vzájomnosti dvoch národov napriek rozdeleniu. Ani snaha postihnúť bezdomovectvo to nezachránila. Naopak, skladba hostí aj tohto dielu ukázala, že na téme sa priživuje množstvo požieračov štátnych grantov, hrkotajúcich kovovými náramkami a okamžite chŕliacich generálne odsudky na ľudí v dokumente. Rozumných názorov v diskusiách všeobecne bolo v celej tejto trápnej kolekcii ako šafránu (Tomáš Havlín, Eliška Wagnerová). Poznámka: Pani Banášovú nemusím v žiadnom tv formáte - ako čítam komentáre, nie som sám. ()

lena60

Mé hodnocení dokumentů vysílaných v rámci projektu Celnice: Jan Látal - Hradčany (2/5), Zuzana Piussi - Krize slovenských elit (4/5). ()

Marek1991

Tak to áno. Pohľad dvoch bratských národov na rovnaké problémy pomocou dokumentov, rozobratie daných tém pomocou hostí a divákov, to je dobrá tvorba. Zatiaľ však rozpačité a nikto nevie, čo od toho chce, niekedy to skĺza do hádok a nepochopení, no to je vec moderátorov. Som tiež rád, že nám tam nejaký pseudoodborníci nevnucujú koho máme mať radi, či čo máme zastávať alebo že to nie je politicky nekorektné a čiernobiele. Škoda len, že tá diskusia a dokumenty sú tak krátke, je to len také jednoduché zhodnotenie a rozobranie tém. ()

peiton

Presne toto je ten typ programu,ktorý patrí na Dvojku.Slovenskí a českí dokumentaristi nás prekvapili dobrými filmami a tešili sme sa o to viac,že slovenské dokumenty hrali prím.Moderátorom sa zväčša darilo vytvoriť pútavú diskusiu a hoci si Adela Banášová vypočula aj kritické poznámky,no aspoň jej typický odľahčený štýl moderovania mal tendenciu získať pre reláciu aj mladých divákov. ()

Autogram

Diskutujúci hostia fajn, len moderovanie by sa mohlo trochu umravniť. 28.4.2013 Svet v nás Dokumenty „Český svět“ a „Susedia“ boli zaujímavé aj keď celkom iného žánru. ()

zuza99

Pro mě, jako patriota, velice zajímavý pořad. Co se mi velice líbí je rozvržení pořadu: dokument a následná diskuze. Plus jsou samozřejmě mně příjemní moderátoři. Těším se na další díly. ()

Paity

Pro mě zajímavá záležitost v podstatě mezinárodního srovnání. Už nepotřebujete jet na Slovensko a ptát se někoho, pořad to udělá za vás. ()

Angelino

Celú som videl dnes prvú, a veľmi sa mi ten koncept páči. Zaujímavý hostia, podporené dokumentami, kde sa dajú vidieť ďalší zaujímaví ľudia, ktorí v našej spoločnosti pôsobia, vyváženosť oboch krajín... ()

arcticsky

Viděl jsem první díl Krize autorit a dobré, dobré....Dokumenty: Hradčany za 4/5 a Kríza slovenských elít 5/5....Hlavně Jochovy příspěvky do diskuse měly hlavu a patu. Budu to nadále vyhledávat a sledovat, zda nebyla nasazená laťka prvního dílu příliš vysoko. Musel bych nerad snižovat hodnocení. Jen ti moderátoři snad mohli být vybráni lépe - především Banášová je zde tak trochu....divná. ()

Mallinali

No, viděl jsem tři díly a tak začnu nezávazně sumarizovat. Především slovenský bloger a teolog Michal kdosi v prvním díle byl zralej na lynč, protože co kdákal si to setření od Banášové zasloužilo. Nechápu jak tam můžou zvát takovýhle neschopný lidi, ale v dalších dílech je to podobné. Naopak Joch měl velmi málo prostoru, ale byl intelektuálně úplně někde jinde než ostatní. Co se týče moderátorů, Prokop nemá moc šťávy, ale celkem se chytá a něco kloudného z něj vypadne. To sice z Banášové taky, ale to jinak velmi nadějné děvče nějak neodhadlo v jakém pořadu vlastně vystupuje, je to takový homoslon v arabským porcelánu. Zatím teda dost nevyladěný, po stránce hostů i moderátorů. ()

tančísvlky

Dokumenty zdá sa zachránia tento projekt. Inak debata v štúdio bola úplne chaotická a o ničom. O tom , že dať do tohto diela týchto moderátorov bol teda jeden veľký omyl už snáď nikto nemusí pochybovať. Michal Prokop je slabučká moderátorská káva a Adéla Banášová nevie počúvať žiadneho hosťa.Práve ona chce byť za každú cenu stredom vesmíru v každej relácií, kde sa nachádza. Colnica evidentne potrebuje iné colné obsadenie... ()

Arsene

Zajímavý cyklus s u nás nepříliš zaběhlým formátem. Zatímco diskuze spíše pokulhává a často bývá rozmělněna do ztracena nebo proměněna ve one man show jako v Duškově případě, porovnání českého a slovenského dokumentárního pohledu na věc je záživné i podnětné. Slovenské dokumenty shledávám jako většinou příměji k jádru jdoucí, ostřejší, naproti nim jsou české více nadhledové, nedomýšlející do konce, netradičněji pojaté. Pro českého diváka přínosnější seznámení se se slovenskými problémy, avšak někdy výstižnější český známý a stejně překvapivý dokumentární styl. Za mně obohacující pokládám: Kríza slovenských elít, Máme dvacet, Súsedia, Naši vedle nás, Naši vedľa nás, Uzdravme Česko, Anatomie Bezvěrova, Sametová revoluce, Pridaj sa k nám, keď si rebel, Útočiště interiérového člověka, Ruky v hlave, Ježkovy voči, Referendum, Můj proces s TGM, Výstrelky ropnej éry, a možná další. Česko - Slovensko 6:9 ()

Hisnuklusi

Naprosto unikátní a skvělý projekt, který na našich televizích zkrátka chybí jako sůl. Doufám, že hodlají nějak pokračovat. Zklamalo by mě, kdyby ne. Jinak, jen jak jsem tady pročetl pár těch komentářů, tak to jsem se zas ocitnul v doupěti chytrolínů, že. To miluji. Rád bych poznamenal, že veškeré dokumenty, které byly v tomto projektu ukázané, byly dle mého názoru krom jiného především nezávislé a to pro nezávislého diváka. To nejspíš dost lidí nehodlá brát v potah natož, že by to chápali. Samozřejmě, šlo se hodně proti proudu, ale pořád nikomu nic nevnucovaly, pouze subjektivní pocity různých lidí na různé věci. Co je na tom špatného ??? ()

ill

Potenciálně obsahově výživná filozoficko-sociologicko-kulturní debata stojí a padá s intelektuální kvalitou zůčastněných hostů. Monolog, ve kterém neustále deset vteřin dopředu vím, co se snaží debatér sdělit je pro mě vyčerpávající ztrátou času. Mé hodnocení tak vychází z pohledu na koncept jako celek, kterému se snaha o liberální pohled na soudobá témata nedá upřít. Ať už jsou tyto více či méně klišovitá. Občerstvení ve formě dvou vnořených dokumentů je však více než příjemné a k udržení atraktivity pořadu i nezbytné. ()