Reklama

Reklama

Obsahy(1)

České a slovenské filmové dialógy v talkshow Adely Banášovej a Michala Prokopa. Česká televízia a RTVS sa spojili a vytvorili československý koprodukčný cyklus Colnica alebo Československo po 20 rokoch, resp Celnice. Projekt ponúka 26 dokumentárnych filmov od renomovaných tvorcov a 13 diskusií.
Akú perspektívu majú dva rozdelené národy v spojenej Európe? Ako sa darí ľuďom v bývalom spoločnom štáte? Kde sa žije lepšie? Ktoré problémy máme spoločné? Čo nás trápi? Aktuálne spoločenské témy spracovalo 13 slovenských a 13 českých režisérov. Česká televízia a RTVS vytvorili cyklus komponovaných pásiem zložených z dvoch dokumentárnych filmov od českého a slovenského autora a debaty.

Témata jednotlivých dílů a autoři dokumentů:  1. Krize autorit (Zuzana Piussi a Jan Látal)
2. Svět v nás (Martina Saková a Pavel Abrahám)
3. Máme 20 (Tereza Nvotová, Jan Papoušek)
4. Naši vedle nás (Jaro Vojtek a Karel Žalud)
5. Zdraví nemocní (Diana Fabiánová a Andrea Culková)
6. Světoví Slováci/Češi (Juraj Lehotský a Jana Počtová)
7. Mluví Bůh česky/ slovensky? (Marek Šulík a Lucie Králová)
8. Národní mantinely (Robert Kirchhoff a Jan Gogola ml.)
9. Za světlou budoucnost (Peter Krištúfek a Filip Remunda, Vít Klusák)
10. Ruce v hlavě (Viera Čakányová a Vít Janeček)
11. Rodina bola základ štátu (Vlaďa Plančíková a Robert Sedláček)
12. Od federace k federaci? (Tina Diosi a Petr Marek)
13. Svatba a rozvod z rozumu (Peter Kerekeš a Jan Němec) (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (20)

peiton 

všetky recenzie užívateľa

Presne toto je ten typ programu,ktorý patrí na Dvojku.Slovenskí a českí dokumentaristi nás prekvapili dobrými filmami a tešili sme sa o to viac,že slovenské dokumenty hrali prím.Moderátorom sa zväčša darilo vytvoriť pútavú diskusiu a hoci si Adela Banášová vypočula aj kritické poznámky,no aspoň jej typický odľahčený štýl moderovania mal tendenciu získať pre reláciu aj mladých divákov. ()

arcticsky 

všetky recenzie užívateľa

Viděl jsem první díl Krize autorit a dobré, dobré....Dokumenty: Hradčany za 4/5 a Kríza slovenských elít 5/5....Hlavně Jochovy příspěvky do diskuse měly hlavu a patu. Budu to nadále vyhledávat a sledovat, zda nebyla nasazená laťka prvního dílu příliš vysoko. Musel bych nerad snižovat hodnocení. Jen ti moderátoři snad mohli být vybráni lépe - především Banášová je zde tak trochu....divná. ()

Reklama

Mallinali

všetky recenzie užívateľa

No, viděl jsem tři díly a tak začnu nezávazně sumarizovat. Především slovenský bloger a teolog Michal kdosi v prvním díle byl zralej na lynč, protože co kdákal si to setření od Banášové zasloužilo. Nechápu jak tam můžou zvát takovýhle neschopný lidi, ale v dalších dílech je to podobné. Naopak Joch měl velmi málo prostoru, ale byl intelektuálně úplně někde jinde než ostatní. Co se týče moderátorů, Prokop nemá moc šťávy, ale celkem se chytá a něco kloudného z něj vypadne. To sice z Banášové taky, ale to jinak velmi nadějné děvče nějak neodhadlo v jakém pořadu vlastně vystupuje, je to takový homoslon v arabským porcelánu. Zatím teda dost nevyladěný, po stránce hostů i moderátorů. ()

Radko 

všetky recenzie užívateľa

Program Colnica mal zmysel len vďaka samostatným polhodinovým dokumentom. Dodnes sa dajú pustiť na stránkach slovenskej aj českej televízie (s výnimkou dokumentu Jana Němca Môj proces s TGM, ktorý je Boh vie prečo stiahnutý, resp. nedá sa prehrať). Tieto dokumenty režírovali rôzni dokumentaristi. Vo "federálnom" páre (jeden český, jeden slovenský) sa púšťali v rámci 90 minútového bloku s názvom "Colnica". Vatu medzi filmami v programe vypĺňali tliachy dvoch moderátorov a pozvaných ľudí. Objavovali Ameriku. Predbiehali sa vo vyhláseniach o tom, ako sme si my Česi a Slováci kultúrne, ľudsky a neviem ako blízki aj keď rozdielni. To už lepšia je ozajstná cukrová vata ako naplánovaný a do bodky dodržaný koncept vzájomnosti dvoch národov napriek rozdeleniu. Ani snaha postihnúť bezdomovectvo to nezachránila. Naopak, skladba hostí aj tohto dielu ukázala, že na téme sa priživuje množstvo požieračov štátnych grantov, hrkotajúcich kovovými náramkami a okamžite chŕliacich generálne odsudky na ľudí v dokumente. Rozumných názorov v diskusiách všeobecne bolo v celej tejto trápnej kolekcii ako šafránu (Tomáš Havlín, Eliška Wagnerová). Poznámka: Pani Banášovú nemusím v žiadnom tv formáte - ako čítam komentáre, nie som sám. ()

Marek1991 

všetky recenzie užívateľa

Tak to áno. Pohľad dvoch bratských národov na rovnaké problémy pomocou dokumentov, rozobratie daných tém pomocou hostí a divákov, to je dobrá tvorba. Zatiaľ však rozpačité a nikto nevie, čo od toho chce, niekedy to skĺza do hádok a nepochopení, no to je vec moderátorov. Som tiež rád, že nám tam nejaký pseudoodborníci nevnucujú koho máme mať radi, či čo máme zastávať alebo že to nie je politicky nekorektné a čiernobiele. Škoda len, že tá diskusia a dokumenty sú tak krátke, je to len také jednoduché zhodnotenie a rozobranie tém. ()

Galéria (17)

Reklama

Reklama