Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (viac)
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Predloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (viac)

Recenzie používateľa Scalpelexis k tomuto seriálu (5)

Šingeki no kjodžin (2013)

[1. série] Mno. Musím přiznat, že jsem šel do toho s většími nadějemi kvůli hodnocení a tudíž jsem poměrně zklamán. Námět a nápad je doslova epický, nicméně nevyužitý. Svět mohl být rozvinutější a propracovanější. Tak či onak se na to docela dobře dívá, protože animace je top notch a fandové drsnějších výjevů si budou mlaskat, horší je zvuková stopa a příběh. Jak už tu někdo zmiňoval (resp. těch lidí je víc), postavy na sebe nesmyslně křičí (možná je to tím původním zněním?), frekventovaně brečí a hází dost trapný motivační proslovy díl co díl s úmyslem povzbudit (kvalita proslovů je taková, že to uchvátí mentálne zpomalenější obecenstvo). Děj se za celých 25 dílů skoro nikam neposune a moc věcí se ani nevysvětlí. Hlavní postavy jsou místama otravné jak komáři (Eren je půlku seriálu na facku, Armin jako místní génius, který vymýšlí plány, které vymyslí i nově nastoupivší na základku) a ak jedině, co vskutku stojí za to, jsou bitky. Bitky...spíš doslova řežby. Těch se nám naštěstí dostává vskutku mnoho a jejich propracování je dechberoucí. Jelikož jsem to v půlce měl sto chutí zabalit a poslat do večných lovišť, tak nejen za konec, který docela gradoval a zachránil aspoň trošku dojem z jinak matného dojmu, musím vyzdvihnout naprosto perfektní opening. ()

Season 2 (2017) (S02)

Nejočekávanější, již mnohokrát odložené, pokračování v rámci anime světa je konečně na obrazovkách! Spousta z nás ty 4 roky nemohli samou nedočkavostí vytrpět, pustili se do mangy, ale narozdíl od Starletky jsem ji dropnul. Už pro mě mírně hyplá první série mi nabídla sic neskrývané řešeto a graficky nádhěrne provedenou adaptaci, ale krom toho ryze průměrný zážitek. Dvojka měla před sebou velmi obtížnou úlohu to napravit, protože právě ona předloha skýtala si kvalitní, za to vratký materiál s nejistou podpěrou. Zprvu si nejde nevšimnout, že se na jistotu vrátilo k zavedenému, resp. co fungovalo v sérii minulé. Na nic se nečeká, krev nám skrápí políčka do té doby ovládaná lidmi a vyloží se na stůl hned několik klíčových otázek. Studio WIT se výtvarně nikterak neodklonilo od své předešlé sezóny, jen navrch přidává dodatečné CGI prvky (u extériéru s koni to až tak nevadí, ale jeden konkrétní titán to hodně odskákal), takže se kocháme z vizuálu stále do aleluia (kredit jde navrch detailnímu stínování) v onych morbidních výjevech titanního stravování a motivech piruet, salt a vzdušných tanečků čety v zelených. Nejde než jen kvitovat zkrácení na 12 dílů, které zapříčinilo větší hustotu důležitého probraného materiálu a zajistilo, že vyjma 2. prapodivného dílu jsme se konzistentně posouvali skrz další důležitá odhalení a neměli čas na řešení jakýchkoliv osobních moresů či vyřvaných výlevů, kterými v 1. sérii byly konkrétní postavy velmi profláklé. Emoce prosakují z plátna stále silným proudem, ale krom vrcholné 6. epizody už jsme těch skutečně ultimátních, zapamatováníhodných momentů naneštěstí byli ušetřeni a tak jsmě svědky pouze solidně důstojné podívané. Znechutil mě špatně napodobený opening a z endingu jsem měl zvláštně bizarní feel. V konečném zučtování se dlouho očekávaná 2. série poprala s vkládanýma nadějema víc než zdatně a nejde hovořit jinak než o úspěchu. Slušné 4*. ()

Season 3 (2018) (S03)

[1. část] Už si zvykám na to, že "titáni" jsou taková jistotka. Oproti předchozím dvěma sériím jsme ovšem měli přehodit na trochu "chill" kolej v rámci "titanického" děje a užít si více kecání a méně porcování. Neskončilo to pouze u toho: Poprvé se o OP nestará Linked Horizon a tatam jsou epické chorály plné trumpet a bojových bubnů, které měly za účel rozpumpovat naše emoce. Neznámý bloudil by si totiž mohl tentokrát lehce myslet, že místo řeznického obchodu prodávající kalorické pečínky z titánů má na programu školní romanci. Mhouřil jsem na OP nejroztodivnější obličeje, ale po pár přehrání nejde neříct, že by byl vůbec špatný. Ony vzpomínky na OP symbolizují mé pocity, resp. inertní postoj s každým další odhaleným dílem. Je to strašlivé kruté, zvlášť, když vemu v potaz nehorázně tragickou letní sezónu, ale S3 si podkopává nohy hlavně tím, že to proste je Attack on Titan. Diváci přistupují ke každému dílu s vysokým očekáváním, protože v ohledu akce a důstojné mytologie tato série aktuálně stojí na samotném piedestalu anime tvorby. Začátek se nesl přesně tak, jak si každý přál, jenže o to smutnější je, že nejlepší akční scénku dostaneme právě zde (neskutečný Leviho úprk) a žádná další se tomu v celé délce série nevyrovná, protože tam prostě jednoduše není! AoT povídání ani trochu nesluší i přes fakt, že je esenciální pro vývoj děje, čímž automaticky shazuje svou vysoce nastavenou laťku ještě dřív, než se odrazí. Děkuju Bohu za minimum Erenových výlevů, za minimum Arminových geniálně dětinských nápadů, určitě, ale je na čase to lepší z předchozího dění vrátit zpět. A silně věřím, že se to příští sérii povede. Bolí mě to, ale tentokrát to bude pouze za lepší 3*. ()

Jamijo no rešša (2020) (S04E02)

Aneb když jezení brambor je vskutku démonický zážitek. ()

Sencui kjodžin (2021) (S04E06)

Létají jiskry, kladiva, démoni z Paradisu. CGI docela zamrzí a přišlo mi, že se moc seká akce a ztrácí napětí, aby se zobrazilo dění i jinde, ale stále je to výsostná úroveň. ()