Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (viac)
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Predloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (viac)

kirmakX6on

Od tohoto anime mě poměrně dost odrazovalo, že jsem si neuměl představit, jak by mohly probíhat efektivní boje s něčím tak obrovským a tudíž i nutně neohrabaným a pomalým ...jako jsou oni obři. Všem, kteří pochybují, z jakéhokoliv důvodu, doporučuji shlédnout jen jednu epizodu -- na rozdíl od jiných anime, zde první epizoda opravdu dobře vypovídá o celém seriálu, díly drží laťku a spíše se zlepšují. Na prvních dílech mě uchvátila síla té dystopie. Ještě jsem neviděl nic s tak obrovským nepoměrem sil. Nejde jen o enormní, naprosto zdrcující sílu titánů, ale i to, že lidstvo na rozdíl od jiných podobných anime je technologicky i ekonomicky nerozvinuté, na úrovni pouhého středověku. Žádná magie ani superschopnosti. Pokud jde uřvanost, kdokoliv o tomto anime tvrdí, že je uřvané, usvědčuje sebe minimálně z neznalosti žánru a odvážím se říct, že i z jisté nevšímavosti. Za prvé, emoční náboj (a nezapírám - občas hlasitěji vokalizovaný) je zde naprosto adekvátní, odpovídá situaci (jak byste se asi cítili, kdyby před vašima očima někdo rozkousl člověka vejpůl?) Za druhé, dialogy jsou slušně inteligentní (pravda -- to je dost subjektivní posouzení, ale naprosto objektivně lze říct, že zde téměř nenajdeme fráze, které by se opakovaly; i chování a logika postav prochází dost zřetelným vývojem, stejně jako zraje jejich kresba. Cca od 14. dílu se začne seriál politicky komplikovat a dozvíme se též poměrně dost věcí o titánech. Bohužel se taky začne zpomalovat. Od 17. dílu do konce série se vlastně vše točí kolem ženské titánky a příběh je až moc natahovaný ve srovnání s tím, co vše se událo do 17. dílu. Ani začátek druhé série mě moc nenadchl, je zde příliš prostoru dáváno příběhům velmi okrajových hrdinů (klasické výplňáky a "nedospělé blbnutí" zde na rozdíl od typických japonských anime nenajdeme, též zde neprobíhá žádné harašení mezi muži a ženami), celé to působí poněkud zmateně. V druhé sérii měla zápletka asi vrcholit a cílem asi bylo, aby seriál působil tajemně až mysteriózně, ve skutečnosti působí spíše jako by mu docházel dech. Seriál je v těchto místech asi jen na tři hvězdičky. Všechno se ovšem po tomto poněkud rozpačitém prostředku spraví a třetí série vše vynahradí. Ve čtvrté sérii se, jak to zatím vypadá, na věc podíváme očima nepřátelů a jsem fakt zvědav, jak anime skončí. Jinak ještě jsem tu zaregistroval dost nepochopitelný komentář týkajíc se nevalné obrazové kvality. Chce to holt stahovat verze 1,2 GB díl: na ulož.to nejsou pro srandu králíkům, ale proto, že z této originální, místy schválně rozmázlé, ale úchvatné dystopické grafiky se strašně rychle stane matlanina v absurdních barvách (viz galerie na csfd, která je fakt hnus). Nemůžete prostě chtít super grafiku a stahovat datově vykostěný verze. ()

Gamekeeper77

Chápu, že mladší generaci se to líbí, bohužel já do cílovky nepatřím. Animačně je to super, dějově taky, nechybí flashbacky a postupný vysvětlování a zasvěcování diváka do příběhu. Mě tu ale vadily dvě věci. Jednak jsem nebyl schopnej absolutně žádných emocí, natožpak se ztotožnit nebo porozumět postavám, takže mi bylo úplně jedno kdy kdo vykápne a hlavně (a to je důvod, proč jsem to po šesti dílech vzdal), neskutečná uřvanost všech a za všech okolností. To jsem prostě nedával a jen kvůli tomu jsem musel přestat sledovat. Za mě nesnesitelnej prvek jinak slušnýho seriálu. 65%. ()

DarweyD

Pravděpodobně nejvíc konzistentní seriál všech dob. Tolik plot twistů v jednom seriálu jen těžko najdete, hlavně ale pak každičký funguje. Promyšlno od začáku do konce. Tvrdá, ale nádherná záležitost, která vás donutí přemýšlet. 99% ()

DExUS

Zatiaľ je vonku len prvá epizóda, prvé dojmy sú dobré. Detailná kresba a zaujímavý príbeh. Uvidíme ako sa to rozbehne. Predčasne hodnotím na 4* [UPDATE] Rozbehlo sa to skvelo, odporúčam ako fanúšikom anime aj niekomu kto žiadne anime nevidel. ()

sajagi

Po třech dílech - patetické, uječené, naprosto předvítatelné, s jedinou sympatickou postavou (bramborou). Vůbec nechápu ten hype kolem. ()

Dowson

Shingeki no kyojin zaujme postavami s uvěřitelnou motivací a emocemi, které posunují děj kupředu. Nelineární vyprávění střídá efektní akce, kterou se daří vygradovat do závratných výšin. Původní manga si libovala ve vyhrocených a nečekaných situacích, ty zde dostávají díky vymazlené animaci nový rozměr. Přidáme-li k tomu střet dvou světů, tísnivého života za zdmi a brutálního tam venku. Dostaneme (prozatím) jednu z nejlepších manga adaptací roku. ()

Jastřabík

Stokrát opakovaný japonský motiv: lidstvo na pokraji vyhlazení a jedinci připravení se pro celek obětovat (aneb Hirošima/seppuku/kamikaze). A zase dobré. Eren je perfektní protiklad Shinjiho z Evangelionu. Zatímco druhý jmenovaný je proti své vůli a otcem donucen ovládat "EVU" (aneb své alter), aby "zachránil svět", tak tady je Eren motivován pomstou, nenávistí a vůli všechny "titány" vyhladit (a i v tom má "nějak" prsty jeho otec) ... A jako vždy pěkný komentář k problému dospívání ve společnosti, která vytváří takový tlak na výchovu - což vždy musí být projevem osobní vůle "nechat se vychovat". .. A když ne, zákon Battle Royale na ně. ()

Marwe77

Jednodenní záležitost... ráno jsem pustil první díl a než jsem šel spát měl jsem celou serii za sebou. Seriál mě absolutně pohltil. Postavy jsou charakterově zajímavé i když ne neobvyklé... podobnost lze najít všude, ale rozhodně to seriálu neubírá. Tempo je opravdu zběsilé a nikdy si nejste jist kdo z hlavních postav je kreslen naposledy. A co mě nadchlo úplně bylo až historické zpracování informací... uprostřed každé epizody technické popisky ruzných věcí.... užíval jsem si to a opravdu jsem si připadal jak kdybych se zajímal o reálné věci. A když přičteme nádhernou animaci nezbývá než dát první serii 5/5....na druhou se můžeme zatím těšit. ()

Palisander

Povedzme že prvá polovica áno. To bolo akčné fantasy, dokonca s novými nápadmi. Dala sa pochopiť motivácia postáv a čosi sme sa aj dozvedeli. A potom to prišlo. Sledovať dve časti plačúcu armádu polodezertérov na pokraji hystérie, to je dosť utrpenie. Tým začala filozoficko-psychologická uťahaná druhá polovica, ktorá by sa zmestila do tretiny stopáže. Všetci zrazu váhajú a špekulujú a keď aj náhodou niečo podniknú, nič z toho nie je. Ale zaznie pritom kopa patetických prejavov o zodpovednosti jednotlivca za osud ľudstva. V závere to troška ožije, ale len preto, aby ostali otvorené dvere pre ďalšiu sériu. Ktorá by mohla konečne niečo vyriešiť. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že sa voľakto v pozadí rozhodol natiahnuť jednu sériu na dve. Na škodu veci. PS: Nemecký speedmetal.. aké nostalgické :-). ()

cernakus

Typické jablečné anime. Animace - japonská, tedy strašná. Charaktery - japonské, tedy strašné. Scénář - japonský, tedy zdlouhavě strašný. Dabing - japonský, tedy uřvaně strašný. Motiv - japonský, tedy epicky krásný. Hudba - japonské elektrotechno, tedy krásná. Trochu mně naštvalo, co jsem posledních 5 dílů čekal, že tohle bude na hodně dlouhé lokte. Za 8,5 hodiny čistého příběhové času se toho událo, co béčková Kanadská produkce nacpe do jednoho 40ti minutové dílu nějaké týnejdžerské scifárny. Než se do této "je to totálně cool, ty tomu, dědku nerozumíš" ujeťárny pustíte, pobrouzdejte raději trochu na wikia věnované sérii (předlohou je neuzavřená manga, takže se to tam trochu prolíná a manga je mírně napřed). Alespoň, na rozdíl ode mne, budete vědět do čeho jdete. PS: Co furt japka vidí na těch skopčácích??? ()

Mikkail

[Emoce ★★★★ | Děj ★★★★★ | Grafika a hudba ★★★★★] Svět anime je nepochopený. Na jedné straně existují parodická anime hýřící vtipem v každé větě, na straně druhé zas filosofické klenoty roztáhlé na stovky dílů. Pokud bych měl doporučit jedno anime někomu, kdo ještě žádné neviděl, byli by to právě titáni. Bohužel, nejedná se o moc dlouhý seriál a emoce jdou trochu stranou. Akce i grafika jsou ale na perfektní úrovni. Hodně se mi líbí, že je děj nepředvídatelný a nikdo nikdy neví, kdo zemře. Z počátku je to jasné - lidé jsou dobří a titáni musí být vyhlazeni. Děj ale ukáže, že to není zas až tak jednostranné... ()

StormyWhispe

Čo sa týka sveta anime, v čase, keď som si pustila Shingeki no Kyojin, som v ňom dosť tápala. Z celovečerných filmov som videla Princeznú Mononoke a Cestu do fantázie, zo seriáloviek akurát tak Pokémonov. A potom som jedného večera naďabila na trailer k tomuto skvostu a povedala si: To musím vidieť! Vtom čase u mňa prespávala kamarátka. Ja som stihla pomedzi všetko možné zhltnúť polku série, nanútila ju pozrieť si to tiež a oficiálne sme sa obe zapísali do „fandomu“ a vyplakávali dňom i nocou, ako sme čakali na 2.sériu (poctivo sa pustili do mangy, pretože nás svet titánov pohltil, no vyplakávali sme stále rovnako). Nielenže som objavila lásku k anime a objavovala ďalšie a ďalšie... ale Attack on Titan sa mi vryl do srdca takým spôsobom, že od tej doby, som si stihla 1.sériu pozrieť niekoľkokrát (a vidím to na ďalší maratón). Japonci sú úžasní vtom, ako vedia vystavať charakter jednotlivých postáv – neboja sa postaviť ich do situácií, ktoré v prípade americkej tvorby jednoducho nenájdete, postavy sú prostoreké, introvertné, bláznivé, jednoducho svoje. Protagonistov a antagonistov milujete rovnako, pretože poznáte ich príbeh. Celý čas vnímate vývoj každej postavy a vyvíjate sa s nimi. Všetko čo sa stane im – dobré či zlé – prežívate úplne rovnako. A potom bum! Všetky tie malé detaily, ktoré ste považovali za nepodstatné a nevenovali im veľkú pozornosť, sú vám vmetené do ksichtu a vy len habkáte, že čo, prečo, začo, načo?! Je pravda, že po upadnutí všetkého toho nadšenia, by sa možno našlo čosi, čo by som vytkla... ale viete čo? Kašlem nato. Shingeki no Kyojin sa mi dostalo pod kožu takým spôsobom, že sa mi nechce hľadať žiadne mínusy. Ak máte radi akčné anime plné emócií, v ktorom vidíte posun jednotlivých postáv... určite odporúčam. A ako bonus nádherná animácia, ktorá mi stále vyráža dych. ()

Drozdo57

Ja by som si aj rád pozrel tú dobrú animáciu. A zaujímavé akčné scény. A porozumel zaujímavým postavám. A videl viac z tohto príbehu. Ale nemôžem, pretože každý diel je zo 75% nejaký hysterický krik hlavných postáv, plač, motivačné sračky, rozjímanie nad nesmrteľnosťou chrústa a podobne. Ano, si zbytočný, pretože miesto toho, aby si bojoval máš vnútorný monológ a zatiaľ Ti zabíjajú kamošov! Nechce sa mi neustále preskakovať asi každú druhú scénu. Čau! ()

Arigato

Tento seriál mě hned chytil a už nepustil a označil bych ho jako ideální startovací shonen – tj. manga/anime, které jsou zpravidla akční, plné soubojů a se zaměřením na vývoj hlavního hrdiny, odehrávající se v mezích jakéhokoliv žánru či časového období. Pokud nejste vyloženě fanda anime, musím podotknout, že právě Attack on Titan (AoT, také Shingeki no kyojin – SnK) bylo jedno z mých prvních anime, které jsem sledoval, a to ještě v době, kdy jsem měl k tomuto odvětví spíše negativní postoj. Četl jsem mangu, ze které tento seriál samozřejmě vychází, a jak už to často (nejen v tomto žánru) bývá, následná televizní adaptace se dříve nebo později začne odchylovat od své předlohy. Naštěstí tohle není případ AoT a musím s radostí konstatovat, že se Wit Studio této adaptace zhostilo na jedničku. Hra s detaily a obecně celkové zpracování dělá tamní svět o něco zajímavější a na rozdíl třeba od kultovního Naruta nepřidávají do historického světa moderní technologie a udržují tak nějakou organickou logiku. Zkrátka vše dává smysl. Od společenské struktury, po politiku až po sofistikovaně představenou techniku. V každé epizodě nám jsou nabídnuty do sebemenšího detailu vypracované úryvky z veřejně dostupné literatury o aktuálním dění, monstrózních zdech obehnaných kolem města, o tamní politické situaci a náboženství či třeba o zbraních a výbavě nezbytných k boji. Ještě je tu další věc, která dělá z titánů přesvědčivou hrozbu. Tvůrci nastavili nějaká pravidla ztvrzené logikou skutečného světa. Dojde vám plyn ve vaší ODM výbavě – jste v háji. Plyn sice máte, ale nemáte kolem sebe žádný dostatečně vysoký objekt, kterého se lze zaháknout – jste v háji. Utrpíte sebemenší zranění omezující váš pohyb – jste v háji. Jednoduše tohle není logika ostatních anime, ve kterých se soupeřící teenageři prohodí třemi betonovými stěnami a vyváznou z toho s jediným malinkatým škrábancem. A to je přesně další důvod, proč se mi tento seriál líbí. Nelze opomenout také povedený soundtrack, jež dodává jednotlivým scénám určitou přidanou hodnotu a mnohonásobně zvyšuje emoční míru reakcí diváka. Velmi dobře se poslouchá a při každém dalším poslechu budete již při prvních tónech vědět, že ta scéna bude naprosto skvělá. Napětí a akce na sebe nenechaly dlouho čekat a hned první díly strhly mou pozornost a já se od toho nemohl odlepit. První sérii bych jednoduše popsal jako emocionální horskou dráhu, kde nadšení z akce rázem vystřídá napětí. Ke spoustě dílů se ale vždycky rád vrátím a podívám se na ně znovu a znovu, abych si alespoň připomněl, jak skvělé to bylo, když jsem to sledoval poprvé. Další série nabídla spoustu otázek, čímž divákovi poskytla další pádný důvod, proč pokračovat ve sledování. Dala také větší prostor vedlejším postavám, které se ukázaly jako velmi zajímavé a seriál již nebyl závislý na jediné postavě, aby ho táhla kupředu. První část třetí série posunula děj i postavy do úplně nových situací. Soupeření o moc, intriky, konspirace, od heroických bojů s titány k ne zrovna morálnímu vraždění lidí. Nicméně fungovalo to. Nepřítel už nebyl pouze bezduchou horou masa, ale smýšlející lidská bytost. Do popředí se začaly dostávat scény, které nepotřebovaly akci a spíše se točily kolem těžkých rozhodnutí. Druhá (a momentálně i nejnovější) část této série je de facto kombinací všeho, co předchozích série budovaly a dle mého je to vrchol celého seriálu. Nabízí nám z nepřeberného počtu akčních scén, odhaluje další části námi dosud neprobádaného světa, postavy čelí ještě těžším rozhodnutím a musí se vypořádat s následky každé své akce – a to v anime těžko pohledat. Zapínáte epizodu a nevíte, jestli se máte těšit nebo bát, protože opravdu nevíte, co se stane. Díváte se s vědomím, že ne všechny postavy se dožijí zaslíbeného konce. Nejde o to jestli, je to spíše kdo, kdy a bohužel i kolik. Vedlejší postavy již nepůsobí jako vedlejší, přeci jen se na obrazovce objevují už nějakou dobu a také za tu dobu prošly nějakým vývojem kupředu. Ohlédnu-li se zpět na všechny série, našel bych hned několik elementů, které jsem zprvu spíše odmítal, ale nyní jsem rád, že tam byly. Jsem rád, jakým vývojem si seriál prošel, protože je nyní mnohem rozmanitější, než bych kdy řekl a jako jeden z mála seriálů byl a stále je schopen plně využít celý svůj potenciál až do samého konce. Opravdu všem doporučuji shlédnout tento seriál, ať už jste nebo nejste fanoušky anime. Protože až Attack on Titan skončí a nějakým zázrakem to bude i nadále na takové úrovni, na jaké je to teď, je dost pravděpodobné, že právě toto anime bude to, které bude definovat tuto generaci. () (menej) (viac)

Mograine

Fenomén Shingeki no Kyojin mě dostal už od prvního dílu. Fajnová akce hodná velkého plátna, velmi brutální a někdy i dost zvrácené a vizuálně nepřekonatelné. Jestli mi někdo ještě někdy řekne, že anime je pro děti tak následuje mučení v podobě sledování kompilace všech úmrtí a to fakt není hezký pohled kolik postav a jakým způsobem zde zařvou. ()

muti

Jeden z to anime čo som videl, príbeh o nenávisti, xenofóbii, predsudkoch a krívd minulosti. Všetky momenty ktoré vedú ku genocidnej vojne. Skvelé postavy, ich konanie, známa aj utajená história, plno krvi a strašných scén, starovek Vs novovek, strach z neznámeho, proste all in. Serial ma skvelý lore aj vývin a odkryvanie deja. Pozor, človek sa môže veľmi ľahko naspojlovať. Podobnosť konfliktu s Čínou a Tajwanom čisto náhodná 💁🏻 ()

Isag1

Hadžime Isajama vie len prekvapiť. Na to, že je to jeho prvé dielo, je to v skratke až moc vysoko postavené. Titáni, ktorí bojujú proti ľuďom a požierajú ich, to len tak nikoho nenapadne. Priebeh diela je ale neskutočne mätúci a začiatočník, by sa v tomto anime moc nevyznal, ak by nepoznal príbeh mangy, ktorý je už dneskajším dňom plnohodnotne zakončený. Extrémne ma ale hnevá, že štúdio, ktoré pôvodne animovalo Attack on Titan, predalo anime štúdiu WIT, ktoré absolútne zdemolovalo prvé 2 akty finálnej sezóny hnusným 3D CGI, viem to pochopiť, Titáni sa pohybujú rýchlejšie, ale vážne to bolo nutné? Hlavne štúdio, ktoré má veľký rozpočet. Ale dokázalo to preraziť na plnej čiare, dokonca sa umiestniť na nejaký čas ako najsledovanejší seriál tejto doby, čo je veľmi prekvapujúce. ()

Scanerior

Shingeki no kyojin je anime, které přináší neuvěřitelně propracovaný příběh, skvělé boje, působivá odhalení, zajímavé postavy a ve finále i emoční momenty. Obsahuje spoilery: Samotný příběh je opravdu brilantní a vše je dopředu tak neskutečně promyšlené, že se člověk v momentech velkých odhalení nestačí divit, všechno přitom začíná "obyčejnou" zápletkou "pomsty", která dovede hrdiny k boji s titány a zatímco člověk dostává během děje samé otázky a jen málo odpovědí, v jednom momentu je mu pak vysvětleno téměř vše a nutno dodat, že vlastně v tomto momentě odhalení jsem byl tak trochu zlomen a byl to jediná okamžik, kdy jsem byl schopný stopnout svůj maraton sledování tohoto seriálu, protože mě jedno zásadní odhalení dosti naštvalo - to jak se ukázalo, že to není "starý" svět, ale na jiné části území je vlastně takové 20. století, což mi do příběhu vůbec nesedělo - naštěstí tato skutečnost je později tak geniálně využita, že mi to ve finále vůbec nevadí. Jinak je děj jednoduše radost sledovat, ačkoliv se vždy sklouzává do nudnějších pasáží a pak najednou nabírá nečekané zvraty jako na horské dráze. Dalším klíčovým bodem je animace, která je pěkná a boje vypadají fantasticky - především tedy boje s Mikasou a Levim, jeden z Leviho bojů v sezóně 3 je pak tak neskutečně skvěle propracovaný, že člověku vyrazí dech. Klíčovým bodem každého seriálu jsou nepochybně postavy, kterých je tu mnoho a některé si člověk opravdu oblíbí, začal bych hlavní trojicí kamarádů (Eren, Mikasa, Armin), kteří mají mezi sebou parádní chemii, fungují v příběhu skvěle a člověk je zbožňuje, tedy aspoň do konce sezóny 3. Ve finální sezóně jsem nevěděl, co si mám o Erenovi myslet, aspoň až do poslední epizody. Další pro mě nejvýraznější postavou je Levi, kterému jsem dosti fandil. Ostatní postavy jsou také fajn, ale k některým si člověk ani nestačí najít cestu, protože Attack on Titan se zbavuje postav na každém kroku. Naopak nejvíce nenáviděnou postavou je pro mě Gabi, ačkoliv mě ta nenávist postupně přešla. Jediná opravdu dosti emoční smrt je pak pro mě ta Sashina, kterou jsem si postupně oblíbil. Co bych chtěl každopádně ještě zmínit a pochválit je odvaha tvůrce předvést takový svět, který odráží ten reálný v několika ohledech, zabíjí postavy na potkání a ukazuje, že lidé dokážou být opravdu zlí a jsou nepoučitelní a neustále vyvolávají zbytečné války. Nakonec jen zmíním intra, outra a s nimi související hudbu, které jsou famózní, speciálně pak outra jsou pak nečekaně wow. Nejkrásnější a nejemočnější scény, které seriál představil pro mě pak byly - dojetí hrdinů k moři a události v poslední epizodě. Shingeki no kyojin dokázal během 10 let (jako seriál) odvyprávět neuvěřitelný příběh, kterému tvůrce odevzdal své srdce. 🧡 ()

dudo24

Recenzia obsahuje všeobecné ľahké spoilery o charaktere príbehu a deja, nič konkrétne ale neprezrádzam. Toto anime je neskutočná epická pecka. Pri hodnotení ho rozdelím na dva tematické celky, prvé tri sezóny a finálna sezóna s jej všetkými dielmi. Oba celky majú spoločné prvky, sú akčné, drsné, krvavé, smutné, občasne humorné. Taktiež, aj keď najviac je to ukázané v prvom celku, element kolektívnej družnosti medzi postavami, ktorý sa len prehlboval každým bojom a ako išiel čas, je určite niečo čo mi hralo na dušu. Skupina ľudí, kamarátov, bratov v boji, s rovnakým vyšším cieľom nad všetko ostatné, ochotní položiť život jeden pre druhého, byť tam pre seba navzájom v najťažších chvíľach alebo smiať sa spolu pri jedle a zaslúženom oddychu. Prvý celok je pre mňa na plný počet hviezd. Atmosféra predindustriálnej doby, provinčných miest a vidieka spojených s idylickou prírodou je úžasná. Obrovským faktorom príbehu sú tajomstvá a mystériá daného sveta. To bolo určite to hlavné čo pre mňa ťahalo celý seriál, otázka: čo sa tam sakra deje? Postupne sa nám odkrývalo viac informácií, koniec každej epizódy som hltavo pretáčal na začiatok ďalšej, aby som sa čo najrýchlejšie dozvedel všetko o veľmi dôvernom nepriateľovi ľudstva, avšak plne neznámom v jeho pôvode a úmysle. Prichádza na scénu štvrtá sezóna, finálna sezóna podelená na tri časti. Karty sú vyložené na stole, takmer všetky záhady sú zodpovedané, nepriateľ ukázaný v plnom svetle. Nastávajú zmeny, odkrývanie mystérií tohto sveta je preč, atmosféra predindustriálnej doby a malebných regiónov je preč, a celkovo napriek stále zotrvávajúcim fantazy prvkom, kvôli náture, teraz už dozretej, hrozby a okolia, seriál mal pocitovo bližšie k reálnemu svetu. Ako náhrada slúži nové prostredie, nové postavy, a komplikovaná dohra celého konfliktu zaťažená na akciu, stratégiu, politiku. Anime teda našliaplo na plyn vo veľa aspektoch, stratilo však pre mňa to čaro ktoré som si zamiloval. Napriek tomu, že už prvý celok anime bol drsný a temný, bol to iba slabý odvar zúfalstva ktoré prišlo v druhom celku. Väčšina z toho čo sa vybudovalo prvé tri série sa začalo búrať a štiepiť. Zatiaľ čo predtým som mal, tak ako hlavní hrdinovia, pozitívnu motiváciu, videl som prospekty lepšieho sveta a budúcnosti, teraz som bol naplnený úzkosťou a obavami, že budúcnosť nie je. Bolo jasné, že dej takýchto rozmerov a zložitosti neuspokojí žiadny jednoduchý záver. Tak sa aj stalo, do hry sa zapojili posledné mechaniky tohto nešťastného sveta a dostali sme finále ktoré treba naozaj nazývať vyvrcholením a nie dohrou. Som naozaj neskutočne spokojný s tým ako to skončilo. Samozrejme, niektoré detaily, by som si možno prial inak, viem si aj predstaviť, že zopár vecí by bolo zmenených dosť, ale vcelku sa to nemohlo podariť lepšie.  Strašne veľmi fandím tomu, že sa ku koncu toho dosť ešte udialo a že nebolo všetko do detailu vysvetlené. Nechalo to tým pádom trochu voľného miesta na interpretáciu podľa toho čo každému divákovi sedí viac. Odporúčam pozrieť si zopár videí na YT o vysvetlení konca, zistiť ako to vnímajú iní, môže to pomôcť prísť na elementy príbehu ktoré mohol divák prehliadnuť alebo dokonca celé nové teórie o úmysloch a konaniach postáv. Treba pochváliť kresbu a animáciu, aj keď s tým je to komplikovanejšie keďže sa menili štúdiá v strede vysielania. A, oh, tá hudba je niečo neskutočné. U otváracích a kreditových piesňach je to u mňa tak päťdesiat na päťdesiat, ale snáď celý Attack on Titan OST je úžasný. Jeden nedostatok by som ešte našiel, chýbal mi lepší vývoj niektorých charakterov, myslím, že na to bolo dosť epizód aby sa išlo hlbšie s viac hrdinami. Netreba zabudnúť aj na OVA časti, ktoré sú celkom relevantné, možno okrem poslednej ôsmej, a prinášajú k rozvoju postáv alebo príbehu. Aj keď teda pre mňa finálna sezóna stratila to spomínané čaro z predošlých sezón a hodnotil by som ju horšie, stále to bola pecka, ktorú som si naplno užil a precítil. Toto anime si nezaslúži nič iné ako plných 5 hviezd. Skoro som zabudol spomenúť najinšpiratívnejšiu postavu, Erwin Smith, jeho kamenné pohľady a nesmrteľné „SUSUMEEEEE!!!“. () (menej) (viac)