Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (viac)
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Predloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (viac)

JamesConnorG

9/10 - Upřímně, jsem s timhle anime měl problém. Né že by bylo špatné, ale měl jsem strašný problém se u něj vydržet a dokoukat ho. To se změnilo 3 sérii, která mě dost bavila a to jsem už jednoduše anime zhlédl. Attack On Titan je suprové anime. Nebojím se říci, že jedno z nejpropracovanějším příběhem anime, co tu máme. Příběh je promyšlený do A do Z, což oceňuji. Postavy jsou super, jsou dobře napsaný a baví mě je sledovat jak v Anime, tak i v Manze. Postavy jako Eren, Hange, Mikasa, Levi a ostatní mají rozhodně super průběh příběhu a jsou prostě sakra boží. Animace je krásná a přehledná, hlavně 4 série a Openingy, či Endingy. Hudba je super, nabuzuje akci nebo dojemné momenty, které jsou tu hodně. Ve zkratce Attack On Titan doporučuji. Je to super anime a osobně ho zařím k mým oblíbeným. Pokud jste fanoušci anime, podle mě by jste tohle neměli mihnout. ()

loveless

Sebevražedný parchant a partička jeho přátel a spolubojovníků se snaží ochránit zbytky lidské populace před totálním vyhynutím zajištěným neusávajícím přílivem obrů s chutí na lidské maso. Tolik ve zkratce tohle zajímavé anime, u kterého jsem se skvěle bavila. Kresba se mi líbila, stejně tak nakopnutá akce a skutečnost, že si nehráli na falešnou korektnost a velká hrozba (a chyby v plánech) tak měla velké a krvavé oběti i z řad postav, které známe jménem. Taky musím přiznat, že jejich obhroublé vtípky mě pokaždé dostávaly do kolen. Samozřejmě tam jsou i jisté nelogičnosti a chybky, ale kde ne. Ke zhlédnutí mě přivedly live action filmy z roku 2015 a myslím si, že pro tohle téma je mnohem vhodnější formát anime, které mě i víc oslovilo. V roce 2016 je očekávaná druhá série. Po přečtení mangy musím dodat, že tohle anime je opravdu hodně přesná adaptace, pokud jste viděli a potřebujete nutně vědět, co se bude dít dál, stačí, když začnete číst od kapitoly 33 :D a anime má taky o dost pěknější kresbu, ale obojí hodnotím pořád super. ()

Sweat55

Můj první anime seriál. No musím souhlasit s tím, jak postavy neustále křičí jedna přes druhou a mají proslovy každých pět minut. Jenže příběh a zpracování jsou tak nosný, že se budete dívat na všechny epizody nejlépe v maratónu až do posledního dílu. Akce je skvělá, takže nudit se u toho nebudete a to stejné patří k animaci, která je prostě TOP. Na druhou sérii se opravdu těším a jsem zvědav jak to dopadne. ()

Zombiepod

Niet divu, prečo mal Shingeki no kyojin taký obrovský celosvetový úspech medzi anime sériami posledných rokov. Ohromne nápaditá historická fantasy, ktorá sa pýši najmä dokonalo fungujúcou chémiou postáv, uveriteľnými útrapami neustále prehrávajúceho ľudstva a neskrývanou brutalitou. K tomu všetkému majestátny soundtrack, ktorý spôsobuje zimomriavky. Najväčšími negatívami sú však fakty, že hlavné postavy sa k priazni diváka dostávajú veľmi pomaly, celé je to preplnené okatými logickými dierami, ktoré sú neraz veľmi podstatné, a pre moje sklamanie príliš rýchlo odbavený záver, ktorý nič nevyriešil. To je ale problém, ktorý sa dá odstrániť jedine očakávaným pokračovaním. Všetky nedostatky sú však viac menej mizivé v porovnaní s tým, čo seriál dokáže ponúknuť. ()

Misulka93

Pohodovka.... Vesnička, v ní malý kluk s kamarádkou, nosí dříví.. pár vojáků kolem nějakých vysokých bran... Do pr*ele! Co tam nahoře dělá ta ohromná hlava, vypadající právě jako ta, kterou známe z hodin biologie?!? Tak asi tohle mi naskočí při vzpomínce na první díl tohoto velmi akčního anime. Nemám ráda krev a násilí.. Tady toho bylo až přemíra, ale nešlo primárně o to. Spíš o otázku PROČ??? A ODKUD??? Proč tam jsou a kde se berou? Doufám, že bude pokračování a já se budu moci znovu nechat strhnout akcí, příběhem a popustit uzdu svým emocím :) ()

lepik

Chvílemi jsem si připadal, že asi umřu nudou, jindy jsem pak jezdil na zádech godžiry, která si lupla pár pilulek speedu. V jednu chvíli se táhnu jako želví soplík, pak letím skoro mach desítkou. Co na to říct, já fakt nevím. Japonský divák asi slintá a rve tam těch 5 hvězdiček, já překvapením, že i na anime se dá koukat, zvedám obočí. 75% ()

Dampfer

Máte rádi fiktivní světy? Líbí se Vám když je to tak trochu mišmaš (architektura renesanční Itálie říznutá kolosálností budov vypadající jak vystřižené z projektu Germania, zbraně mušketýrů a katany, jména postav ze všech koutů světa)? Chcete si zamilovat nějakou tu postavu ale zároveň chtít, aby jich plno zemřelo na mnoho kreativních způsobů? Potřebujete kombinaci vyložené BOOM a ÁÁÁ akce s až patosem filosofování jednotlivých postav? Ne, tak to si nepouštějte ani první díl. Pokud ano, tak se zamilujete a momentálně hryžete koberce, protože pokračování je zatraceně daleko (což by bylo, i kdyby se mi načítali titulky do dalšího dílu) Takže jací Titáni jsou? Bezchybní. Za zebe jsem si seriál zamiloval. Nemohu se nabažit prostředí, bitev, soubojů, příběhu s fajn zvraty a dokonce i z těch ohromných, věčně uvažujících očích jsem nadšený. Jo, pro mnoho lidí bude otravné že postava se postaví před strom a řekne nám co si myslí o tom pátém listě na třetí větvi... já jsem díky tomu ale plno těch charakterů poznal a zamiloval (navíc, v anime to tak prostě chodí). Suma sumárum... odvážný Erene, chytrý Armine, melancholická Mikaso, drsný Reinere,sympatický Bertolte, zatracená Annie, trápící se Jeane, nebohý Marco, trhlý Connie,dobrosrdečná Kristo, brutálněujetáschizofrennívšežracítemperamentní Sasho, ctihodný Erwine, cool Levi,smolná Petro a také vám ostatním, jejichž jména si nepamatuji nebo vás stihli rozkousat, polknou, rozdrtit či si z vás udělat živé jojo než vás představili vzkazuji... DOSTALI JSTE MĚ!!! ()

Voyer

Anime věrně se držící Paretova principu 80/20. V tomto případě je to bohužel 80% odpadu a 20% zajímavé mytologie a bezvadné akce. Ačkoli mě seriál místy hodně nudil a část z něj jsem i přeskákal, stejně se nemůžu ubránit jistému obdivu při pohledu na kultovní status, který si tato bizarnost vydobila. Bizarnost s ohledem na to, kolik narativních pravidel se tomuto seriálu povedlo porušit a přesto si zachovat zájem publika. Abych byl konkrétní, míním tím především 1. Zbytečně mnoho postav a s tím spojený roztříštěný úhel pohledu, 2. Odtažitého, jednodimenzionálního hlavního hrdinu, 3. Nutnost verbalizovat myšlenky téměř každé postavy, která vede rozmělnění akce a naprosto zabíjí napětí, 4. S tím spojenou extrémní délku (podle mého by si první řada zasloužila maximálně polovinu, spíše však třetinu epizod), 5. Ohyzdné použití cliffhangerů, 6. Neochotu zodpovědět ani jednu z otázek nastolených za oněch pětadvacet epizod první sezóny 7. Minimálně nastíněné a nahodile působící finále řady. Pro mě osobně seriál s velkým potenciálem a zajímavým, i když ne top vizuálem ztracený v haldě zbytečného balastu. ()

Myslivir

Těžko se hledají slova, jimiž bych popsal dílo, jakým je Attack on Titan. Takových děl je totiž jen velmi málo a přicházejí a odcházejí znenadání, zanechávajíc však za sebou nesmrtelný odkaz. Je jen málo takových děl, jež si zaslouží svá místa v síni slávy audiovizuální kultury.  A jen některé z nich lze označit termínem PEAK FICTION. Dosáhnout perfektního sloučení kvalitního příběhu, vhodné formy jeho vyprávění a dechberoucího audiovizuálu se totiž podaří málokdy a málo komu, a proto budu až do konce svého života obdivovat trilogii Pána Prstenů, Interstellar nebo Avatara: Legendu o Aangovi, při jejichž sledování jsem zažíval nejsilnější emoce a po jejichž dokončení mi zůstala v srdci díra a v mysli vyvstávaly myšlenky. Myšlenky o duševním dědictví díla, o jeho filosofickém a sociálním přesahu, o jeho audiovizuální velkoleposti. V kombinaci s vírem emocí v srdci tak vznikl prazvláštní pocit blaženosti, psychické naplněnosti a současně vnitřní vyprázdněnosti a zármutku, který jsem v jeho nejryzejší podobě nepocítil již řadu let. ___ Attack on Titan mi učaroval hned v řadě oblastí. Jednak strukturou jeho sérií, kdy první funguje jako brilantní naviják, druhá převrací nastolená očekávání, třetí připravuje podklad pro pokračování a vyjasňuje dějové pozadí, přičemž její druhá část přichází s ultimátní kombinací akce a expozice, a čtvrtá geniálně mění příběhovou perspektivu (otočíte šestku a je z ní devítka). Také mi přijde fascinující potenciál retrospektivní analýzy již od začátku přítomného naznačování, které ve finále dosáhlo takové míry, že mnozí fanoušci před oficiálním ukončením mangy/anime všemožně spekulovali, přehnaně teoretizovali a za foreshadowing považovali i sebemenší nejednoznačný výjev či náhodu. Nemohu ale opominout také kulturní vliv a fenomén, jenž AoT vyvolal. Jeho úvodní znělky jsou dnes již legendární (a to nejen díky implementaci němčiny), cosplayové a fanartové komunity vzkvétají a dokonce i všichni členové Trash Taste nakonec AoT označili za jeden ze sedmi divů anime. ___ Po stránce stylu lze AoT vytknout jen málo. Animace je úžasná – od malicherností, jako jsou nádherné oblohy, přes dechberoucí výjevy s impozantní prací se světlem a barvami až po absolutně strhující akci, jež hojně využívá neuvěřitelné kamerové otočky a přelety prostředím v realitě takřka nenatočitelné. V určitých pasážích se ale naopak objeví animačně značně (ale záměrně) zjednodušené mapy a plánky, které jsou ovšem velmi návodné a zpřehledňující.  Za jediné „problémové“ aspekty animace by se dala považovat částečná cenzura brutality a ošemetné CGI koní, lidí (pouze v první části čtvrté řady) nebo Kolosálního titána. V takových chvílích tyto „nedostatky“ však plně kompenzuje fenomenální soundtrack využívající orchestr, zpěv, pěvecké sbory a jemné ženské vokály, ale i moderní elektrické nástroje a synťák. Soundtrack diváka nešetří a několik svých nejopulentnějších skladeb na něj vybalí hned v pilotních epizodách, jen aby v pozdějších dílech přidal ještě více na epičnosti a v kombinaci s neskutečně motivujícími proslovy postav diváka zařezal do sedačky nebo ho z ní bleskově zvednul. No a výkon dabérů? Sakra, takových emocí do projevu tady na Západě prostě nedáváme. ___ Avšak obsahově stoupá AoT na ještě vyšší úroveň. Téměř každá epizoda je dějově nabitá nebo rozvíjí postavy a příběhové zvraty se s různými rozestupy vyskytují více méně až do konce. Tyto zvraty vlastně podkopnou divákovi nohy – ten se však zachytí pomyslného zábradlí v podobě jiného zvratu, který se mu podaří předvídat. Jenže zábradlí nedrží pevně v zemi – přichází další náhlý zvrat – a divák stejně skončí na zemi. Hajime Isayama, autor předlohy, se zřejmě už kolem svých dvaceti let pomalu stával vizionářem. Jeho dílo totiž pokrývá neuvěřitelně širokou škálu témat a myšlenek. Příběh o lidstvu uvězněném mezi Zdmi, za nimiž se vyskytují děsuplní titáni, začíná jako boj se nepoznaným zlem o svobodu.  Touha po volnosti a možnosti prozkoumat svět se následně stává jedním z ústředních motivů, v poslední třetině seriálu ovšem nastupují i další, vrstevnatější motivy. Válka, revoluce, koloběh nenávisti a pomsty, propaganda a její vliv, různé výklady historie, rasismus a segregace. Jenže co nakonec rámovalo celý příběh zřejmě nejvíce? Láska. Stará dobrá láska člověka k člověku, jež překlene propast utrpení, neporozumění, hněvu i času samotného. ___ Příběh se nafukoval a bobtnal do nepředstavitelných rozměrů, až by se snad mohlo zdát, že se trochu vymknul z rukou. K vysvětlení využiji varování před menšími SPOILERY – Isayama ani režiséři anime se nakonec zcela nevyhnuli menším dírám v příběhu (ačkoliv bych se možná divil více, kdyby tam žádné díry nebyly). Počet expedic za Zdi je přinejmenším zvláštní, příležitostně jsou opomíjeny vzdálenosti mezi různými místy, původ injekcí využívaných královskou rodinou zůstal neobjasněn, postavy přežijí pád z neuvěřitelné výšky, cestování časem je výrazně problematické a došlo také zřejmě k opomenutí nemožnosti měnit vzpomínky daným postavám a záměně měst Stohess a Trost – KONEC SPOILERŮ. Znamená to ale, že tím celý AoT (i se svým občas ošemetným načasováním flashbacků vysvětlujících skoro každé rozhodnutí či plán) a samotný závěr seriálu, který zdá se mnoho lidí úplně nepochopilo, trpí? Že všechna ta tvrdá práce (nejen) animátorů snášejících mizerné pracovní podmínky, mezi něž patří např. Arifumi Imai tvořící nezapomenutelné akční sekvence, přišla vniveč? No ani náhodou. Attack on Titan zůstane klenotem fikční audiovizuální tvorby a zanechá za sebou v průmyslu jednak přetrvávající odkaz, jednak obří díru na poli velkých příběhových seriálů. Podaří se ji někomu/něčemu zaplnit? Nezbývá než doufat. Holt jsem se narodil příliš pozdě, abych mohl žasnout nad Pánem prstenů v kinosálech, a příliš brzy, abych mohl být ohromen remakem Berserka. () (menej) (viac)

Chicony

Wir sind die Jäger! Tak jsem se po několikerých doporučení, že zrovna by anime mohlo bavit, pustil do prvního kousku - Shingeki no kyojin. Po pár dílech jsem již odhadl, že u toho neskončím a opravdu budu hned navazovat dalšími. Každopádně, Attack on Titan je vcelku kvalitní akcí, která si alespoň zpočátku na nic nehrála, děj se rozvíjel velice rychle a tak trochu jsem doufal, že to tak zůstane i nadále. Poslední dvě zhlédnuté epizody (11 a 12) však na můj vkus a týdenní čekání byly až trochu moc užvaněné. A řeči v tomto anime imho nejsou příliš silnou stránkou. Snad se seriál brzy vrátí do původních kolejí, zatím mu nechávám plný počet. Jsem mírný v hodnocení, ale i přesto jsem docela blízko k sebrání jedné hvězdy. Dále bych vytkl vzhled titánů, kteří i přes své rozměry usmívají jako sluníčka s tvářičkou malého chlapce, tedy, alespoň většina z nich. Mikasa je cool, opening je fajn, ending snad ještě lepší. Jsem zvědav na pokračování. :) --- "If you think reality is just living comfortably and following your own whims, can you seriously dare to call yourself a soldier?" --- Po dlouhé době a mnoha dalších epizodách, řadách a jejich částí aktualizuji svou recenzi a vlastně sám překvapeně čtu, jaké pocity jsem vůbec měl při sledování první série, a že už to vlastně je 10 let zpátky. Nyní je Attack on Titan neochvějně 5* záležitostí a pravděpodobně dlouhodobě nejlepší anime, které bych s klidným srdcem doporučil naprosto komukoliv, byť by nešlo o fanouška japonské animované tvorby. Příběh a nevídaně propracovaný character development Erena Yeagera definitivně stojí za zhlédnutí a při sledování snad jediná škoda dlouhého čekání na pokračování - stejně jako teď pár měsíců pauza před finální epizodou... "My name is Eren Yeager. My goal is to protect the people of Paradis, the place I was born and raised..." ()

Vykuk

Zajímavý nápad, co chválím je zpracování "abnormálních" titánů, někteří se povedli, ale je jich málo a většinou hned zemřou:), souboje jsou také super, krve do sytosti, s umíráním postav se také nepářou. Ale co snižuje mé hodnocení je celková roztáhanost, časté využití stejných scén (chápu, že naanimovat to dá prací, ale přece..), často dost debilní reakce postav a dějové nesmyslnosti. Nicméně na to už jsem u těchto animáků zvyklý. Na určité zvraty tu člověk čeká tak dlouho, až už s ním pak ani nehnou, například odhalení infiltrátora.. To co rotáhli na 25 dílů, by šlo vecpat v lepší formě do 15 dílů. No i tak je to velmi dobré anime a na druhou sérku rád kouknu. ()

Kliq

Najviac ma asi fascinuje predstavivosť tvorcov pretože majú celý novovytvorený svet premyslený do detailov a počas malých prestávok nás informujú o rôznych faktoch . Nudiť sa nestihnete nakoľko za tých 20 min. je tam akcie pomerne veľa a ak sa zrovna nelieta po budovách a nejedia ľudia, tak nám predstavujú pestrú psychiku jednotlivých postáv a ich poväčšine temnú minulosť. Od plného hodnotenia ma odradzuje nelogičnosť určitých situácii ,čo sa vyskytlo niekde ku konci 1.série. Ale možno len moja chyba že som nepochopil. ()

DaweForeman

Původně jsem to po prvním dílu vzdal, kdy mi to přišlo už trochu moc nechutný a ještě k tomu mě iritovala postava Erena. Nakonec vzhledem k tomu, jak to lidi vychvalovali, tak mi to nedalo a podíval jsem se na to taky. Byl jsem celkem překvapenej - i když je Eren mnohdy iritující, tak něco na té jeho postavě je a jeho slovech. Jediné, co tam je přetrvává je ona celkem slušná brutalita, se kterou si autoři neberou servítky (takže rozhodně nic pro doslova "slabé žaludky"). Nevím proč, ale mnohdy mi to připomínalo trilogii Berserkra, i když oproti Bersekrovi je tohle odlehčenější o něco. Každopádně rohodně je to celkem originální příběh, i když bychom mohli obry přirovnat k různým jiným fantasy postavám (ogři, kyklopové aj.). Každopádně akce je tu dostatek (ta jejich bojová výbava je opravdu úžasná), napětí taktéž a s předvídavostí je to tak půl na půl (něco člověk odhadne předem a u některých situací zase zírá, protože to opravdu nečekal). Krom toho se tu řeší spousta morálních otázek, čímž v mých očích tohle dílo trochu více stoupá. Příběh ale svým způsobem něco postrádá - vše se točí kolem akce, ale ono prohlubování pout s jednotlivými postavami tu jaksi není (nemyslím teď samozřejmě něco jako obvyklé horké koupele a jiné podobné kýče, ale něco, co by člověku dalo chvilku si oddechnout a trochu prohloubit to, co tam celou dobu visí ve vzduchu). Animace je celkem dobrá a hudební stránka nadprůměrná. ()

darthvader77

Otevřený konec vždy nasere obzvlášť u takhle skvěle věci. Apokalyptická atmosféra úžasné, hezky propracované všechny tři divize(Legie vládne), hlavní trojice a jejich interakce s ostatními perfektní no a atmosféra války, šílenství a ztráty svých blízkých je velmi silná víc než v některých hraných snímcích. Především, ale závěr s obryní je opravdu kulervoucí(masakra v lese a já musím dát plný počet. ()

Herr_Karotte

Dlouho jsem hledal novejsi anime, ktere by me "posadilo na zadek" a Attack On Titan to dokazal!. Chvilku jsem si sice zvykal na temnou atmosferu a zvlastni vzhled titanu, ale prave tento hororovy, temny nadech dosti pridava na prozitku a pravem zaradil Attack On Titan do mojeho Top-anime. ()

Kimkong

Opravdu parádní anime. Skvělá hudba, spousta akce i dojemných scén. První díly byly skvělé, ale jak od druhé třetiny přešli na schopnosti Hulka, byl jsem maličko zklamán. Čekal jsem trochu něco jiného, proto jednu hvězdu uberu. ()

Kutkey

Anime vůbec nesleduji, ale tohle mě upoutalo, pro mě velmi zajímavý příběh plný zvratů a smrtí + motivační řečník Eren. Spousta lidí si stěžuje, že se tam pořád křičí, ale když opomineme tuhle skutečnost, můžeme se těšit z naprosto perfektního světa a zajímavě prokreslených charakterů. Edit: Po 2. a 3. sérii musím říct, že se jedná opravdu o jedinečnou záležitost. Rozkreslenost jednotlivých charakterů a pochopení jejich motivací a tužeb, pomáhá soucítit s důležitými postavami a pochopit proč jednají tak, jak jednají. Další výbornou záležitostí je pochopení skutečné podstaty toho, co se ve světě titánů odehrává, kdy se nám stále odkrývají pouze střípky a vše do sebe začne zapadat, až na konci 3. série. Po odhalení a prozření, můžeme konečně nahlédnout na druhou stranu děje a soucítit s novými postavami. Děj má opět velké množství plot twistů a naprosto chápeme vývoj jednotlivých charakterů i jejich změnu v průběhu času. Už tušíme kam bude závěr děje směřovat a i přesto se ho nemůžeme dočkat. 4. série nás připravila na velkolepé finále. ()

Hedy

Slyšel jsem samou chválu. Seriál vypadá že bude absolutně dokonalý. Jak by někdo mohl pokazit příběh kde jsou obří monstra co se dokáží regenerovat? Jak by to někdo vůbec dokázal? Bohužel nezkušený ťaman toto dokázal. Z nějakého poškozeného potratu se vyvalila skupina potracených obříků kteří s radostí žvýkají člověčinu. Nejsem nijak náročným divákem. Nijak by mi nevadilo kdyby se skupina patnácti metrových monster mlátila třeba pět dílů, dala si půl dílu pauzu a souboj si znovu na pět dílů zopakovali. Místo toho se koukneme na hentai kde je celý jeden díl o tom jak hlavní hrdina sedí na místě a ke konci dílu vstane ze země (nedělám si prdel). Nebo celý jeden díl o tom jak prostě uklízejí. Mezi tím na sebe řvou div to sousedům nerozbije okna. Bohužel to jejich řvaní je o tom co už člověk dávno ví. "Hej běží na nás obří Titán". "Ale ne o tom musíme nesmyslně kecat a vést samostatné vnitřní monology dvacet minut". Takovým způsobem asi řeší problém v seriálu každá postava. Tvůrce se očividně rozhodl vydat se jiným směrem a asi si říkal že nikoho nebude zajímat dlouhá bitva mezi dvěma obry. Asi si myslel že divákům se bude líbit jenom kecání mezi postavami o ničem. Člověk by mohl přeskočit deset dílů a i přes to by mu nic z děje neuteklo. Tenhle seriál se vleče pomaleji než hovno při zácpě se zašitou prdelí. V dnešní době vezmou fandové anime všechno ať už je to sebeukecanější hovadina. Jedna hvězdička za skvěle promrhaný potenciál. ()