Chlapci od svatého Petra

• Dánsko Drengene Fra Sankt Petri (viac)

Parta výrostků ze soukromé střední školy se v době německé okupace Dánska baví tím, že si utahují z Němců. Jejich kousky se občas dostanou i na první stránky novin. Pak se k nim ale přidá Otto, který má důvod se mstít. A zprvu klukovská zábava se stává nebezpečnou hrou. Zčistajasna se ocitají ve válce. Sedm amatérů proti jedné z největších armád na světě. Své útočiště měli na půdě v kostele svatého Petra. Přátelství jim dalo sílu, aby se postavili proti autoritám - rodičům, učitelům, dánské policii i německým okupantům. Film dánského režiséra Sorena Kragh-Jacobsena, který vystudoval režii v Praze a který patří k signatářům manifestu Dogme 95, znamenal první dánskou filmovou cenu Bodil pro Nikolaje Lie Kaase za roli Otta. Jako zatím jediný dánský herec tuto cenu získal 3x dříve, než oslavil 30. narozeniny. Příběh byl inspirován skutečnými událostmi. (lenuse)

Malarkey

Hošani se rádi s háknkrojcem na hlavě perou s háknkrojcařem v srdci. Co z toho vyplyne je každému jasné. Popravdě to ale žádný zásah do srdce není. Stačí se podívat na hodnocení, kdy člověk vidí většinou samé trojhvězdičkové hodnocení. Proč? Protože je film severský. Jenže severský film může být i NE-špatný, ale nudný a utahaný a to je přesně případ tohoto filmu. Leč to není časté, stále to možné je. ()

drankeryth

Dobry film z obdobia okupacie Danska nacistickym Nemeckom. Parta mladych skolakov nema rada tychto nepozvanych hosti a preto si robi z nej srandu neskodnymi cinmi. Neskor to dojde az tak daleko, ze uz po nich ide nemecka armada a hlada ich vsade kde sa len da. Obcas vo filme bolo aj vidiet strelbu medzi nimi. Nakoniec ich chytili, len jednemu sa podarilo ujst od tychto okupantov. Toto bol prvy film, ktory som videl odohravajuci sa pocas 2. svetovej vojny v Dansku, ak vobec su este nejake na svete. ()

Campbell

Od filmu jsem moc nečekal, hlavně kvůli příběhu který mě prostě nelákal, a ani moc jsem nakonec nedostal, děsně mi vadila ta nasládlost, a celková vizualita snímku, co ale musím pochválit jsou aktéři kterým jsem fakt žral to co hrajou. A taky nádhernou kameru ale to je asi tak vše co můžu na tomhle dramatu pochválit. ()

Big Bear

Nemělo to kvality Max Manuse či Plamene a Citronu. Fascinuje mne však již jen ten fakt, že si to ti hoši troufli. Němci zdatně robíjeli v okupovaných zemích nejednu odbojovou buňku za druhou. V těch byli často bývalí vojáci či dodatečně docvičovaní agenti... Parta chlapců i přes svůj zápal v tomto případě neměla šanci a že to celé musí nutně skončit průserem mi bylo jasné hned od začátku... Film rozhodně nepovažuji za špatný, jen mi moc nesedlo jeho pozvolné tempo. Chválím však každý takový počin připomínající odvahu a někdy snad i bláznovství normálních lidí, kteří se postavili mnohem většímu a silnějšímu nepříteli bez viditelné šance na úspěch. * * * ()

majo25

Severská megakoprodukcia o partii mladých záškodníkov. Na dobrej úrovni to drží predovšetkým akcia, inak sú sabotérske činy skôr len také povrchné a pre nacistov nepredstavujú väčší problém. Šašoviny s Hitlerom v podprsenke, krádeže zbraní či nejaká tá bombuška v sklade. Celé to pôsobí takým skôr rodinným rámcom, z ktorého sa príliš nevybočuje. Postáv je realtívne veľa, divák si zapamätá možno tak trojicu-štvoricu a ani k nim si nevytvorí nejaký bližší vzťah. Ale ako vravím, akcia je fajn, a tiež je zaujímavé, ako vojnovú dobu brali v okupovanom Dánsku, kde národný odboj ako tomu bolo v Nórsku či Francúzsku nejestvoval. ()

• Film byl promítán mimo soutěž na filmovém festivalu v Cannes v roce 1992. (GASTON73)
  • Film je inspirován aktivitami Churchill Clubu, ale skutečná zápletka je fikce. (GASTON73)