Film CHARAKTER evokuje prostřednictvím střetu dvou vyhraněných osobností, syna a otce, dusivou atmosféru sociálního napětí 20. let. Historické psychologické drama s kriminálními prvky sice nezapře svůj původ v literární předloze, zároveň však upoutá originálně zachycenou atmosférou chudé přístavní čtvrti a působivým ztvárněním životních osudů protagonistů, mladého advokáta Jacoba Katadreuffea a jeho otce, obávaného a nenáviděného starce, exekutora Dreverhavena. Na pozadí temných reálů dělnických čtvrtí, zahlcených nevlídným počasím, budují tvůrci příběh s antickými ozvuky a s antickým nádechem. Opírají se o vynikající herecké výkony, jež dodávají zvláštní plasticitu ostře řezaným charakterům. (oficiálny text distribútora)

junxi91

Složitější a divácky náročný holandský film, ve kterém mladý právník vypráví policejnímu vyšetřovali svůj životní příběh. Příběh rozhodně není jednoduchý a přímočarý, zato však je dost dramatický. Děj se odehrává v Holandsku 20. let 20. století, kde operuje jistý Dreverhaven, obávaný soudní vykonavatel, který je nyní nalezen mrtev ve svém kanclu s nožem v břiše. Dreverhaven je mezi místními dělníky a chudinou velice oblíbený, jelikož je rád vyhazuje z jejich bytů poté, co neplatí nájem. Jednou jim to dokonec řekne nahý a dostane pořádnou nakládačku. Prvním podezřelým z Dreverhavenovy vraždy je Jacob Willem Katadreuffe, ambiciózní mladý právník, který se svou pílí a disciplinovaností vypracoval z chudoby na advokáta a vždy se dokázal postavit Drevenhavenovým útokům proti své osobě. Katadreuffe byl viděn, jak odchází z Dreverhavenovy kanceláře odpoledne v den vraždy. S vraždou jej spojuje také nůž, nalezen v těle oběti. Okamžitě je zatčen a převezen na policejní ředitelství, kde vypráví příběh svého dlouhého vztahu s Dreverhavenem, který byl také jeho otcem. Příběh začíná tím, že Katadreuffova tichá a zdrženlivá matka Joba slouží jako hospodyně u Dreverhavena, který ji jednoho dne vynuceně obsouloží a plodem jejich vášně se stává Katadreuffe. Joba opouští svého zaměstnavatele a snaží se uživit sebe a svého syna, zatímco odmítá Dreverhavenovy nabídky k sňatku. Od dětství se Katadreuffova cesta kříží s Dreverhavenovou, jelikož se často setkávají. Jednoho dne kradou Katadreuffovi kamarádi chleba a on se k ním připojí, ale nakonec všechny pochytá policie. V cele řekne Katadreuff hrubému policistovi, že je Dreverhavenovým synem. Ten zde osobně dorazí a řekne, že chlapce nikdy neviděl. K. si pak vezme půjčku od banky a zjistí, že tuto banku vlastní D. Půjčku si bere kvůli tomu, aby koupil neúspěšný obchod s doutníky. D. jej však zažaluje a chce peníze zpět i za cenu toho, že K. vyhlásí bankrot. K. však přesto díky své práci dovede dluh zaplatit a povede se mu najít si místo v advokátní kanceláři, protože zaujme zaměstnavatele svou dobrou angličtinou. Jeho vzdělání pochází pouze ze čtení neúplné anglicky psané encyklopedie, kterou našel jako chlapec v bytě své matky. K. se povede splatit svůj dluh z doutníkového obchodu, a tak si okamžitě půjčí od otce další peníze, aby mohl financovat své vzdělání a studium na právníka, a nakonec složit advokátní zkoušku. D. mu peníze půjčí pod podmínkou, že může půjčku kdykoliv zrušit. D. se snaží svému synovi neustále nějak škodit, ale přesto se povede K. složit advokátní zkoušku a stát se právníkem. D. prohlásil, že bude rdousit 9/10 K. osobnosti, aby ta zbývající 1/10 byla silnější, nebo tak něco. Zároveň opět navrhnul Jobě, aby si jej vzala, což ona odmítla, ale ujistila ho, že nikdy nebyl nikdo jiný. Odpoledne slaví firma, ve které K. pracuje, úspěšné složení právnických zkoušek svého nadějného zaměstnance. Následně K. vtrhne do D. kanceláře, a chce se postavit svému celoživotnímu trýzniteli a soudnímu vykonavateli. K. neodpoví svému otci na podání ruky a řekne, že jej celý život akorát trápil, ale otec tvrdí, že mu pomáhal. K. nejprve odchází, ale po chvíli se vrátí a vrhne se na svého otce, a následuje pořádná drsná a nelítostná bitka mezi synem a otcem, kdy se mlátí do zubů, do hlavy a nechybí ani kopance. Po bitce K. odchází z otcovy kanceláře a spousta svědků to potvrzuje. Nakonec se ukáže, že K. svého otce opravdu nezabil, protože smrt nastala šest hodin po K. odchodu z kanceláře. A navíc na K. čeká milé překvapení v podobě otcovy závěti. Co více dodat? Trochu zdlouhavé sociální drama s lehkou krimi zápletkou, s postavou hlavního hrdiny, který se nikdy nevzdával a šel vstříc svým cílům. Nejvíce tomuto filmu uškodilo to, že jsem jej nesehnal v lepší kvalitě, než 720p. Kdyby to bylo aspoň v kvalitě 1080p a nadabované, tak by to byla dokonalost sama... () (menej) (viac)

kaylin

Snímek "Charakter" má velmi dobrou, v podstatě noirovou atmosféru. Na mě z něj padla taková lehká deprese z toho, že vlastně není v dějinách pořádně období, kdy by byl klid. Vždy se najde někdo, kdo z nějakého důvodu trpí, vždy je zde vrchní vrstva, která se ukájí na těch slabších. A mohou tam vzniknout pak i takové příběhy. ()

Pawlisman

Hezký a působivý film se skvělou atmosférou a hudbou, který vás udrží v napětí a zájmu od prvních do posledních sekund. K tomu skvěle vykreslené postavy a prostředí přístavního holandského města 1. poloviny 20. století - to vše napomáhá tomu, že na vás film silně zapůsobí a dýchne na vás přesvědčivou atmosférou. 8/10 ()

klukluka

Film o nestvůrách. Ale krásně udělanej. Pocit hnusu se vztahuje i na syna. Nemám pro tento typ lidí pochopení. Jestli tedy vůbec existují. Já nikoho podobného v reálném světě neznám. Snad mu to nezměrné bohatství, které na konci podědil, přineslo štěstí. Snad si pořídil pěknou knihovnu. Jestli jsem si dobře všimnul, tak ho nic jiného nerozechvívalo. Hrozná prázdnota. Ani si to nechci představit. ()

AnciThePuby

Film, který rozhodně stojí za zhlédnutí, byť musím podotknout, že je třeba se na něj obrnit dávkou dobré nálady. :) Už jen název filmu společně s jeho obsahem nás nutí přemýšlet nad tím, o kom je vlastně řeč a s jakými charaktery se můžeme ve snímku setkat. Hlavní hrdina je příkladem nešťastného člověka, kterého poznamenalo jeho špatné rodinné zázemí. Snaží se dokázat, že jednoho dne může být úspěšným jedincem, na kterého začnou být pyšní ti, od kterých si to nejvíce přál... V ten stejný moment ztrácí šanci si své osobní štěstí vystavět na reálných základech, které mu jsou nabízeny, a ke kterým, jako by byl právě díky této touze po uznání slepý. ()

• Děj filmu se odehrává v Rotterdamu ve dvacátých letech 20. století. Vzhledem k tomu, že velká část města byla zničena během druhé světové války, natáčelo se i na jiných místech: v Antverpách, Wroclawi, Hamburku, Gentu a Haagu. (skudiblik)
  • Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatele Ferdinanda Bordewijka. (Hans.)