The Christmas Candle

• USA The Christmas Candle

Hluboko v srdci anglického venkova se nachází okouzlující vesnička Gladbury. Legenda říká, že každých 25 let anděl navštíví vesnického svíčkaře a dotkne se jediné svíčky. Kdo tu svíčku zapálí, obdrží zázrak na Štědrý den. Ale v roce 1890, na úsvitu elektrického věku, tato století stará legenda může skončit. Když David Richmond (Hans Matheson), progresivní mladý kněz, přijíždí do Gladbury, vesničané objevují nový význam zázraku: dobré skutky a činy laskavosti. Zatímco Davidova snaha modernizovat Gladbury ho staví do rozporu se starosvětským svíčkařem, najde nepravděpodobného spojence v krásné, ale skeptické Emily Barstow (Samantha Barks). Nyní musí vznětlivý svíčkař bojovat o zachování dědictví Vánoční svíčky. Ale když svíčka zmizí, zázrak a lidskost dají vzniknout nejúžasnějším Vánocům, jaké kdy vesnice Gladbury viděla. (ČSFD)

Elyssea

The Christmas Candle je vánoční film s velice křesťanským (duchovním) poselstvím. Hlavní hrdina prožívá krizi víry (v době průmyslové revoluce ach-tak-častou) z osobních důvodů a přijede do městečka, kde věří na zázraky všichni vyjma jedné mladé hezké samostatné ženy. Pastor tu tedy působí jako pěst na oko, když se snaží místním vysvětlit, že jejich požehnaná vánoční svíčka není nic než pověra a pravé zázraky tvoříme sami. Jenže... ta svíčka opravdu požehnaná je. Jistě si dokážete představit, kam film zamíří a právě to z něj dělá věc problematickou. Film má ze začátku vcelku hezkou atmosféru a dlouho to vypadá jako hezká vánoční pohádka. Všechna přání se vyplní (a přece jenom je to vánoční film, takže nic překvapivého), jenže pak přijde onen velký zázrak pro nevěřící. A teď záleží na tom, jak velcí jste cynici (přestože jste tam toho anděla viděli a nějaký zázrak čekáte). Na mě to bylo trochu moc a výsledný dojem pak byl trochu trpký. Takže si to dobře rozmyslete (a pokud nemáte rádi duchovní poselství, vyhněte se tomu obloukem). P.S. Obsadit Susan Boyle nebyl ale vůbec dobrý nápad. Hlas má možná skvělý, ale co se herectví týče, tady se žádný zázrak nekonal. ()

rikitiki

Vánoční přeslazený příběh s nebohou Susane Boyle, která ve svém nehereckém zoufalství akorát prkenně postává. Rádoby retro historka trpí přílišným přeplněním postav a happyendem tak přehnaným, že působí dojmem parodie. Hlavní postava kněze s krizí víry se chová v novém působišti jako slon v porcelánu, skoro všechny uráží a neohlíží se na jejich pocity nebo tradice, takže si moc mých sympatií nezískal. Všechny emoce ve filmu jsou zhuštěné a rychle za sebou sázené - tudíž jsou značně nevěrohodné. SHRNUTÍ: Tomu by se vysmál i Charles Dickens. ()

ARI50

Slušná a pěkná vánoční záležitost, koukal jsem když jsem viděl hořet svíčky na stromě tehdy byly blázni. Ale jinak obsazení je v pohodě hudba taky a je to v celku pěkně natočeno ale chyběl mi ten pravý duch vánoc. ()

Aljak

Po všetkých tých šablónovitých vianočných filmoch plných klišé konečne niečo iné a zároveň veľmi vydarené. Námetovo naozaj skvelé a celý ten koncept vianočnej sviečky sa mi naozaj dosť pozdával. Horšie to už bolo s niektorými postavami, obzvlášť s novým reverendom Davidom. Nechápem akým zázrakom by takýto muž bez oddanosti k viere a nádejam mohol vykonávať prácu kňaza, ktorý sa v mnohých ohľadoch správal podľa mňa až príliš asertívne, obzvlášť k dvojici manželov šíriacich sviečkový zázrak. A trochu mi vadila aj tá fantastickosť, najmä v závere príbehu. Ale nevadí, ako celok to bolo naozaj pekné, najmä to ústredné posolstvo, že nezáleží na tom či nám dá nádej nejaká sviečka alebo ju podmienia slová plné podpory. Napokon vždy záleží na tom, či v tú nádej naozaj veríme alebo nie. ()

Asenath

Miluji Vánoce. A miluji tenhle příběh. Ano, má to svoje mouchy, a zapřísahlým ateistům se asi líbit nebude, ale pro adventní čas je to ideální film :-) ()

Asmodin

Jak přivést lidi na víru? Dáte jim legendu! Jak k víře přivést nevěřícího namyšleného kněze? Srazíte jeho pýchu a dáte mu jedinou naději v podobě andělem požehnané svíce. Děj nijak neohromí, ale přesto příběh nabízí klidnou a příjemnou podívanou pro celou rodinu. ()

brumbrum

Celkom fajn, aj ked mi nie je jasne, aky zamer to malo :o) - asi daky duchovny, aj ked totok moc duchovne ci krestanske zrovna nebolo, skor rozpravkove, mile, pre deti. Ale i tak pekne; len clovek nesmie cakat duchovnu pointu, skor daku vianocnu pohodovku o zazazracnej sviecke, prilis neveriacom pastorovi, ktory je fajn, ale na zazraky prave neveri. Sudiac podla komentarov nizsie, to domota skor pospolity ateisticky lud, ktorym sa to bude lubit ako "nabozensky film", lebo sa tam hodne vyklada o dobrote, ludskosti, viere, zazrakoch - ale o Bohu a krestanskej viere to nie je. Ale stale lepsie, nez Heri Ploter alebo nez drotom do oka, cize my to vychadza na 4* za snahu a celkom prijemny zazitok. ()

PhoenixSwan

Ponořit se do vánoční atmosféry měsíc po nich a ještě k tomu v tom duchovním stylu. Jímž byli lidé v 19. století zvyklí slavit celé tyto svátky, bylo díky tomuto filmu až velice snadné. V Boha a křesťanství sice nevěřím, ale věřím v zázraky, anděly a pohádkové příběhy. Jeden z nich je i The Christmas Candle. Jednou za rok navštíví svíčkárnu anděl a požehná jedné z nich. Ta potom plní modlitby obdarovanému. Krásný pohádkový příběh, který pohladí duši, vykouzlí úsměv na rtech i vám vžene slzy do očí. Mužského představitele hlavní role nemohli vybrat lépe. Jelikož Hans, jak ho znám, se dokonale připravil na roli reverenda a modlil se tak přesvědčivě, že se mu musela za tu dobu nad hlavou objevit svatozář. Susan Boyle byla do filmu obsazena nečekaně hlavně kvůli zpěvu a jelikož to není žádná herečka...je to znát. V roce 1890, kdy se odehrává tento příběh, byli na začátku s elektřinou a proto pro ně bylo světlo svíček velice důležité. My už jen zmáčkneme tlačítko a máme světla kolik chceme. Já se však ráda stále obracím na magické světlo svíček. Tu atmosféru žádný moderní výrobek ještě nepřekonal. ()

suomifilm

Konečne po všetkých tých ukričaných Santa Clausoch (česká verzia ukradnutých vianoc - Satanoch Kalousoch :-) ) konečne naozaj vianočný film. Reálne za 4*, ale v boji proti krikľúňom v červených čapiciach dávam jednu navrch. ()

splaty

Celkem obstojný vánoční příběh doprovázený zpěvem Susan Boyle. Téma trochu křesťanské, ale o čem jiném, než o víře a naději vánoce jsou.. ()