Malý princ dostane od Železného Jána úlohu strážiť Zlatú studňu. Keď si do nej z nepozornosti namočí vlasy, musí odísť do sveta, aby spoznal jeho biedu. Pracuje ako kuchtík i ako záhradník v susednom kráľovstve a keď vyrastie, zamiluje sa do krásnej princeznej. Ich láske ale nepraje zlý Čierny rytier a tak princovi neostáva nič iné, iba poprosiť Železného Jána o pomoc... (STV)

Tommassi3

"Kuchař by zasloužil setnout hlavu !! Za to, že mi tuhletu pochoutku celá léta zatajoval.." ;) No, já bych se nad libečkem - Poznámka pro bratry z druhé strany.. Jde o ligurček..;) - patrně tak nerozplýval.. Stejně jako nad touhle grimmovskou adaptací, kterou však překvapivě tentokrát němečtí tvůrci zas až nikterak zásadně nevykleštili.. Takový typicky německý Bajaja, Troška kýč, Troška křečovitá řachanda, jehož samotný Željesboj navíc snad až příliš asociuje Zálesáka Chucka Norrise.. ()

pupidup

Být dítě, asi bych se utahaností nudilo... nepochopila jsem smysl Željezboje - asi ekologie...exteriéry v krásném prostředí... :o) a konec stylu princ Bajaja to už jsem se bavila, až na okažik návratu jeho rodičů, po kterých celá leta ani nevzdychl, ani když vyhrál princeznu. Režisér měl asi zlé zážitky z dětství. A z hygienických důvodů je potřeba vyčistit studnu! :D ()

Fabe

Željesboj nebo Železný Jan je jednou z pohádek, kterou ve svě době sbírali a zapisovali břatři Grimmové. Jestli jsou Popelka, Sněhurka, apod. určené pro děti, dívky, ženy, Železný Jan je určen pro chlapce. Namísto tohoto filmu doporučuji pohádku nejprve přečíst (ve filmu je příběh častečně poupraven), případně přečíst celou studii pohádky od Roberty Blye, který v ní našel spoustů symbolů z kolektivního nevědomí, které provází mužské jedince od útlého dětství až po dospělost, což je právě příběh našeho hlavního hrdiny, prince Jana. Filmové zpracování je bohužel místy až amatérské, tohle by zasloužilo pořádný rozpočet, aby se z toho stala klasika viz výše zmíněné pohádky Popelka a Sněhurka. ()

Gooran

Německý pohádky zrovna dvakrát nemusím, nicméně tahle mě takhle při svátečním dopoledni dost bavila a nabídla hodně zajímavých a nových věcí. Zajímavý příběh, zajímavé provedení (snad až na trošku zastaralou scénu, kdy Željesboj odnáší malého Jeníka na rameni). Bude-li možnost, podívám se příště znovu. :) ()

Jezinka.Jezinka

Postava, která se na začátku jeví jako čiré zlo se ukáže být postavou ve své podstatě ryze kladnou. Žel, nemá ve filmu tolik prostoru, kolik by mít mohla. Královští rodiče malého prince Jana předvádějí dva rozdílné, ovšem v konečném důsledku stejně zničující, způsoby rozmazlování dítěte, které ve výsledku vedou k tomu, že doma není rozumně soběstačné disciplinované dítko, ale svéhlavý zhýčkaný spratek. Jejích dílo zkázy naštěstí není dokonáno, což hlavímu hrdinovi umožní být hrdinou kladným a vcelku sympatickým. Všechno to završuje půvabná princezna. Škoda, že scenárista napáchal v příběhu několik zásadních mezer v logice, které by mě rušily už ve věku mateřské školy, protože tato pohádka je nejen v rámci německé produkce nad průměrem. ()