V dnešní Pohádce pro pamětníky si chudý mládenec vyslouží štěstí v zemi pohádek. Když vesnický chasník Matěj (P. Timčo) osvobodí v lese motýlka z pavučiny, ještě netuší, co všechno na něj čeká. Za jeho dobrý skutek jej motýlek zavede do pohádkové krajiny. V této nové zemi rostou na jedlích marcipánové šišky, ze studánek se dá pít malinovka a v chaloupce na mýtině žije moudrá kouzelná babička se svou vnučkou Amálkou (B. Faltusová). Zde na Matěje čeká mnoho nástrah, které bude muset překonat svým důvtipem a dobrým srdcem. Možná si nakonec za odměnu vyslouží i lásku. (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

V rámci žánru a doby ničím nevybočující příjemná kulisovka, kterých jsme v dětství vídali dvaapadesát do roka. Amálka volající lišku Elišku a medvídka Davídka by si se svým citem pro úderný rým zasloužila zachránit ještě srnu, jezevce, tchoře a bobra. ()

Ivoshek

Klasická televizní tvorba raných 80. let. Papundelkové dekorace, plyšová Liška a herci, které už nikde jinde neuvidíte (snad kromě Zatloukala, co se zjevil v dalších produkcích z brněnského studia). ()

ostravak30

Další z mnoha televizních pohádek, která nemá v podstatě co nabídnout. Nejde ani tak o ty příšerné studiové kulisy a liška, kterou jsem minulý týden viděl v O Ptáku Ohniváku. Ale spíše je to pohádka bez jasné dramatizace. Takové proklouznutí do pohádky připomíná spíše dnešní fantasy ve stylu Letopisy Narnie nebo Čaroděj ze země Oz. Taky král zrovna nepřipomínal krále a zakletá princezna nebyla tak docela zakletá. A protože ani herci nebyli z nejznámějších, tak opravdu není důvod si pohádku znovu pouštět. ()

otík

Na začátku to vypadalo na pořádný průšvih, ale pak se děj docela slušně rozjel a nakonec tato pohádka dopadla lépe, než jsem čekal. Neokoukaní brněnští herci to zvládli na jedničku, scénárista vymyslel slušný děj a natočené je to sice ve studiu, ale nevypadá to tak levně. Za mne velké díky brněnskému pracovišti Československé televize. ()