Kostra neznámeho Slovana, vzácny nález archeológa Viktora Hatalu, hlavnej postavy slovenského filmu Postoj, vyzýva k zamysleniu nad neľahkými otázkami: Akí sme boli? Ako sme žili pred stáročiami? Čo sa z nás odvtedy stalo? Na poslednú z nich sa pokúšajú odpovedať tvorcovia celovečernej snímky, scenáristi Marián Zachar a Martin Šulík, ktorí sa inšpirovali rovnomennou novelou nášho významného spisovateľa Jána Johanidesa, publikovanou v zbierke "Súkromie". Spolu s režisérom Vladom Balcom, ktorý na seba upozornil dokumentárnymi filmami i hraným debutom Uhol pohľadu, nás uvádzajú do archeologického prostredia. Dlhoročné spory medzi uznávaným odborníkom na starých Slovanov Viktorom Hatalom (Jiří Kodeš) a jeho bývalým kolegom, terajším nadriadeným, Rudolfom Hlavsom (Jindřich Světnica) sa vyostril potom, čo sa pragmatický šéf, čulo fungujúci vo svete intríg, kompromisov a výhodných známostí, snažil presadiť svojho protekčného chránenca, ambiciózneho Tibora Holku (Juraj Hraško) ako vedúceho výskumu. Na eticky pochybné "rošády", do ktorých Hlavsa vtiahol Hatalu, však tragicky doplatí mladý nadšenec archeológie Imro (Andrej Kraus), ktorý odmieta morálne kompromisy aj v milostnej oblasti. Jeho obdiv voči Veronike (Jitka Asterová) sa mu nakoniec stal osudným. (oficiálny text distribútora)

milos.bradik

Zajímavý film. Nic pro běžné konzumenty zábavy. Pěkně to ukazuje jak se za komančů zacházelo s odborníky a jací většinou byli vedoucí pracovníci. ()

• Film bol natáčaný v Bernolákove, Bratislave, Dunajskej Lužnej, Pohraniciach a Žiranoch. (Raccoon.city)