Prokletý klaun

Realitní makléř Kent si na sebe vezme starý kostým klauna, aby udělal radost synovi na narozeninové oslavě. Další den však kostým nedokáže sundat a cítí, jak k němu převlek přirůstá a on se mění. Dávný vlastník kostýmu ví, že se jedná o démona, kterého mohou  zastavit pouze setnutím hlavy. Kent se proměňuje ve strašlivého klauna, který se živí nevinnými dětmi a má chuť i na svého syna... Meg uspořádá narozeninovou oslavu pro svého sedmiletého syna Jacka, který miluje klauny. Jackův otec Kent si na sebe obleče starý kostým klauna, který najde v truhle v domě, jehož prodej právě zařizuje. Oslava se podaří, ráno však Kent nedokáže odstranit umělý nos, sundat paruku ani kostým. Kent se pokusí oblek rozříznout, ale pořeže se. Meg mu násilím sundá umělý nos i s kůží, a tak musí Kent kvůli krvácení do nemocnice. Kent si musí ostříhat a obarvit vlasy, na obličej si dát make up, aby zakryl bílou barvu, a nosit dlouhý kabát. Kent se dopátrá muže, kterému kdysi kostým patřil. Karlsson poví Kentovi, kým byl původní klaun – žil v horách, měl bílou pleť, opuchlý nos od chladu a lákal děti do jeskyně, kde je pojídal. Kent se napije čaje, usne, a když se probudí, je svázaný a Karlsson mu chce setnout hlavu, protože jedině tak se zbaví démona. Kent ho přepere, začíná cítit, že se proměňuje, a tak uteče. U skautského tábora přiláká k sobě chlapce a ukousne mu prst. Kent vypadá příšerně, má bolesti, proměňuje se ve strašlivého klauna a musí zápasit s chutí zabíjet děti. Pokusí se zastřelit, ale přežije. Kostým se stává jeho kůží. Když se pokusí spáchat další sebevraždu, zabije ozubené kolo chlapce, který vejde do pokoje, a Kent ho pak celého sní. Meg hledá Kenta ve všech domech, které prodává. Když ho najde, vezme ho zpátky domů, aby mu pomohla. Kent se nechá přivázat řetězem a Meg hodlá najít způsob, jak kostým ze svého manžela sundat. Jack poví otci, že ho kluci ve škole šikanují, a on je zabije a sní. Jejich pes sežral kousek Kentova nosu, když zaútočí na Meg, Karlsson mu setne hlavu. Kdysi si kostým oblékl, aby potěšil děti v nemocnici, a pak se ho nemohl zbavit. Zachránil ho jeho bratr, který dal démonovi pět dětí z onkologického centra, které umíraly. (TV Prima)

tron

S prižmúrenými očami (a okuliarmi dole) 70%. Postavy nezaujímavé, trvá to otravné dve hodiny, všetci až na hlavného (anti)hrdinu sa nedokážu zachovať svinsky (jeho žena chvíľu chce, ale rýchlo ju to prejde), neviem, či je Peter Stormare nudnejší s bradou alebo bez nej a celkom by ma zaujímala policajná správa („No, takto pán veliteľ, takto! S chalanmi som nabehol do domu a zistil som, že chlapíka posadol klaunovský kostým, vinou ktorého zjedol pár deciek.“). Pripomína to drsnejšieho Santa Clausa s Timom Allenom, čo nie je dobre. Ale musím prihodiť pár percent za originalitu (film robí s klaunmi to, čo Rare Exports so Santa Clausmi), nebojácnosť (žranie detí), nechutného klauna a gore. Najviac prekáža biedny, nelogický scenár (prečo chlapík nežiadal od lekárov odborné odstránenie kostýmu a nechal sa odradiť jednou trápnou návštevou v ambulancii? Prečo to vzal na seba Stormare? Z lásky? K cudzím ľuďom?! Prečo klaun po zožratí štyroch detí, pričom mu chýba už len piate, komplikovane vydiera manželku, aby mu doniesla piate, namiesto toho, aby odbehol do najbližšieho domu, nejaké uniesol a mal to z krku za 68 sekúnd? Atď.) ()

Anderton

Kvalitne napísaný horor so zopár výborne nakrútenými scénami a skvelými maskami. Prečo teda nižšie hodnotenie? Klaun bohužiaľ nemá atmosféru, všetko mimo hororou pôsobí ako z televíznej drámy a zrejme bude pes zakopaný aj v tom, že námet by perfektne zapadol do produkcie osemdesiatych rokov. Vtedy by sa stal bezpochyby aj kultovým dielom. Andy Powers si úlohu klauna užíva, show si ale pre seba neprekvapivo kradne Peter Stormare. No a bohužiaľ Laura Allen nebola dobrá voľba, manželku si mala zahrať Elisha Cuthbert, hneď by sme tu mali viac komentárov. Film môžeme čítať ako metaforu krízy stredného veku, či alkoholizmu alebo aj závislosti na drogách, v tomto je interpretácia otvorená a rozhodne to sú plusové body. Škoda tej atmosféry, takto 70%. ()

George Stobbart

Realitný agent potrebuje klauna na synovu oslavu a tak si na poslednú chvíľu požičia obleček, ktorý objaví v jednom z prázdnych barákov čo má na starosti. Ten sa však už nedá dať dole... Klaunská téma je v hororoch pomerne vďačná a tak sa už samozrejme objavilo viacero kvalitných počinov (It, Clownhouse, Amusement, All Hallows' Eve, Stitches...), ale ani táto novinka na tom nie je nejako zle. Len proste nedosahuje kvalít už videných a spomínaných; chýbalo mi tam niečo „viac“ – čo by ma nadchlo, alebo aspoň postrašilo. Začína sa s trochou čierneho humoru, onedlho sa to kúpe v dramatickom body-horore a postupne sa vezieme po drsnej koľaji vyvražďovačky detí. Oháknuté temnou atmosférou, obstojne natočené, miestami slušne napínavé, ale po väčšinu času predvídateľné a nie celkom dotiahnuté. Ako jednohubka na hororový večer dostatočné, nič viac / nič menej. ()

darkrobyk

Po delší době jsem spokojený.Existenciální drama šmrcnuté horrorem se povedlo, a i když nedám plný počet, tak ty 4* jsou velmi silné. Nevzpomínam si, kde jsem naposledy viděl, že by si někdo něco na sebe vzal a nemohl se toho zbavit. Snad Emil z Lönnebergy, co si nasadil polévkovou mísu na hlavu... Kent ovšem začne procházet změnou mezi Vlkodlakem a Mouchou a je jisté, že cesta zpět nebude snadná, pokud vůbec nějaká bude. Kentovo vnitřní rozpolcení netrvá dlouho, temná strana začne velmi rychle přebírat vládu. Gore je umírněné a pro tento snímek dostačující. Přeci jen, trhání dítěte na kusy v přímém přenosu bývá v horrorech spíše výjimkou. Po celou dobu se mi do mysli vkrádal klaun z Kingova To...povedené. ()

S.Quentin QUALE

Je docela škoda, že Jonu Wattsovi příliš nevychází pokusy o zahuštění atmosféry, protože jen tak mohl Klaun plně využít potenciálu jedné z nejlepších hororových masek za poslední roky a stát se děsivým hororem. I tak toho ale zbývá dost, jelikož se v průběhu seznamujeme se zákeřňáckým klaunským převlekem zabijákem, jež činí ze svého nositele pojídače malých dětí. Po postupném úvodu se film pohybuje ve vodách spíše slasherové zábavy, takže krve cáká dostatek, nějaká ta (jak jinak) dětská končetina se taky objeví, ze začátku dokonce padne nějaký ten vtípek. V tomto směru je nuda vyloučena a v kombinaci z našlapaným záporákem bych ani nedivil, kdyby jsme právě pokládali základy něčeho, na co bude v budoucnosti navázáno. Clown pobaví, a i když bohužel nemá dost šťávy vyděsit, což možná ani nebylo záměrem, za pozornost bezesporu stojí. 75% ()

• V jedné scéně si Kent (Andy Powers) zraní levé zápěstí a zaváže si ho. Později má ale obvaz na pravé ruce. (noelcoward73)
  • Jon Watts a jeho přítel Christopher Ford natočili falešný trailer k filmu o otci, který se změnil v zabijáckého klauna poté, co si vyzkoušel starý kostým, který našel ve sklepě. Po nahrání upoutávky na YouTube Wattse oslovil Eli Roth s nabídkou na výrobu celovečerní verze. (JerryMalfoy97)
  • Film je založen na stejnojmenném krátkém filmu stejného režiséra z roku 2010. (Duoscop)