Druhý film trilógie o troch ženách a ich hľadaní šťastia a zmysluplného života sa zaoberá témou viery. Anna Marie, sestra Teresy z predchádzajúceho filmu Raj: Láska, je hlboko veriaca katolíčka. Počas práce misionárky na predmestí Viedne navštevuje prisťahovalcov. Jedného dňa sa však domov vráti jej manžel, egyptský moslim na vozíčku. Oba svetonázory sa nevyhnutne stretnú, pričom namiesto modlitieb sa objavia hádky a násilie. Režisér Ulrich Seidl opäť manipuluje diváka do nepríjemnej pozície voyeura, ktorý pozoruje až príliš intímne a často trápne životné situácie. Viera má vo filme podobu fanatizmu, ktorý paradoxne nevychádza z islamu, ale z kresťanstva. (HBO Max)

TaxiDriver

Něco mezi Tierische Liebe a Jesus, Du weisst, ale naštěstí to v posledních minutách jde ještě dál. Nějak mě z toho dojmu autenticity vytrhávala Maria Hofstätter. Je to snad poprvé, co Seidl použil jednu herečku víc než jednou, furt jsem tak musel myslet, že to na plátně není Anna Marie, ale ta šílená stopařka ze Psích dnů. Stejně tak na mě působilo jako zcizovák cameo Blízkého přítele Reného Rupnika. Každopádně ve výsledku jsem trpěl celé dvě hodiny.. ()

Hamaradža

So svojim rakúskym intelektuálskym cynizmom si Seidl nemilosrdne šťuchá do náboženstiev a veriacich ľudí, ktorých akoby všetkých vnímal iba ako fanatikov odtrhnutých od reality, za mňa ale tentokrát trochu samoúčelne, vychcene až tézovito (naproti napríklad sofistikovanému Buñuelovi). Vďaka jeho jedinečnému režijnému naturalizmu je to i tak veľmi hmatateľný voyeursky zážitok a príjemne pôsobí dotyk témy problematiky imigrantov v rakúsku - oproti prvému dielu trilógie (ktorý mi prišiel ako trefa do čierneho) však určite cítiť kvalitatívny prepad. Tak či tak, ako povedal Buñuel - Keby sa dnes Kristus vrátil, ukrižovali by ho znovu. 3,5* ()

joelly01

Ten uchyl Seidl je genius a ja mu tam tu petku proste vpalit musim! To je uplna lahoda divat se na takovy film! Tentokrat se na pilu netlacilo ozlomkrk jak v "Liebe", procez dojem to na me udelalo mnohem hlubsi. Stava se ze me nekriticka obdivovatelka Rakouska... Nejen Alpy, Stefan Eberharter, Marlies Schild a Marcelek Hirscher... ale i Haneke, Seidl, Waltz, Jelinek.. To je proste parada, to je proste mnam a me zde uplne zari oci stestim a mam "dusu v peeeri". Jo a Mozartuv dort. ()

dubinak

Jestli něco nesnáším tak je to ortodoxní náboženství a jako zapřísáhlé ateistce a pacifistce se mi toto téma příliš nezamlouvalo. Na druhou stranu mi Seidl ukázal vše, co je na náboženství špatně a nevyhnul se ostré humorné satirické kritice zaslepenosti Jeho následovatelů. Nicméně ten vtipný karikaturní vrt do života bigotních magorů nevyváží tu nudu, která vládne ve většině scén, které jsou na sílu natahované, repetitivní a únavné. Ta rvačka s opilou ženou v bytě mi lezla na nervy a vlastně celá ta spasitelská vize propagovaná hlavní postavou společně s ní mi lezla hodně na nervy. Takže za mě nejslabší díl trilogie, ovšem vizuálně si to drží svoji tradičně vysoce kvalitní fazónu. ()

klukluka

Taky síla… Nemám kolem sebe jedinýho člověka, kterýmu bych mohl tenhle film doporučit, aniž bych se bál, že mi za to bude spílat. Totální psycho. Nicméně Ráj se mi tím, jak byl živější a pestřejší, líbil víc. Tohle bylo komornější, tišší, paní černoprdelníková byla taky řádně ujetá, jen úplně jinak než ta běhna z prvního dílu rakouské trilogie o stárnoucích ženách, které nevědí, co roupama. ()

• Ulrich Seidl chcel pôvodne natočiť jeden film pozostávajúci z troch príbehov. Až v strižni zistil, že má príliš veľa materiálu, a tak vznikli tri celovečerné snímky. (ThirdSphere)