Znovuzrozeni

• Francúzsko Les Revenants (viac)
Mysteriózny / Horor / Thriller
Francúzsko, (2012–2015), 14 h 26 min (Minutáž: 50–60 min)

Hudba:

Mogwai, Jeff Russo

Frédéric Pierrot, Samir Guesmi, Guillaume Gouix, Anne Consigny, Clotilde Hesme, Céline Sallette, Pierre Perrier, Ana Girardot, Jérôme Kircher (viac)

V malom francúzskom horskom mestečku, ktorému dominuje umelé jazero s obrovskou priehradou, sa stane zázrak. V uliciach sa začnú objavovať ľudia, ktorí sú už roky mŕtvi. Mestečko tak čaká náročná úloha začleniť domnelých mŕtvych späť do spoločnosti a zároveň prísť na koreň toho, čo stojí za týmto neuveriteľným fenoménom. (Arsenal83)

cachina

Francouzská seriálová pecka, jenž také získala nominaci na Emmy. A to zcela po právu. Adaptace stejnojmenného filmu z roku 2004 vypráví o návratu mrtvých mezi živé. Hororové téma natočené ne úplně čistě hororovým stylem. Jedná se o tzv. demografický určený typ seriality, kdy je makrosvět omezen na určité území (zde dokonce je to doslovné - postavy se nemohou dostat pryč z onoho místa). V tomto případě se nacházíme v horském městečku, nad kterém se tyčí vodní přehrada. Seriál sází na pomalejší tempo a mrazivou atmosféru, při které dostanete příjemnou husí kůži. Tvůrci se zaměřují především na postavy, jejich jednání a osudy. Seriál sestává (respektive první řada) z osmi dílů, jenž jsou po většinu věnované jednomu z hlavních hrdinů (jednotlivé epizody také nesou jejich jména). Postupně odkrýváme jejich minulost. Ne ale všechny postavy jsou vztahově propojené. Jen některé pojí relační vztahy. Vše je natočeno stylem, jenž na sebe nestrhává pozornost, čímž se divák může zaměřit pouze na dění v městečku. Kriticky příznivě přijatý počin ukazuje, že k filmovému zážitku není zapotřebí velkorozpočtové akce, ale ,,stačí" mít vynikající scénář, jenž pokládá mnoho otázek, ale mnoho z nich nezodpovídá. K tomu ještě přičtěte úžasný hudební doprovod a pro mě Les Revants znamená jeden z nejlepších seriálových děl posledních let. ()

hous.enka

Neviděla jsem Městečko Twin Peaks, takže nemůžu srovnávat, ale mně se tenhle seriál o návratilcích líbil. Ať už jde o skvělé prostředí maličké vesničky, kde každý každému vidí do talíře, o nejrůznější vztahy mezi jednotlivými postavy nebo o velmi dobré herce (malý děsivý Victor vede). Pokud jde o závěr, byla jsem nadšená - byl logický, přijatelný a do poslední chvíle jsem nevěděla, co bude následovat - půjde/nepůjde? Na to, že jde o "pouhou" televizní tvorbu Canalu+ jsou Les Revenants velmi zajímavý počin a stojí za to tenhle seriál vidět. Navíc letos se můžeme těšit na další sérii, takže jsem zvědavá, zda se znovu ocitneme v tomhle přehradním městečku, anebo zda se děj přemístí někam jinam a my budeme sledovat životy nových Znovuzrozených. ()

Tosi

Znovuzrozeni jsou skuteční a neskuteční zároveň, pro někoho krásný sen, pro jiné noční můra. Jsou emotivní, náladoví, strhující, mysteriózní, návykoví a otevírající vyčerpávající otázky bez odpovědí. Význam mizející vody, jizev, Lucy, Victora, k vzteku, ale odpovědi nepřišly. Nevadí, k uklidnění stačí zavřít oči a poslouchat melancholický soundtrack od Mogwai, ten je minimálně stejně dobrý jako seriál, takže nakonec těch pět hvězdiček s chlupem projde, ()

edie sedgwic

Do kategorie hororov by som tento serial urcite nezaradila. Plynie velmi pomalym tempom a "lakavych" momentov je tam naozaj minimum. Vzdy si rada pozriem iny ako americky serial a tento ma skutocne svoje kvality. Prekazal mi len fakt, ze k niektorym otazkam sa pribeh vobec nevrati a ostanu bez odpovede. Prostredie zapadakova este umocnuje atmosferu, dej sprevadza tajomna hudba a viacero pribehov, ktore sa postupne prepajaju vytvaraju zaujimavy mysteriozny serial, ktory urcite odporucam. ()

nessbeal

Seriál sa odohráva v malom horskom mestečku vo Francúzsku, kde sa odrazu jedného dňa zjavia ľudia, ktorí zomreli. Bez toho, aby o svojej smrti vedeli sa jednoducho vrátili do svojho starého života. Vrátili sa v hmotnom stave, nie sú teda duchovia, ale dalo by sa povedať, že istá obdoba zombie. S tým rozdielom, že stále vedia artikulovať a necítia túžbu vrhnúť sa na svojich blízkych a dať si ich na obed. ()

• Přehrada, která hraje v seriálu významnou roli, se jmenuje Tignes, známá také jako chevrilská přehrada, která se nachází na řece Isère v obci Tignes ve francouzském regionu Auvergne-Rhône-Alpes (Trajektt)
  • Fabrice Gobert vybral pre realizáciu soundtracku škótsku skupinu Mogwai, pretože podľa jeho názoru má ich hudba "napätie a atmosféru, ktorá je ťaživá aj éterická, má súmrakovú dimenziu". Skupine radil, aby pri skladaní piesní mysleli na filmy ako Twin Peaks (1992), Osvietenie (1980) či Mŕtvy muž (1995). (Arsenal83)
  • Seriál byl natočen ve francouzských městech Annecy a Seynod, které se nacházejí ve francouzském regionu Horní Savojsko. (Trajektt)