Vančura

Španělská komedie (titul znamená v českém překladu TEĎ NEBO NIKDY) o svatebních přípravách, během nichž se pokazí, co se dá. Nastávající manželskou dvojici - Alexe a Evu - herecky ztvárnili Dani Rovira a María Valverde a ve filmu se podle mě k sobě celkem hodí (ačkoli je mezi herci věkový rozdíl 7 let - on je ten starší a je to docela vidět). Film začíná retrospektivně v minulosti (v Anglii v roce 2005) v okamžiku, kdy oba ukončují vysokoškolská studia - Alex je brýlatý ňouma, který se drží stranou kolektivu a který si vysloužil posměch kvůli svému zvyku lepit na všechno svoje jméno. Eva je atraktivní studentka, která si nic nedělá z toho, že jejím kamarádkám se Alex nelíbí, a shledává ho "roztomilým". Opilá Eva usne u Alexe v pokoji na koleji ještě před tím, než jí stačí vyznat city. Zatímco spí, Alex jí do ucha pošeptá vzkaz "jejímu mozku", že je "taky roztomilá". Střih o dlouhých 10 let do současnosti (rok 2015; ve filmu není nijak řečeno, co se celou tu dobu dělo; ti dva dosud nemají žádné dítě ani nejsou "přechození" nebo tak něco - to mi docela vadilo, ten nevysvětlený skok v čase, nemluvě o tom, že oba herci samozřejmě "po 10 letech" vypadají zcela stejně, pouze Alex se zbavil svých brýlí), Eva s Alexem mají mít svatbu, a většina komických situací v ději plyne z toho, že všechny plány nevychází a objevují se nové a nové komplikace. Film je v tomto smyslu plný nadsázky a někdy až absurdních situací, ale po mém soudu nikdy neopustí pole dobrého vkusu, a ani nesklouzne do trapnosti, vulgárnosti či nechutností, kterými tento žánr v posledních letech trpí. Osobně mi ten film přišel zpočátku dosti prostoduchý, ale postupně se mě celkem získal, protože je vážně vtipný, a velkolepým romantickým závěrem mě vyloženě nadchnul - film končí přesně tou správnou romantikou, která tam má být. (Nejen) všem fandům M. Valverde lze tuto pohodovou komedii doporučit - v tomto filmu je naprosto skvělá (i když už měla i hezčí role) a už kvůli ní stojí film za vidění. V záplavě unylé americké produkce, v níž jsou od sebe filmy tohoto typu k nerozeznání, působí tento film jako vítané žánrové osvěžení. Do českých kin se to nemá šanci nikdy dostat, ale kdo chce, ten si k tomu filmu cestu najde - osobně mě ten film velmi potěšil. ()