Utopia

Ukážka z filmu 14
Dráma / Mysteriózny / Thriller / Sci-Fi
Veľká Británia, (2013–2014), 10 h 21 min (Minutáž: 48–62 min)

Tvorcovia:

Dennis Kelly

Fiona O'Shaughnessy, Alexandra Roach, Nathan Stewart-Jarrett, Adeel Akhtar, Paul Higgins, Oliver Woollford, Neil Maskell, James Fox, Geraldine James (viac)

Příběh sleduje malou skupinu lidí, kteří se dostanou k rukopisu kultovního grafického románu s názvem "Experimenty Utopie", o nemž kolují zvěsti, že předpověděl nejhorší katastrofy minulého století. To má za následek, že se na skupinu zaměří vládní organizace známá pouze jako "The Network", které se musí nálezci románu vyhnout, aby vůbec přežili. (mac000)

Ukážka z filmu 14

Splasher

Shodou okolností právě bojuju s chřipkou. ___ Seriál je místy velmi nepříjemný ke koukání. Mám osobní tip, kde se ušák skrývá, ale snad mě tvůrci překvapí. ___ Tak jedna z mých 20ti teorií byla blízko finální verzi. Tohle ještě budu muset chvíli zpracovávat ... Jo a abych nezapomněl: Kudos to Channel 4 for making this happen. See what I did there? ___ I 2. sezóna má co nabídnout. Hlavní slovo má opět vizuální stránka doprovázená znepokojivou hudbou. Do toho velmi povedený pilotní díl, který ukazuje vznik Januse a Networku. A přesto musím konstatovat, že bych byl radši, kdyby to už celé skončilo 12tým dílem. Možná ještě jeden speciál a dost. ()

Hanys_

Mám rád konspirační teorie. Utopia navíc po pilotu vypadala na naprostou pecku. Ale postupem času (jak se začal děj víc zamotávat) už šlo počáteční nadšení lehce do p.dele. Tři hvězdy hlavně za ten nápad a nekompromisního Arbyho (skvělý Maskell), protože jakmile nebyl v záběru on, ale hlavní skupinka "teenegerů", tak Utopia dost nudí. 6/10 ()

Eddard

Bohužel, za mě nepochopení a nuda. Nebavili mě postavy, na konspirační teorie jsem většinou alergický (nebo spíš na většinu takových teorií), velice rychle mě přestal zajímat děj a tak jsem se ke konci šestého dílu svezl hlavně ze setrvačnosti (když něco začnu, rád to obvykle dotáhnu), kde mě docela mile překvapila finální pointa. Problémem tohohle nového komiksového trendu v britské televizní produkci (Misfits, Jekyll a spol.) je pro mě to, že si scénáristé nějakým velice nadějným a zajímavým tématem ukousnou sousto nad své (rozpočtové/ dramatické/televizní) možnosti a po jednom, dvou dobrých dílech s ním velice těžkopádně žonglují do konce sezóny. Daleko zdařilejšími zástupci téhle nové vlny jsou Sherlock (s Cumberbatchem) či ještě lépe Luther (s Elbou). Pokud teda máte chuť na soudobou britskou televizi, doporučuju zkusit spíš tam. 40% ()

erased

"Where is Jessica Hyde?" Bezchybný pilot trochu falešně navnadí na pokračovatele Misfits. Stejně jako předchozí hit Channel 4 se opírá o vážné a aktuální téma, jeho neotřelé zpracování, nevtíravý vtip a audiovizuální fetiš. To svérázné vyžívání se v sázení jednoho konspiračního klišé na druhé tvoří a nadsazeně vtipné a přitom mrazivě reálné (tedy takové, které se naprosto vzpírá obvyklému filmovému zpracování) nakonec tvoří prakticky perfektně fungující celek. Postavy jsou pro tento účel napsány dokonale a scénář jim vychází vstříc - v Utopii se prostě nedá věřit nikomu. I přesto, že to vše je v televizi neviděné, a do budoucna asi i nenapodobitelné, nejvíc v hlavě utkví hudba. Začínající de Veer vytvořil jeden z nejoriginálnějších soundtracků vůbec, který té šílené absurditě dodává šmrnc, o kterém si může nechat zdát drtivá většina velké produkce. Po repríze první a premiéře druhé série už ale není co řešit. Utopia je jednoznačně nejzajímavější a nejnápaditější nový seriál. Nejen to, je totiž hlavně jedním z těch mála počinů, které dokážou využít jak televizního prostoru, tak i filmového vyprávění. Právě kvůli takovým kouskům má totiž televizní produkce větší příslib, než kdy může mít jakýkoli celovečerák. Utopia ten příslib konečně naplňuje na sto procent. Loni jsem tvrdil, že je jejím hlavním tahákem hudba a nejlepší záporák od dob Jokera (a Arby ho dost možná překonal). Dnes půjdu dál - Utopia je must-see protože nic podobného neexistuje. Možná sedne, možná ne, ale rozhodně to je neopakovatelný zážitek. "Where is Mr. Rabbit?" ()

flyboyeda

Velke az obrovske prekvapeni, zajimava konspiracni zapletka a zejmena pak jeji kouzelne a hrave provedeni, pekne barevne (chvilemi az trosku masturbacne moc, ale chapu ze to chteji mit pekne), hodne si tvurci vyhrali i se zvukem, audio-vizualne je to hodne o detailech, pocitove jakoby tam byla i spetka z black mirror, podobna az bych rekl hypnoticka divno-atmosfera jako v Shadow line, je to hodne cerne vtipne, skvele zahrane, nektere postavy jsou ultra-zabavne, zejmena Wilson Wilson me rozsekal, urcite stoji za videni. Dlouho jsem nenarazil na neco s takhle sympaticky sveraznym a zabavnym pristupem. Pokud se vam libily Shadow Line nebo Black Mirror, nevahejte. ()

• Součástí dohody s HBO o adaptaci seriálu bylo, že scénař napíše pro americkou verzi Gillian Flynn. (mirecek)
  • Ve chvíli, kdy Grantova matka hovoří do televize a žádá ho o návrat domů, si můžeme v pozadí všimnout čísla horké linky 0800 345 7462. Pokud jste toto číslo v období vysílání pořadu vytočili, ozval se hlas dispečerky, který byl vzápětí přerušen hlasem Neila Maskella, který se vás opakovaně zeptal: „Kde je Jessica Hyde?“ (LucasAbelle)

Fincher a Cizinci v letadle

Fincher a Cizinci v letadle

14.01.2015

Jak před 17 lety zjistil Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting), remakeovat Hitchcocka není zrovna dobrý nápad. Z jeho předělávky Psycha byl akorát velký průšvih, jemuž se nyní pokusí vyhnout David… (viac)

Fincher si prolistuje prorocký komiks

Fincher si prolistuje prorocký komiks

10.07.2013

Americký remake britského seriálu House of Cards s famózním Kevinem Spaceym v hlavní roli patří k tomu nejlepšímu, co se letos na obrazovkách objevilo. Není divu – za projektem stál jako producent a… (viac)