Párna a nepárna

• Česko Sudá a lichá (viac)

Hromotĺcky Charlie Ferpo (Bud Spencer) vezie na svojom nákladnom aute na preteky motorový čln, a pretože je obetavý dobrák, zvezie mníšku a malú sirotu. V pretekárskom depe sa po prvý raz stretne s modrookým sympatickým Johnnym Firpom (Terence Hill), poručíkom amerického námorníctva, ktorý nedokončil preteky z dôvodu sabotáže, ktorú má na svedomí banda gangsterov, čo zarábajú na športových stávkach tak, že sabotujú favoritov. A práve Johnnyho poveril admirál O´Connor (Woody Woodbury), aby túto bandu, ktorá ohrozuje víťazstvo námorných síl v blížiacich sa pretekoch v Miami, zneškodnil. Súčasne má ako svojho pomocníka získať dobráckeho Charlieho, bývalého slávneho športovca, ale predovšetkým geniálneho hráča. Lenže získať ho pre takú pomoc, akú má Johnny na mysli, rozhodne nebude jednoduché. Charlie sa totiž pevne rozhodol, že už nikdy nebude sádzať a hrať. Johnny vie, že na to musí ísť ľsťou. Vyberie sa do tajnej herne, kde hrá tak zle, že prehrá takmer všetko, vrátane „svojho“ nákladiaku, ktorý parkuje vonku na parkovisku. Keď si ho však gangstri chcú odviezť, narazia na jeho skutočného majiteľa, Charlieho, a, samozrejme, na jeho pádne päste. Johnny využije bitku na to, aby s kamiónom ušiel. Ďalší deň Charliemu zavolá a dohovorí si s ním schôdzku. Tvrdí mu, že je jeho nevlastný brat a na dôkaz ho zavedie za ich otcom, ktorý predstiera slepotu a tvrdí, že je obeťou pomsty mafiána Parapolisa (Luciano Catenacci), ktorému kedysi Charlie zlomil nos. Charlie dojatý jeho osudom sľúbi, že zoženie stotisíc dolárov na jeho operáciu. A to už ho Johnny má tam, kde potrebuje. Prvé peniaze získajú stávkou na dostihoch, kde Johnny zaskočí za podplateného džokeja a zvíťazí v preteku, v ktorom mal prehrať. Postupne získajú päťstotisíc dolárov, o ktoré oberú gangstrov. Tým šéfuje práve Parapolis. Johnny sa dá počuť, že ich vsadí do hry s gangsterským bossom. Dá sa odviezť na jeho jachtu, slúžiacu ako ilegálna herňa, ktorá sa pohybuje v medzinárodných vodách, a je teda mimo dosah polície. Johnny tak síce zostane bez ochrany armády, ktorá mimo pobrežné vody nemôže zasiahnuť, ale zato sa tu nečakane objaví Charlie. A to práve v okamihu, keď Johnny mafiána Parapolisa o všetko obohrá. Gangstri, pravdaže, nechcú Johnnymu dovoliť s výhrou odísť, a tak sa na lodi strhne nevídaná bitka. O tom, kto zvíťazí, netreba dlho premýšľať... (TV JOJ)

CheGuevara

Hodně slabý díl ze série eskapád nesmrtelné dvojice Terence Hilla a Buda Spencera. Ne, že by bitky už nebyly tím, co bývali, ty jsou dokonce ještě originální a svižné, ale to, co tomu chybí, je ten italský švih v jejich ostatních filmech. Ze snímku čiší přílišná snaha přiblížit se americkému publiku a tak se přebírají zápletky z béčkových krimnálek, tolik oblíbených ve státech, a nutno říci že se jim ani toto nedaří. Hlavní dvojice zůstává sympaťáky, ale do této chudé variace na Podraz se vůbec nehodí. Je to jako by jste do Francouzské spojky obsadili tuto dvojku. Tempo je příliš pomalé a mdlé. Vtipu film taky moc nepobral a scénář jako obvykle žádný poklad není. Nevím jak to ve své kariéře považují hlavní aktéři, ale pro mě je to spíše propadák než nějaká výhra. ()

campix

'' Jak je možný, že vždycky vyhraješ ? Modlí se za mě celej sirotčinec. '' Někdo by mohl komedie s legendární dvojicí Hill - Spencer odsuzovat za jejich laciný humor a rvačky, ale mě se prostě líbí a skutečně se u nich baví a Sudá a lichá patří mezi jejich nejlepší dílka. Většinu jejich filmů jsem v dětství viděl nesčetněkrát a i když se na ně podívám v dnešní době, tak se stále zasměji a dokáži se udržet u obrazovky po celou dobu. Humor, který prostě nestárne a to by se mělo vždy dokázat ocenit. Alternativy: Jestli se rozzlobíme, budeme zlí , Dva výtečníci . ()

Georgex

Jedná se o jeden z nejlepších filmů s legendární dvojkou Bud Spencer a Terrence Hill, který by neměl chybět ve sbírce žádného fanouška potrhlých italských komedií. Tento kousek, v tom nejlepším slova smyslu, charakterizuje celé portfólio filmů s touto oblíbenou dvojicí. Opět nám tvůrci naservírovali nekonečné množství osobitých soubojů, rvaček, vtipných scén a hlášek, takže se po celé trvání filmu nenudíte. Za zmínku rozhodně stojí legendární scéna s pistáciovou zmrzlinou. Pochválit musím i skvělý příběh, který svede dohromady dva nevlastní bratry, kteří se snaží zničit sázkařskou mafii a nebojí se k tomu použít ty nejpodlejší metody. Z celé komedie doslova čiší dobrá nálada, která je ukotvena i skvělým výběrem prostředí a výbornou hudbou. Tvůrcům se také povedl výběr vedlejších herců, kteří do filmu výborně zapadají. Celkově nezbývá než konstatovat, že se jedná o skvělou komedii, která patří k mým nejoblíbenějším s touto nerozlučnou dvojkou. Moje hodnocení 85% ()

lykan9

Opět se jedná o bezvadnou komedie, jako prakticky vždy, kde se tito dva objeví spolu. Tentokrát si však dovolím drobnou kritiku. Ač je to jedna z nejlépe hodnocených s touto dvojicí, tak scenáristicky je podle mého názoru jedna z nejhorších. Pro mě je film Sudá a lichá jedním o trochu méně oblíbeným počinem. ()

Kaučuk03

Sice mě už to nebere tak, jako když mi bylo deset, ale na druhou stranu je v dnešní době krvelačnosti milé vidět spoustu ran bez krve a pěstí, které se ani nedotknou obličeje. Má to něco do sebe po tom věčném lámání končetin atd. A navíc do karet tomuto filmu hraje to, že nevsadil jen na dvojici Spencer a Hill, ale, že i příběh nestojí za zlámanou grešli. No a k tomu disko 70 let:) ()

• Bud Spencer vydávající se za Ramona Seranna nastupuje ke zvláštní hře - Jai alai. Ke hře je potřeba míček, potažený kozí kůží o hmotnosti 125-140 gramů a speciálně upravená proutěná rukavice, též nazývána cesta. Hraje se na kurtu, který je obklopen třemi zdmi. Cílem hry je míček po odrazu zachytit do cesty, nejvýše po jednom dopadu na zem a velmi prudce s ním švihnout o zeď tak, aby váš protihráč měl problémy s jeho následným chycením. Odpálené míčky kolikrát létají i rychlostí kolem 300 km/h. (Stocki)
  • Charlie Firpo (Bud Spencer) řídí tahač Kenworth W900B. V závěru dostává jako odměnu jiný stroj Kenworth K100. (Robbi)
  • Keď sa počas automobilových pretekov míňajú Johnny (Terence Hill) a Charlie (Bud Spencer) a hádajú sa, môžeme vidieť, že idú pred ostatnými autami a vedľa nich nikto nie je. Avšak v záberoch vnútri Charlieho auta môžeme vidieť vedľa okna autá, ktoré tam nemajú čo robiť. (ČSFD)

Zemřel Bud Spencer

Zemřel Bud Spencer

28.06.2016

V 86 letech nás v pondělí opustil legendární italský herec Bud Spencer. Parťák Terence Hilla se zamlada věnoval plavání a vodnímu pólu (dotáhl to až na dvě olympiády), v roce 1951 se ale dostal před… (viac)