Přestrojení, výbuch a honička začíná... Florencie, srpen 1944. Němci zasáhli americký letoun a pilot Peter Hawkin se musí katapultovat. Po šťastném přistání na klášterní věži dostává od mnichů tuniku a patřičné zázemí. V blízkosti kláštera dělá profesor Giuliano Fineshei meteorologické experimenty a díky neobratné manipulaci dochází v laboratoři k výbuchu. Němci se domnívají, že jde o útok. A honička začíná... (Lucernafilm Video)

dopitak

(Nepovedených) komedií o druhé světové válce, blíže pak prchání před Němci v jimi okupované zemi je hodně, kvalitativně se ovšem liší. Na jedné straně stojí Velký flám, na té druhé třeba Blázni ve válce. Scénář je dost slabý a nezachrání ho hudební čísla Rity Pavone ani přítomnost Terenca Hilla. Viděno ve stařičkém, unikátním, technicky však katastrofálně provedeném překrývaném dabingu Lucernafilmu. Info pro dabingforum: V českém znění: Jan Šťastný, Petra Hanžlíková. Jiří Zahajský, Ivan Vyskočil, Dalimil Klapka, Josef Velda, Jan Pohan, Nataša Čermínová. Překlad: Hana Kopaulová Produkce Evelina Vrbová Zvuk: Antonín Kravka Dialogy a režie: Soňa Bubníková Pro Lucernafilm video vyrobila v AK studiu LS productions ()

tein

Hrozná hovadina bez špetky vtipu o který se tvůrci sice křečovitě snažili ale vznikla z toho jen ubohá slátanina z trapných scén. Když to porovnám s francouzskými válečnými komediemi tak si říkám, že Taliáni opravdu nemohli mít smysl pro humor ani sebemenší schopnost inspirace či aspoň kopírování toho co ve světě v té době frčelo. Obrat asi přišel až s příchodem spaghetti westernu a nástupem ztřeštěných komedií s Budem Spencerem a Terence Hillem. ()

Snorlax

Proč se na tento film dívat? Máte rádi raritní kousky a podařilo se vám ho sehnat dokonce s českým dabingem. Chcete vidět film, který hodnotili Drsan se Sandrou. Chcete rehabilitovat všechny ostatní hloupé filmy, v nichž hrál Hill. Toužíte vidět Terence Hilla jako potrhlého profesora, který umí poručit větru, dešti (zatím je pouze ve fázi déšť). Chcete vidět Hahna v komedii, která není vůbec vtipná. Líbí se vám hudba Berta Pisana, pak vězte, že ta stojí i za zhlédnutí této hověziny. ()

MickeyStuma

Bláznivé okupační komedie z dob druhé světové války uměli francouzští a italští filmoví tvůrci dobře a vždy svými bláznivinami dokázali zaútočit na naše bránice.  Tento u nás již zapomenutý snímek patří mezi ně a jelikož vznikl v koprodukci Francie a Itálie, je rozhodně na co se těšit. Ztřeštěností je tolik, že filmový fanoušek tohoto druhu komedií bude doslova a do písmene přesycen. Kromě nejrůznějších komiků své doby se představí i Terence Hill, který je v titulcích kupodivu uveden svým původním jménem Mario Girotti. Dějová šablona se použila i později nesčíslněkrát, takže motiv sestřeleného amerického pilota je možno vidět v nejrůznějších podobných filmech nesčíslněkrát. Mezi ně patří i česko-slovenský počin ´Stůj, nebo se netrefím!´ (1997). Potenciál klasické grotesky a použití dialogů a hlášek  byl využit naplno a vyplatilo se. Dokonce zazní i nějaká ta písnička a to v podání Rity Pavone, která v šedesátých letech coby zpěvačka pobláznila celou západní Evropu. No, dnes zní dosti uječeně. Za zmínku stojí i Michel Modo, který si ze snímku ´Velký flám´ (1966) zopakoval roli šilhavého nacistického vojáka a to i se scénou střelby z kulometu po letadle. Snímek samozřejmě není pro všechny, neboť té třeštěnosti je skutečně až příliš, avšak milovníci grotesek si přijdou na své. Nakonec, Steno na režisérské stoličce nikdy nezklamal. ()