Karlos80

Mezinárodně obsazené peplum, jen považte - anglicko-španělsko-francouzsko-italská koprodukce. Pozornému diváku jistě neušla pozornosti postava Tsoura, mladý Terence Hill, tady ještě jako Mario Girotti. Ten vůbec začátkem 60. let hrál převážně v historických filmech, viz třeba Hannibal apod. Jinak mám ale z tohoto filmu víceméně smíšené pocity, především ze samotného děje..Spiknutí ve filmu je dobré, ale chvílemi se opravdu neorientujete především ve všech těch milostných vzplanutích a vzájemných rivalitách, vše se navíc značně komplikuje a vypadá ještě víc neuspořádaně a nesourodě, a to vše tak trochu přebíjí základní myšlenku a smysl tohoto filmu..Film Kartágo v plamenech se odehrává někdy ve 2. století před naším letopočtem, kdy Kartágo (dnešní oblast Tunisu), starověké město v severní Africe u pobřeží Středozemního moře, tou dobou velmi mocné a vlivné, především ekonomicky, dělalo velké starosti především Římské republice. Ta v něm viděla velkého rivala a tudíž i veliké nebezpečí (šlo zde především o nadvládu nad západním Středomořím) a v té době s ním vedla známé tzv. 3 punské války. Tady jsme někde na konci druhé a na začátku a konci třetí. Ta třetí, poslední, byla pro Kartágo likvidační, tato supervelmoc byla obležena, dobyta a srovnána se zemí, stalo se tak nejspíše v letech 149-146 př. n. l., kdy se o to postaral vojevůdce Scipio Aemilianus. Mimoto už jeho současník senátor Cato st. se o tom na sklonku svého života zmínil, ale bohužel se konečného dobytí už nedožil (především proslul větou pronášenou v senátu: "Kartágo musí být zničeno"). Film je, jak už by to mělo u těchto filmů být, krásně barevný, výroba je velká, exteriéry a interiéry věrohodné, má poměrně slušnou výpravu a herecké výkony, především jednotlivé charaktery, jsou taky dobré. Především třeba obchodník a darebák Phegor (Daniel Gélin). Pamětihodnou na tomto filmu je nejspíše parádní námořní bitva a opravdu nádherné pestře řezané galéry. Zníčení a zapálení jedné nepřátelské tu vypadá opravdu velmi realisticky..Co se týče větších bojových scén, které tu jsou až na samém konci, vedené především jezdeckými oddíly, tak se mi tak zdálo, že jim chyběla větší šťáva a především nápad..Navíc jsem si všiml, že film obsahoval řadu chyb, především šlo o mrtvé nebo zraněné vojáky, kdy např. následoval záběr, jak padá s koně a leží nehybně na zemi, posléze nový záběr a voják v polokřeči kolem sebe kouká, co se děje, až zas nehybně padne..Někdy vůbec herci-komparzisti vypadali, jako když nevědí, co hrát, občas se v boji smáli a nebo zmateně pobíhali sem tam...Konec filmu je tak trochu ve stylu "Posledních dnů Pompejí" s tím rozdílem, že tady se nejedná o sopečný výbuch, ale o zapálení města, které bohužel není tak efektní. Podobné filmy: Poslední dny Pompejí, Romulus a Remus, Nel segno di Roma atd. Komentář zde jako první v pořadí. ()

majo25

Zaujímavo zasadené peplum, do obdobia rímsko-kartágijských vojen, dávno po Hannibalovi. Miestami síce krkolomný príbeh s prekombinovanými a mnohopočetnými dialógmi, ale aj so zaujímavou dobrodružnou atmosférou a viacerými súbojmi, v závere aj masovými. Priznám sa, v menách i osobách som sa trochu ztrácal, tých bolo až príliš veľa, jedného som však neprehliadol - mladého Hilla. No a záver, verný svojmu názvu, v podobe búrajúceho sa mesta v plameňoch má gule, podobne ako scéna s horiacimi loďami. ()