Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. (oficiálny text distribútora)

Snorlax

Můžeme očekávat, že Tomáš Kudrna natočí volné pokračování, v němž sestříhá záběry průmyslových kamer z libovolného obchodního centra. Bude to stejně napínavé, stejně pracné a také to bude mít stejnou vypovídací hodnotu. Opět nestačím žasnout, na co se v tomto státě najdou peníze. Dokument nepřináší naprosto nic nového, pár záběrů na volební štáby sice nových asi je, ale krom aktérů určitě nikoho nezajímají. Jedinou přidanou hodnotu spatřuji v krátké vsuvce z volebního štábu Jana Fischera, v níž se tehdejší student práv čílí nad podporou Zemana. Pravda, od té chvíle začne dokument stále nápadněji podsouvat názor Kudrny, že prezidentem měl být kníže. ()

ghatos

Tak se nám skoro po 5 letech vrátil prezidentský cirkus. Zřejmě bude větší a divočejší. Na tenhle dokument se podívat s odstupem jednoho volebního období je poučné. Je tady spousta zajímavých fragmentů. Na mě nejvíce zapůsobily obrazy kariéristického, tlačeného, nervózního Fischera a samozřejmě tam perlil Milda. Nebyli to však jediní účastníci zájezdu. Prezident se nakonec našel, ale co nás čeká v roce 2018 v tomhle ohledu...no nazdar :) . 75%. PS: Drahoš mi částečně připomíná Fischera, aby tak také nakonec nedopadl. ()

dubinak

Konečně objektivní pohled na politiku. Přepla jsem na to v televizi a reflexivně obrátila oči v sloup, chvilku jsem to bez zájmu nechala běžet. No a byla jsem překvapená. Dokument, jak má být. Vše je tak, jak to opravdu je. Nefunguje zde žádná mediální manipulace ani nic podobného. Průzračně vidíme politické vztahy, vztahy mezi volebními týmy, sviňárny, co si navzájem provádějí a jak se klidně do očí zákeřně napadají. Politice nerozumím, ale mám osobní sympatie. Můžu ale říct, že tento dokument je vhodný i pro ty, kteří nedokáží vyslovit Schwarzenbergovo jméno a hlavně pro ty, jež jsou nestranní. ()

somnar

Uff, tak tohle asi vyjelo z nějaký výrobní linky na dokumenty bez ksichtu a bez přidaný hodnoty. Pořád to opakuje to, co už dávno víme: že Zeman leje, že Karla to pak už asi moc nebavilo, že Bobo je groteska a že Fischer má asi nějakou panickou poruchu. Je smutný, když musí nejzajímavější moment celýho filmu obstarat konkurence, totiž Klusák, který dokázal jít do konfrontace se Šloufem v Tophotelu. Hledá se dokument. 50% ()

Zik2

První polovina byla slibná, k vidění bylo spoustu „zákulisních“ či jiných neznámých videí (rozkošná byla scéna s chlápkem, co se ptal Bobošíkové, jestli jí může podepsat petici, když už podepsal Okamurovi, a nakonec prohlásil, že je komunista), ve druhé hodině už jenom přezvýkání dávno viděného (televizní debaty, záběry z volebních štábů, vyhlašování výsledků...). Dvě hodiny jsou na dokument hodně, a tento už v závěru plýtvá divákovým časem. ()

• Režisér Tomáš Kudrna nesměl zveřejnit žádnou část natočeného materiálu před skončením prezidentských voleb. (ZHODNOTITEL)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz