The Dust Bowl

USA, 2012, 3 h 43 min (Minutáž: 111–112 min, Alternatívna 4x55 min)

Slasher

Vyčerpávající příběh legendárních prašných bouří v regionu Velkých plání za časů 1930’s hospodářské krize. Hlavní část zde náleží vzpomínání staříků, osudu a utrpení postižených rodin, zbytek pak mj. velmi dobře popisuje sled příčin ekologické katastrofy — "zákon o usedlících" a pozemkový boom, náhrada travin pšenicí, přefarmařená půda a extrémně suchá dekáda. Apokalyptický černý mrak má vskutku silný odraz v kolektivní mysli, každý známe "Hrozny hněvu", no a tento dokument přímo inspiroval Nolanův Interstellar♪♫ ()

zigíš

Téměř čtyřhodinová lekce dějepisu přesně ve stylu všech režisérových dokumentů, t.j. zoomování archivními fotografiemi a zpovědi pamětníků -rozpohybovaných obrázků je minimum- a vzhledem k faktu, že všichni byli v časech hospodářské krize malé děti, je obdivuhodné kolik si toho pamatují. Silné lidské příběhy, ve kterých dle U.S. standardů vyhrává umanutost a nezdolnost a když se k tomu přidá schopnost některých amerických prezidentů ´dělat zázraky´ -jako když Franklin D. Roosevelt farmářům strádajícím suchem ´přivolá´ déšť- je dílo dokonáno :) A ne že by mi to moc vadilo, vlastně jsou ty čtyři hodiny i málo. ()