Prominentní Hitlerův generál, nebo zrádce Říše? Generál polní maršál Erwin Rommel (Ulrich Tukur) je v době druhé světové války jedním z nejuznávanějších velitelů německé armády. Své taktické schopnosti předvedl během bojů v Africe, kde získal přezdívku Pouštní liška. Právě proto jej Adolf Hitler pověří přípravou tzv. Atlantického valu, tedy obrany proti očekávané invazi spojeneckých vojsk ze západu. Tehdy Rommel narazí na problémy, které na rozdíl od oficiálních filmových týdeníků ukazují skutečný stav bojující země. Armáda již nemá dostatek divizí, které by mohly západní frontu ubránit. K dosud oddaným německým velitelům se dostávají šokující informace o masovém vraždění Židů na okupovaných územích. A někteří důstojníci začínají opatrně mluvit o svržení Adolfa Hitlera. I k Rommelovi se dostanou informace, podle kterých se na vůdce dokonce chystá atentát… (Česká televize)

mira007

Solidní tv film s dobrou výpravou, ale spíše povídací o generálu Rommelovi na konci kariéry. Pravda je, že ty digitální triky vypadají opravdu moc levně a co moc nemám rád na německých filmech z 2SV, že ten wehrmacht je vykreslený jako banda čestných vojáků a zlí jsou jen ti gestapáci a nacipolitici. A to nemluvím, že ta kladná generalita neměla ani šajn o vyvražďování židů, čemuž moc nevěřím ( koneckonců do atentátu na Hitlera byl zapojen i jeden velitel Einsatzgruppen takže ty pohádky o hodných a zlých němcích moc neberu, ikdyž svět není černobílý) ()

Aky

Pěkný film o sváru politiky a vojáctví. Trošku si zde Němci svého Rommela idealizují - jak neměl tušení o vyhlazování, o koncentrácích, o zrůdnosti ideologie, do jejichž služeb vložil svou vojenskou genialitu. Možná kdyby se autoři ponořili hlouběji do psychiky člověka, který zasvětil svůj život svým geniálním vojevůdcovským schopnostem, ale byl natolik inteligentní, že také musel vidět i to, že nejde jen o řemeslo, ale také o mravnost, mohl to byl silný film. Takhle je to spíše prosté vyprávění o vojenském umění a cti. ()

Morholt

Jestliže jsou Němci často chváleni za to, jak se na plátnech či obrazovkách dokážou postavit čelem k vlastní minulosti, tak tady to neplatí. Ani by mi tak nevadilo idealizování Rommela, které má ostatně dlouhou tradici a to nejen v Německu, ale tady mi to přišlo jako obhajoba kompletní generality wehrmachtu a to neberu. Vlastně tu nenajdete jediného vysokého důstojníka, kterému by nebyla situace na západě jasná a který by se nechtěl se spojenci domluvit. Stejně tak mi připadalo, že tu všichni do jednoho souhlasí s atentátem na Hitlera. V opozici stojí složky SS, kde jsou prozměnu všichni záporáci jak vyšití, což by mi sice nevadilo, pokud by tu ale nebyli v tak kontrastním postavení. Nicméně i tak mě tyhle mluvící hlavy docela bavily, protože pokud pominu výše zmíněné, tak tu bylo celkem věrně zachycené dění ve štábech před a po invazi. Sedlo mi to i herecky a Tukur byl pro roli Rommela trefou do černého. Jediný, kdo se moc nepovedl, byl Hitler, kterému totálně chybělo charisma a asi nejvíc ze všeho připomínal Chaplinovo pojetí. 60% ()

Tom_Lachtan

televizní dialogovka, plná nacistických generálů, co by všichni nejraději demokratický proces a odsouzení strýčka Adolfa a jedinými nazzi-padouchy jsou tu páni esesáčci, kteří jsou všichni bez vlasů a s padoušskými zlopohledy, které by jim mohl závidět leckterý béčkový padouch. Nechápejte mě špatně, jsem rád, že tu jsou obě tváře důstojnictva, ale tady je to přespříliš černobilé a je to škoda, protože většina generálů, co se zde vyskytují jsou hodně zajímavé osobnosti. PS: Hitler je tu naprosto směšná figurka, co si kreslí antické sloupořadí do notýsku a herecky je zcela nezvládnutý, takový (absolutně neodceněný a zde notně vysmívaný) Pavel Kříž v Lídě Baarové je asi dvousetkrát lepší Adolf ()

klúčik

Tvorcovia filmu sa nás snažili presvedčiť , že Rommel bol ten dobrý .... Môžeme povedať, že Rommel bol výborný vojak, organizátor a stratég, ale mal jednu veľkú smolu, že bol generál nacistického, fašistického vojska. Je len málo pravdepodobné, že nevedel čo sa deje na obsadených územiach ?? Bol to generál, ktorý slúžil veľkému vodcovi, a určite zo začiatku veril v jeho schopnosti... Teraz o filme - film bol celkom zaujímavý a aj preto ho hodnotím 70%. ()

• Film byl poprvé uveden na stanici Das Erste dne 1. listopadu 2012, čtrnáct dní před 121. výročím Rommelova narození. Sledovanost dosáhla 6,38 milionu diváků. (vangobseck)
  • V úvodu se objeví citát Hannah Arendtové „Wir sind auch für unseren Gehorsam verantwortlich“, který lze přeložit jako „Jsme zodpovědni za naši poslušnost“. (vangobseck)
  • Ulrich Tukur byl za svůj výkon v hlavní roli Rommela oceněn v rámci Bambi Awards. (vangobseck)