Víkendový výlet devíti kamarádů na místa, kde kdysi trávili dlouhé roky svého života. Hvězdně obsazený televizní film ze současnosti. Devět kamarádů a jejich rodiny se chystají na víkendový výlet do přírody. Mají s sebou stany, maso na rožnění, dobrou mysl. Všechny pojí dlouholeté přátelství, které vzniklo za zvláštních, dnes už naštěstí neopakovatelných okolností. To přátelství opravdu prověřila léta. Věk našich hrdinů se pohybuje kolem osmdesátky. Ale příběh není jen o dobré pohodě a přátelském vtipkování. Nebo o napínavé záchraně zvídavého kluka, který uvízl na skále. Číhá v něm detektivní záhada, kterou je třeba na místě vyřešit. Nakonec se viník odhalí sám, ale my vidíme, že soudit se má opatrně a se znalostí všech okolností. Film přispívá k posílení paměti národa a je pozoruhodný svým opravdu hvězdným obsazením. (Česká televize)

blackrain

Tak silné téma tohoto televizního příběhu bych si představovala zpracované jiným způsobem. Čeho si ale cením, jsou herci, kteří jsou zde obsazení, co jméno, to herecká legenda, pokud tedy opomenu ty mladší herce, kteří tu jsou více méně jen do počtu. Místy mi to ale přišlo trapné. Povídku Jiřího Stránského jsem nečetla. ()

Terva

CITÁT - A to všichni ti kluci jsou stejně staří, tady mladí, jako ty?......... Staří "chlapci" a jejich manželky i děti si udělají piknik a vzpomínají na své krušné mládí. Hlavně jim jde o to, kdo je kdysi dávno udával. Přehlídka starší známé filmové generace v televizním příběhu. CITÁT - No, já chci hlavně vědět, kdo mě udal......... Příjemné posezení a příjemné zavzpomínání. ()

insurgentes

Tato konverzačka se nepovedla, a to přes angažmá všech možných gerontů českého filmu, kteří byli snad komplet (vidět Nárožného, který byl za komára snad v každé televizní inscenaci, jak se poplácává po ramenou a vzpomíná na "lágr" s Třískou, to byla fakt pecka). Nepovedlo se to ze dvou důvodů: jednak tam byly naprosto debilní pseudopsychologické vedlejší zápletky (jakože jedna paní někdy v pravěku někoho opíchala a pro jejího současného životem poučeného mazáka, který prošel lágrem, je to problém, protože, a co bych to neprozradil, to byl zrovínka jeho syn, slzička. A za druhé, protože bylo od začátku jasné, že nás budou zkoušet napínat, kdo teda byl ten práskač, a mě to došlo nějak těsně za půlkou, takže jsem šel dělat užitečnější práci a ke konci jsem si jen odskočil ověřit správnost svých vývodů. Paradoxně jediné, co stálo za to, byly prostřihy ze seriálu Zdivočelá země, bez jeho znalosti by se člověk cítil spíš jako ty děti a vnuci hlavních hrdinů, co taky měli místo poslouchání těch keců chuť jít radši do lesa. ()

IBBY

...silné téma, úcta k hercům a J.Stránský...víc * si film nezaslouží...místy jsem měla silný pocit, že musím odejít od TV, abych mohla celému filmu uvěřit (záchranná akce působila nevěrohodně, některé postavy téměř zbytečně ploše a předvídatelně) méně by bylo v tomto případě určitě více - méně postav, menší stopáž nebo menší snaha dostat tam "všechno"...velká převeliká škoda vzhledem k tématu... ()

honajz

Podobné filmy je pro mne těžké hodnotit. Vynikající herci, námět ze života, člověk za tím cítí všechna ta léta strádání a že nejde o nic vymyšleného. Problém je pro mne však v podání. Veškeré dialogy znějí ploše a lacině, film je i přes krátkou stopáž hodně utahaný, mladí herci jsou jen stafáž. V podstatě si už tak nějak dovedeme představit, co se nám film bude snažit říct, a jak. Je dobré si připomínat minulost, ale podobných filmů začíná být příliš, a to již působí spíše kontraproduktivně. Navíc to hlavní bylo mnohokrát řečeno, není co dodat. Natočit film, který by události té doby podal jinak a neotřele, by bylo velmi těžké. Oceňuji snahu o nečernobílost hlavního padoucha, snad to je cesta, jak vést případný jinak podaný projekt. Ale takto je to vlastně jen přehlídka proklamací v podání slavných herců. Hodně to připomíná svým pojetím Magnuskovu Pamětnici. ()

• Průměrný věk hlavních postav je 76,3 let. (M.B)